Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sparta není jednotná, ale na Lavičku nesahejte, tvrdí bývalí fotbalisté

ZAČÁTEK ČERNÝCH DNŮ? Ke konci sezony Sparta prohrála v Brně a přišla o titul. V nezdarech pokračuje i v nové sezoně. | foto: ČTK

26 2013
Fanoušci zuří, bývalí hráči o kolapsu sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligu s Häckenem mluví především jako o zklamání, o smutku, ale také se staví za trenéra Vítězslava Lavičku.

Sparta nezvládla souboj s desátým, čili momentálně podprůměrným celkem švédské ligy. Po domácí remíze 2:2 ve čtvrtek večer v Göteborgu podlehla 0:1. V pohárech skončila už v červenci, což se nestalo hodně dlouho.

"Jsem strašně zklamaný a to nejsem sparťan. Jak asi musí být jejich fanouškům, to ani nechci doříct," prohlásil bývalý reprezentant Ladislav Vízek.

"Je to velký propadák, ale musí se myslet pozitivně, soustředit se na ligu a vybojovat titul," říká Petr Uličný, bývalý sparťanský hráč a poté dlouholetý ligový  kouč.

"Hlavně ať zůstane Víťa Lavička, je to jeden z našich nejlepších trenérů," tvrdí sparťanská legenda Jiří Novotný.

Jak blamáž ještě komentovali?

Podívejte se na důležité okamžiky zápasu:

Jiři Novotný

bývalý reprezentant, se Spartou získal čtrnáct ligových titulů

"Rozhodlo se doma za stavu 2:0, kluci si neměli nechat dát v závěru dva góly. Ale stalo se, to prostě fotbal přináší. Jsem smutný, všichni sparťané jsme smutní. Utěšuju se tím, že všechno špatné se obrátí. Hlavně, aby to bylo co nejdřív.

Fotbalista AC Sparta Praha Jiří Novotný při utkání s Bayernem Mnichov. (1.

Nedokážu říct, jestli za současný stav mohou letní odchody a příchody. Každopádně pro klub, pro hráče, pro fanoušky je špatné, že na podzim se na Spartě nebudou hrát poháry. Je to přece jen něco jiného než liga, na zápasy se všichni těší a hráči se můžou ukázat. Kdysi jsme zažili něco podobného, taky jsme vypadli v Göteborgu už na začátku sezony a byli jsme strašně zklamaní, ale museli jsme to vynahradit v lize.

A proč to Sparta nezvládla? Jednou z možností může být, že hráči nejsou psychicky odolní. Je tam přece jen spousta mladých. Něco jiného je hrát za Spartu a něco jiného nastupovat za ostatních patnáct klubů v lize. Za nás to tak nebylo, za Spartu hráli jen prověření a silní hráči.

Každopádně obrovskou chybou by bylo, kdyby klub propustil trenéra. Víťa Lavička je jeden z nejlepších trenérů. Nevím, co se odehraje v zákulisí, hodně toho ovlivňuje pan Hřebík. Tak to cítím a něco jsem i zaslechl. A přitom jakou on má zodpovědnost?"

Petr Uličný

bývalý hráč Sparty, v lize odkoučoval nejvíc zápasů ze všech trenérů (přes 400)

"Když jsem na internetu viděl, jak Víťa Lavička mluvil po zápase, jak byl smutný, tak jsem se dokázal do jeho pocitů vžít. Říkám manželce, podívej, tohle přináší trenérský život, to je ta odvrácená tvář. Já snad patnáctkrát dostal gól v 93. minutě, to si nedovedete představit, co to udělá se srdcem.

PŘÍSNÝ DOHLED. Olomoucký trenér Petr Uličný diriguje své svěřence.

Ano, vyřazení Sparty je velký propadák, ale musí se myslet pozitivně, soustředit se na ligu a vybojovat titul, vždyť už ho Sparta dlouho nezískala. Mluvil jsem s několika staršími sparťany, jsou hrozně smutní, já to zažil mockrát, je to obrovské zklamání pro všechny. Porážka bude v těle tři čtyři dny, ale pak musí pryč a musí se myslet dál.

Rozhodlo se v prvním zápase. Když doma vedete dva nula, nemůžete to pustit. Vyhrát venku je pak složité.

Jestli na Spartě dělají fotbal špatně? Ne, ne, ne, takový pocit nemám. Já Spartě věřím, že bude bojovat o titul. Má výborného trenéra, hráče, je to náš nejpopulárnější klub. Musí se chvíli počkat, až si to sedne, až se to tam uzdraví, najít optimální sestavu, což se v lize určitě podaří. Jedna kapitola se uzavřela, ale život nekončí. Je tady druhá kapitola, která se jmenuje liga."

Ladislav Vízek

bývalý reprezentant, za Duklu dal 115 ligových gólů

"Chtěl jsem se na odvetu dívat, doma jsem přenos hledal jak šílenej, přepínal jsem programy, nakonec jsem rád, že jsem to neviděl.

Ví se o mně, že Spartu nemusím, ale v pohárech jí moc přeju, abychom tady něco viděli, přece jen je to jiné než liga. Proto jsem strašně zklamaný a to nejsem sparťan. Jak asi musí být jejich fanouškům, to ani nechci doříct.

Někdejší fotbalový reprezentant Ladislav Vízek

Už po prvních zápasech nebyla kvalifikace dobře rozehraná, čekal jsem, že bychom mohli jednoho zástupce ztratit, ale rozhodně jsem nečekal, že to bude Sparta. Prohrála si to už doma. Před odvetou hráči sice říkali takové nesmysly, jako že výhra v Jihlavě jim pomůže, ale mně bylo jasné, že ve Švédsku to bude úplně jiný zápas. A taky byl.

Když před pár dny pustili Kweukeho, tak jsem nad Spartou zlomil hůl. To je rozdílový hráč, když na hřiště přijde, dokáže divy. Všichni to víme, jen asi na Spartě ne. Neudělali dobře.

Taky mi přijde, že v klubu nejsou jednotní. Není dobře, když rozhodují dva. Že mají dva lidi jiný názor, to se může stát, ale nesmí to poznat veřejnost. Mám pocit, že kluci u áčka mají jen poradní hlas."

Horst Siegl

dlouholetý sparťanský útočník a později i trenér, v lize dal celkem 176 gólů

"Smutek na celé čáře. Vypadnout s takovým soupeřem je pro Spartu nedůstojné. Postup si kluci prohráli v prvním zápase, odvetu jsem neviděl, ale co jsem četl, tak to asi žádný pohárový výkon nebyl.

Horst Siegl

Připoju se k názorům, že k něčemu podobnému to celé léto směřovalo. Odešli zkušení hráči, posily žádné. Jarošík, Kweuke, Pamič, Vidlička, k tomu Matějovský nevěděl, na čem je. Příprava se hodnotila pozitivně, ale ukázalo se, že na Evropu to nestačí. A to Švédové nejsou žádným velkým soupeřem.

Spousta mladých kluků, ano, můžeme to tím omluvit, ale ze Sparty už nikdo nemá respekt.

Je k zamyšlení, co se děje v mládeži. Béčko, juniorka, dorost, žáci, nikdo nevyhrál svou soutěž, to se snad nikdy nestalo. Ano, nemusíte mít silný ročník, ale aby nevyhrála ani jedna kategorie...

Jsem sparťan, něco jsem tam prožil, nechci to shazovat, ale kritika musí být na místě."

Jak vyřazení komentoval trenér Vítězslav Lavička:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze