Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bílek, Skuhravý..., vzpomínalo se na pláži. Nejvíc vydrželi Mexičané

PESTRÁ SMĚS FANOUŠKŮ. Takhle to v ulicích Fortalezy vypadalo o víkendu, o den později bylo živo ještě daleko víc. | foto: Profimedia.cz

17 2014
Fortaleza (Od našeho zpravodaje) - Jako když vás předčasně ženou z baru, jenže vám se domů ještě vůbec nechce, ale ani za nic. Právě tak, už po desáté, potemněla Fanzóna ve Fortaleze. Rozjaření fanoušci fotbalového mistrovství světa rozjeli vlastní party.

Těch vlajek, dresů, sombrér...

Nazouváky pryč, ať nepřekáží, bosé nohy pleskají o zem, ostatní v ostrém tempu tleskají do rytmu. Divoce se tančí také o kus dál, tady za doprovodu houslí, kytary a trumpet. Stovky lidí si zkrátka užívají příjemnou noc u známé pláže Iracema a pod palmami na promenádě Beira Mar. Pětadvacet stupňů, od Atlantiku svěží vánek. Jen kratičce spadne z nebe pár kapek.

Třímilionová brazilská Fortaleza patří dlouhodobě k atraktivním turistickým cílům, teď se k lákavým plážím přidal fotbal! Pro minulou noc se zaplnilo 95 % ubytovací kapacity, zbylo už jenom pár nejlevnějších hostelů, luxusní apartmá za dvacet tisíc korun a destinace kilometry daleko od města. Pro tu dnešní je zabráno dokonce ještě o procento víc.

Dva malí kluci si hrají v ulicích Fortalezy. Malovánky na zdi signalizují, že...
BEZ DRŽENÍ. Fanoušek projíždí na kole vyzdobenou ulicí ve Fortaleze. Na...

NÁLADA VE MĚSTĚ. Malovánky na zdi signalizují, že město zcela pohltil světový šampionát ve fotbale.

A ač se dnes večer českého času srazí Brazílie s Mexikem, paleta národností je mnohem pestřejší. "Parádní večer," říká domácí Adriano. "Užívám si to," dodává Carlos, od hlavy až k patě v zelenobíločervených mexických barvách. A není sám, kdo je v masce.

Sympaťák Ignacio z Uruguaye se při zmínce o Česku rozpomíná a chrlí ze sebe: "Mistrovství světa 1990, Československo v prvním zápase proti Spojeným státům. Skuhravý, Bílek, famózní!"

Fotogalerie

Momentky z Fortalezy

Australan Murray hlásí: "Jsme tu ve třech na tři týdny a uvidíme jiné zápasy, než jen naše." Podle dresů má zastoupení také Kostarika a další země.

Barmani v nejbližší restauraci a prodejci na vozících se mají co ohánět, k jediné přenosné toaletě se pomalu vine fronta a po čase také za ni. Auta, jež projíždějí podél promenády, musí krokem, víc jim dav nedovolí.

Teplota zůstává na pětadvaceti, jen čas pádí.  Je půlnoc, jedna...

Znavené odvážejí domů autobusy či taxíky, ty na volnějších silnicích tu a tam na červené zvědavě nakouknou za roh a potom se rozjedou bez ohledu na semafor. Mexičané - tedy alespoň podle převahy zelených dresů nad žlutými - drží nejvíc.

A přece jen se někdo nebavil. Na kamenné zídce nad pláží seděla kartářka, před sebou ceduli: zeptejte se na budoucnost. Jenže do jejího "studia" si snad nikdo o věštbu nevolal, ani nepřišel. Výsledek zápasu v nadšeném společném křepčení netrápil nikoho.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze