Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Já po výhře na Maltě optimistou nejsem, říká bývalý reprezentant Vízek

ZÁVAR. Český útočník David Lafata hlavičkuje, maltský brankář Haber vyráží. | foto: Reuters

12 2013
Přestože čeští fotbalisté dosáhli na Maltě svého historicky nejlepšího výsledku, bývalý reprezentant Ladislav Vízek po vítězství týmu Josefa Pešiceho všeobecný optimismus nesdílí. "Dát na Maltě čtyři góly je sice chvályhodné, jenže Malťani nám to až moc usnadnili," hodnotí Vízek.

Po třech bezbrankových remízách (1985, 1994, 2000) a hubené výhře 1:0 (1997) české národní mužstvo na Maltě vyhrálo 4:1.

Křišťálová lupa

"Ale nezapomínejme, že to byla právě jen Malta. U našeho mužstva mi chyběly hlavně rychlost, dynamika i další moderní fotbalové prvky. Výkon byl hodně upracovaný a nezapomínejme, že ke třem gólům ze čtyř nám pomohlo štěstí. Při první brance to byla teč, při třetí nepovedený pokus Lafaty, po kterém se míč náhodně dostal k Václavu Kadlecovi a při čtvrtém se Dočkalův centr dostal na hlavu Pekharta zase jen díky teči maltského hráče," připomíná pětapadesátinásobný reprezentant šťastné okamžiky pro český tým.

Přičemž Vízek dodává: "Jsem prostě hodně kritický, ale nemám ve zvyku malovat věci narůžovo. Podle mě tým, který se představil na Maltě, určitě není ideálem pro to, aby český fotbal v nejbližší budoucnosti zvednul. Už jen když zmíním ta obrovská okénka v až příliš prostupné obraně. Malta to sice potrestala jen jednou, ale v úterý to bude jiný kafe. Kdybychom tohle předváděli v Bulharsku, tak nevím nevím."

Respektovanému internacionálovi v sestavě samozřejmě chyběl konstruktivní středopolař Tomáš Rosický a dále víc rychlostních typů.

"Ty myšlenky Tomáše Rosického, ty jeho geniální kolmice, to na hřišti hodně chybělo. Takže nebylo, na čem bych si já i další milovníci fotbalu smlsli. I kvůli Rosického absenci byl výkon mužstva jaksi lopotný, navíc si říkám, co vlastně s Rosickým v příštích měsících bude. A pokud jde o tu rychlost, jsem přesvědčený, že v základní sestavě musí být například Jiráček. Hušbauer se sice v záloze hodně snažil, ale bohužel, na dnešní špičkový fotbal je poněkud pomalý."

Ladislav Vízek tektokrát coby gólman

Ladislav Vízek

Z jednotlivců Vízek vyzdvihuje brankáře Čecha, krajního obránce Rajtorala a útočníka Václava Kadlece.

"Čech zaslouží obdiv za to, jak za stavu 1:0 tým podržel při stoprocentní šanci Mifsuda. A ve druhém poločase téhož protihráče skvěle vychytal ještě jednou. Rajtoral pokračoval ve velmi dobrých výkonech, jeho zatažení míče po lajně a centry jsou silnou braní. Jak parádně našel při druhém gólu Lafatu, to byla lahůdka. Ve výborných výkonech pokračoval Václav Kadlec, u kterého se mi líbí, jak se pořád zdokonaluje v pohybu na ofsajdové hranici. Protože tím získává před obránci velkou výhodu. Názorně to ukázal ve druhé půli, jenže pomezní mu nesmyslně signalizoval ofsajd. A i jinak byl Kadlec, který se blýskl pohotovou gólovou patičkou, pro svou pohyblivost hráčem, který splňoval i přísná kritéria."

Na adresu Lafaty, který jeden gól dal a u dvou asistoval, bývalý reprezentant poznamenává: "Já bych s hodnocením tohoto útočníka počkal až podle toho, co předvede v Bulharsku. Hlavička na 2:0 sice byla ukázková, ale ta asistence při Kadlecově patičce vzešla z jeho kiksu. Ostatně, po tom Bulharsku si budeme moci udělat obrázek o celém mužstvu. Takže s tím optimismem bych se teď neukvapoval."Najdete na iDNES.czmobilní verze