Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Experimenty stranou, jde o postup

20 2000
A r n h e m - Slovinští fanoušci si prý takovou situaci přáli - aby jejich mužstvo na fotbalovém mistrovství Evropy do poslední chvíle žilo nadějí na postup ze skupiny. Ve středu v Arnhemu se největší outsider turnaje v závěrečném vystoupení ve skupině C proti Norsku pokusí tuto naději živit. Slovinci musejí zvítězit, jinak vypadnou. Záleží však ještě na výsledku druhého zápasu s výkopem ve stejný čas.

Při tříbodovém zisku Slovince dál posune výhra Jugoslávie nad Španělskem, nebo naopak vítězství Španělska o dva a více gólů, případně o jeden, ale nesmí padnout hodně branek. Když Slovinci porazí Nory 1:0, Jugoslávii by stačila porážka 1:2 a postoupila by díky lepšímu koeficientu.

Na účast ve čtvrtfinále pomýšlejí ovšem i Norové. Když vyhrají, nemusejí se o další starat, při remíze by se podle okolností rozhodovalo mezi nimi a Jugoslávci, případně Španěly, a ze všeho nejdříve by rozhodovaly vzájemné zápasy. Španělsko Seveřané porazili, s Jugoslávií prohráli.

"Stát se může všechno," charakterizoval situaci slovinský trenér Srečko Katanec a neskrýval, že norský způsob hry jeho svěřencům nevyhovuje, což by však mělo platit i obráceně. "Musíme být trpěliví," uvažoval dále kouč, jenž si myslí, že i když oba týmy budou chtít vyhrát, fotbal to bude navýsost opatrný.

Ze zranění, které utrpěl proti Španělsku, se uzdravil náhradník Aleksander Knavs a zřejmě v základní sestavě nahradí na kraji obrany kapitána Darka Milaniče, potrestaného za dvě žluté karty. Jinak Katanec rozestavení měnit nebude a opět hodlá těžit ze solidní zálohy a střeleckého umění Zlatka Zahoviče, autora zatím tří branek na šampionátu.

Také norský trenér Nils Johan Semb musí řešit problém s pravým bekem, neboť Vegard Heggem si proti Jugoslávii obnovil staré zranění vazu a na Euru už si nezahraje, i když nová operace údajně nebude nutná. Nejspíš se od začátku na hřiště postaví Stig Inge Björnebye.

Naopak střelec vítězného gólu Španělům Steffen Iversen, hrající staženého útočníka, je do hry připraven i s přeraženým nosem. Častá hra ve vzduchu přivodila i několik stehů pod okem stopera Otto Bragstada, rovněž jemu ale rána nezabrání nastoupit. Zdravotní situaci v norském táboře dokresluje otok u Erika Myklanda, pozůstatek zákroku Mateji Kežmana, oceněného červenou kartou. Šetřit se nadále bude Henning Berg, aby byl případně schopen zapojit se do hry ve čtvrtfinále.

"Víme o Zahovičovi a víme, že Slovince nelze podcenit," bránil se Semb bližšímu rozboru nadcházejícího zápasu. Připustil jen, že nebude na poslední chvíli nutit mužstvu, co nikdy nedělalo, a spolehne se na střelecký instinkt skvělých útočníků, což mu v kvalifikaci vyšlo.

Zápas v Arnhemu začne v 18:00 a jeho rozhodčím bude Angličan Graham Poll.

Pravděpodobné sestavy:
Slovinsko: Dabanovič - Knavs, Galič, Milinovič, Karič - Novak, Čeh, Pavlin, Rudonja - Zahovič, Udovič.

Norsko: Myhre - Björnebye, Eggen, Bragstad, Bergdölmo - Iversen, Skammelsrud, Bakke, Mykland - Flo, Solskjaer.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze