Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BRAZILSKÉ HVĚZDY: Proč jste nevyhráli? ptají se Falcaa dodnes

Brazilský záložník Falcao kontroluje míč v utkání proti Argentině. | foto: Profimedia.cz

14 2014
Proč? Proč jsme nevyhráli? Dvě otázky mu poletují v hlavě jako zmatená moucha. Zabzučí, na chvíli se zase ztratí a pak se objeví znovu, když se to nehodí. "Mistrovství světa ve Španělsku pro mě nikdy neskončí," trápí se Falcao při vzpomínkách.

Brazílie z roku 1982 je možná nejlepším týmem, který nevyhrál mistrovství světa.

Když Falcao o dvacet let později přiletěl na šampionát do Asie a vyzvedával si akreditaci pro televizního komentátora, pohlédly na něj dvě usměvavé dámy: "Pan Falcao? Jste to opravdu vy? Proč jste prohráli mistrovství světa 1982?"

Proč?

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily světový fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich (16. 6.)

Bývalý střední záložník Falcao mluví o smůle, při které se fotbalové božstvo otočilo zády, když to Brazilci nečekali. Sám o tom napsal knihu: Brazílie 1982 - tým, který nevyhrál šampionát, ale dobyl svět.

V útoku řádili Sócrates, Zico a Éder, pod nimi Falcao, kudrnáč s číslem 15, jehož máma měla předky v Kalábrii. Už kvalifikaci projeli Brazilci bez ztráty, v základní skupině zvládli to samé a pak zválcovali Argentinu. V posledním utkání stačilo uhrát remízu s Itálií a semifinále bylo jisté.

"Hráli jsme nejkrásnější fotbal, byli jsme nejlepší ze všech. Nechápu, že se to nepovedlo," neskrývá Falcao dodnes. Porážku 3:2 způsobil hattrick italského kanonýra Rossiho. Z titulní strany brazilských odpoledních novin Jornal da Tarde křičela fotka desetiletého chlapce v kanárkovém dresu. Měl slzy v očích a pod nimi stálo jediné: Barcelona, 5. července 1982.

Čím změnil fotbal?

Brazilské hračičky donutil k větší přímočarosti. Nehrál si s míčem jako ostatní, často přihrával z prvních doteků.

Falcao, megahvězda AS Řím, padl na kolena. Unavený. Šokovaný. Byl na dně. "V první chvíli jsem byl přesvědčený, že už nikdy nenastoupím do žádného zápasu."

To by byla sakra škoda, kdyby seknul s fotbalem. V Brazílii se sice rodí skvělí záložníci každou chvíli, jenže Falcao uměl víc. Dřel, pendloval po hřišti, přihrával na jeden dotek, střílel. Na turnaji ve Španělsku třikrát skóroval: proti Skotsku pravačkou z dálky, Novému Zélandu zasadil ránu z brejku, Italy pokořil dělovou levačkou a vyrovnal na 2:2. Kdyby tak zápas skončil, Brazilci hráli semifinále.

Radamel García, tehdejší kolumbijský obránce, byl tak unešený, že svému synovi dal o čtyři roky později jméno Falcao. A dnes? Dnes patří Radamel Falcao mezi nejlepší útočníky světa, ovšem na šampionátu "u pravého Falcaa" kvůli zranění chybí.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze