Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


FAČR v Brně: Nějaké námitky? Ne? Tak šťastnou cestu a pozor na divočinu

Rudolf Řepka, Miroslav Pelta a Zdeněk Zlámal na valné hromadě FAČR v Brně. | foto: Marie Stránská, MAFRA

21 2016
„Má někdo nějaký dotaz, námitku nebo připomínku? Ne? Dobře, můžeme pokročit dál.“ Zhruba podobné věty nejčastěji používal generální sekretář fotbalové asociace Rudolf Řepka v sále hotelu Voroněž, kde se v pátek sešli členové svazu, funkcionáři a delegáti z celé republiky na valnou hromadu. Zastánci demokratického vyměňování názorů a plamenných diskusí museli brněnský hotel opouštět zklamaní.

Fotbaloví představitelé předvedli ukázkovou symbiózu, jakýkoli bod programu strojově a jednotně schvalovali. Objevit v rozlehlé místnosti odpůrce čehokoli projednávaného bylo tak nereálné jako dnešní pohled na zasněžený Špilberk.

„Když jsem sledoval náladu a průběh valné hromady, cítím jednotu a odhodlání,“ liboval si šéf českého fotbalu Miroslav Pelta, když po poledni končil tříhodinovou seanci. „Šťastný návrat domů, v pátek je to na cestách divočina.“

Kdo ví, třeba právě vidina brzkého startu víkendu slovutnou fotbalovou akci, o které většina lidí v Brně neměla ani potuchy, uspíšila.

Jednání fotbalových špiček neprodloužily debaty o fatálních chybách rozhodčích v jarní části ligové sezony, opilecký úlet rezervního sudího Pilného a brankového sudího Jecha v Příbrami ani „hanebná remíza“ v závěrečném kole ligy mezi Jabloncem a Příbramí, která odsoudila Olomouc k pádu do druholigové propasti.

„Kdo mě zná, ví, že manipulace s výsledky nedělám,“ ujišťoval Pelta, jenž kromě šéfování svazu vede i Jablonec. „Teď vidíte, jaký je mediální obraz ligy. Musíme udělat systémové změny,“ zaburácel Pelta, jenž před začátkem zasedání dlouze diskutoval se šéfem mistrovské Plzně Tomášem Paclíkem.

Jaké kroky mají podle Pelty pročistit ovzduší v profesionálním fotbale? Osamostatnění první, druhé a juniorské ligy (jen pro ilustraci jednoty delegátů: z české komory pro hlasovalo všech 114 účastníků, z moravské komory 59 členů, jeden se zdržel).

Do pozice šéfa rozhodcovské komise navrhl Michala Listkiewicze z Polska. Také potvrdil, že k mládežnickým reprezentacím přivádí prověřené a úspěšné trenéry. Kromě Luboše Kozla z Dukly nalákal i Václava Kotala, který tři roky trénoval ligovou Zbrojovku.

Předseda Fotbalové asociace České republiky zároveň ujistil, že skandály v závěru letošního ročníku nepřipravily ligu o sponzory. „Fotbal je pro ně stále velmi dobrá příležitost pro zviditelnění,“ hlásil boss, který se u řečnického pultíku zjevil při projednávání bodu číslo 7 - zprávy o stavu rozvoje fotbalu v Česku.

„Věřím, že budeme mít i nového generálního partnera ligy. Před námi jsou závěrečná jednání, ale bude to až ve druhé polovině července,“ podotkl Pelta, který rovněž prohlásil, že asociace společně s brněnským magistrátem a Jihomoravským krajem usiluje o vybudování nového stadionu za Lužánkami.

Než přepustil místo u pultíku dalším řečníkům, nezapomněl doplnit: „Pro TV Nova nejsem zrovna oblíbeným předsedou. Jsem speciální předseda, to uznávám, ale chodí mi od spousty lidí povzbudivé e-maily a esemesky.“

Aplaus. A show jménem 18. řádná valná hromada pokračovala dál.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze