Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Expert čekal úspěšnější ofenzívu Čechů

22 2000
P r a h a - Čeští fotbaloví reprezentanti se s evropským šampionátem rozloučili vítězstvím 2:0 nad Dánskem. Se ziskem tří bodů však obsadili ve skupině D až třetí místo, což znamená, že se vyřazovací část bude hrát už bez naší účasti. Názory na vystoupení Chovancova výběru jsou rozličná. Trenér František Cipro je spokojen s úvodními dvěma zápasy, tomu třetímu podle něj viditelně scházelo potřebné napětí.

"Utkání s Dánskem určitě postrádalo potřebnou atmosféru. Až moc bylo poznat, že ani jeden ze soupeřů už nemůže postoupit do vyřazovacích bojů. Vytratil se tedy ten potřebný náboj, který k zápasům na šampionátu patří. Přesto bylo na našich hráčích znát, že si jsou vědomi nutnosti zvítězit. Jiným výsledkem než výhrou by smazali lichotivou vizitku svých předchozích vystoupení.

První poločas moc ke koukání nebyl, ale ve druhém poločase jsme několik parádních akcí předvedli. Myslel jsem si, že nastoupí někteří fotbalisté, kteří si zatím nezahráli ani minutu, nebo že budou alespoň v průběhu zápasu střídat. Důvěru však dostala základní sestava, o které se domnívám, že je v současnosti tou nejsilnější, co máme.

To bylo jasným důkazem toho, jak velkou důležitost výsledku česká výprava přikládá. Trochu mě jen překvapilo, jak málo se proti Dánům prosadil Patrik Berger. Všichni od něj hodně očekávali, ale na něm se vcelku pochopitelně projevila dlouhá zápasová přestávka.

Když mám celkově zhodnotit naše zápasy na EURO 2000, tak musím uznat, že jsme na něm dvě utkání odehráli možná až překvapivě dobře. Dříve jsme většinou vycházeli ze zajištěné obrany a spoléhali na brejky. Současná reprezentace však dokáže hrát otevřeně i se silnými protivníky. V tom vidím největší klad našeho vystoupení na šampionátu.

Na mistrovství Evropy odjíždělo mužstvo s tím, že jeho největší slabinou bude hra obrany. To se nepotvrdilo, čehož důkazem jsou jen tři inkasované góly ve třech střetnutích. Naopak zklamání mi připravila útočná fáze. Nejde jen o to, že čeští fotbalisté promarnili dost vyložených příležitostí. Ale také o to, že při hře na jediného útočníka je důležitá podpora středu pole a ta zůstala za očekáváním.      

Zaujalo mě a trochu i překvapilo, že se mužstvo vůbec nedostalo k zahrávání standardních situací v blízkosti pokutového území. Ať už z míst, odkud lze přímo ohrozit soupeřovu branku, nebo ze stran, odkud měly létat nebezpečné centry na hlavičkáře. Přitom hráče na standardky máme, ale vůbec jsme této silné zbraně využít nedokázali.

Na rozdíl od řady jiných jsem nepředpokládal, že se střelecky prosadí Koller. Přestože gól nedal, tak hrál podle mého soudu velice dobře, zapojoval se do hry, dokázal přidržet míč i přesně přihrát. Více jsem ale čekal od Vládi Šmicra a také od středové řady. Určitě se počítalo s tím, že její hráči - především Nedvěd - nějaký ten gól ze hry dají. To, že se jim to nepovedlo, je hlavní příčinou našich proher s Nizozemskem a Francií."

 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze