Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Madrid se přestěhuje do Lisabonu. Na „své“ finále Ligy mistrů

BÍLÝ KOTEL. Fanoušci Realu Madrid věří v desátý triumf svého týmu v Lize mistrů. | foto: Reuters

23 2014
Na černém trhu se lístky na finále Ligy mistrů, v němž se utkají madridské kluby Real a Atlético, prodávají až za tři tisíce eur. Takže pokud máte volných 80 tisíc korun, můžete si na víkend zaletět do Lisabonu a zkusit štěstí.

David Soriano štěstí měl i bez překupníků. Patří mezi vyvolené, kteří vstupenku na vrchol Ligy mistrů vyhráli v loterii. "Byl to nepopsatelný pocit, když mě vylosovali," vzpomíná. Má reálnou šanci, že na vlastní oči uvidí, jak "jeho" Real podesáté v dějinách ovládne Ligu mistrů. Naposledy Real triumfoval v roce 2002. "Obětoval bych klidně dalších dvanáct let, ve kterých by Real nebyl ve finále. Jen ať vyhraje teď!"

Peprným soubojem mezi Realem a Atlétikem žije celý Madrid a myšlenkami se stěhuje přes západní hranice do Lisabonu. Soriano, vášnivý 34letý fanda Realu, se stěhuje nejen svou zanícenou duší.

Doma sbalil dres, šálu a se třemi kamarády vyráží autem. Kolegové ze španělské pobočky firmy Warner Bros. dávno vědí, co se mu přihodilo. V minulých dnech chodil celý rozzářený a mluvil o finále, které vyhrál coby člen Realu Madrid. Ročně platí příspěvek 500 eur (asi 14 tisíc Kč), jen díky tomu se mohl zapsat do loterie. Přišlo 70 tisíc žádostí, k dispozici bylo 13 tisíc vstupenek.

"Když vytáhli moje číslo, vypadal jsem jako dítě, které se těší celý rok na dárek a najednou ho dostane. Real hraje finále a já budu u toho. Fantazie!" vypráví. "Větší štěstí by bylo jen vyhrát v loterii miliony eur," usmívá se.

Soriano sleduje všechny zápasy Realu. Bez výjimky. Za lepšími vyráží na stadion, průměrné si vychutnává s kamarády v baru. I drtivá většina kolegyň v práci ráno pozná, jestli se chystá na zápas Realu. Pokud ano, David nedorazí v půl desáté, ale už v devět, aby mohl dřív odejít, dát si pivo a pak se v klidu dívat na Real. Po páté odpoledne už je nervózní, aby se neobjevila nečekaná práce a on se nezpozdil.

V sobotu se v Madridu nesmí zpozdit nikdo, fotbal je součástí kultury. Bary budou natřískané, mnohé z nich narychlo objednávají další televize. Vyprodáno hlásí také oba stadiony: v arénách Santiaga Bernabéua (Real) a Vicente Calderóna (Atlético) se bude souboj promítat živě.

Víc fanoušků, asi 60 procent, se v Madridu hlásí ke slavnému Realu, ale Atlético, čerstvý vítěz španělské ligy, nezůstává moc pozadu. Je to klub pro nižší třídu, Ligu mistrů ještě nevyhrál a ve finále byl pouze v roce 1974. "Vůbec nechci přemýšlet nad tím, že by Atlético vyhrálo. To se nesmí stát," říká David Soriano, fanatik z Realu.

V Lisabonu se rozhodne, která část Madridu se stane královstvím evropského fotbalu.Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze