Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Evropu víc zajímají Němci s Nizozemci

30 2003
Lisabon - Souboji Portugalska se Španělskem, Německa s Nizozemskem a Francie s Anglií se po dnešním losování fotbalového mistrovství Evropy 2004 nejvíce zaobírají zahraniční média. Odveta českého týmu s Nizozemskem či sousedský duel s Německem stojí stranou zájmu. Česko, tým z prvního losovacího koše, není favoritem ani pro sázkaře. Nejvýše i po losování stojí Francie, ČR je sedmá v pořadí.

Hned první list vytažený z osudí při nedělním losování stanovil zahajovací zápas. Řekům byla přidělena pozice A2, a tím i ostře sledovaný souboj s domácí reprezentací. Šampionát začne zápasem Portugalsko - Řecko v sobotu 12. června 2004 na stadionu Dragao v Portu.

Větší šum v sále však přišel, když do skupiny A přibyli Španělé. Šampionát uvidí sousedské derby, brazilský trenér domácího Portugalska Luiz Felipe Scolari se tím však netrápí. "O Španělsku uvažuji stejně vážně, jako o Řecku a Rusku," vyjmenoval další dva účastníky skupiny.

"Byla by asi chyba soustředit se jen na Španěly, jimž bychom rádi odvedli porážku ze zářijového přátelského zápasu," řekl ještě Scolari. V září byl výsledek 3:0 pro Španělsko. "Dobře se známe," poznamenal Inaki Saez, trenér Španělska.

Totéž platí i pro souboj s Řeckem, s nímž jeho svěřenci hráli v kvalifikaci. Řekové dokázali ve Španělsku vyhrát, a poslali soupeře do baráže. "Teď máme šanci jim to vrátit," vyzývá španělský brankář Santiago Canizares.

Zajímavý úvod slibuje skupina B, kterou otevře utkání Francie - Anglie. "Bude to velký, velký zápas. Velmi atraktivní, ale také strašně těžký zápas," uznal kouč anglické reprezentace Sven-Göran Eriksson. "Řekl bych, že máme šanci vyhrát, pokud ukážeme vše, co umíme," dodal.

Kouč anglické reprezentace později přiznal, že by se tak těžkému utkání na úvod turnaje raději vyhnul. "Francie je jedním z velkých favoritů šampionátu. Člověk proto doufá, že na ni narazí až ve finále," svěřil se Eriksson.

"S Anglií to bude něco jako derby, protože spousta našich hraje anglickou Premier League," cítí trenér francouzské reprezentace Jacques Santini.

Spolu s Anglií a Francií jsou ve skupině B ještě Švýcarsko a Chorvatsko.

V déčku, kde hrají i čeští fotbalisté, byl za šlágr stanoven duel Německa s Nizozemskem. Cítí to tak i organizátoři turnaje, kteří přeložili tento duel z Aveira na větší stadion Dragao do Porta. A zkřížili tím plány českého týmu, který musí naopak k duelu s Lotyšskem do Aveira.

Německý trenér Rudi Völler připomněl, že fotbalové bitvy Německa s Nizozemskem jsou vždy velmi emotivní. "Dvakrát jsem proti nim hrál a byly to zápasy, na jaké se nezapomíná," řekl Völler. Určitě si přitom vzpomněl na utkání na mistrovství světa v roce 1990, kde na něj Frank Rijkaard ve vypjaté situaci plivl.

O velké rivalitě mluvil i nizozemský trenér Dick Advocaat. "Pro diváky jsou tyto zápasy velmi přitažlivé. Navzájem se známe velmi dobře, což teď platí o Češích." Pochvaloval si, že jeho celek zahájí turnaj zápasem proti Německu. "Aspoň hned ukážeme, jak dobře jsme se na šampionát připravili. Německo je pro takový úkol ideálním protivníkem," vysvětlil nizozemský kouč.

Völler i Advocaat se vyhnuli odpovědi, jestli teď zruší přátelský zápas, naplánovaný na únor. "Budeme o tom jednat. Během příštího týdne se rozhodneme," řekl Advocaat a jeho kolega souhlasně přikyvoval.

Ani britská rozhlasová a televizní stanice BBC českým fotbalistům moc nevěří. Vyplývá to z komentáře šéfa její fotbalové sekce Phila McNultyho, podle něhož postoupí ze skupiny D Německo s
Nizozemskem.

"Ve skupině D na sebe narazí staří rivalové Nizozemsko s Německem, kteří sice nejsou supervelmocemi jako kdysi, ale pořád patří k favoritům," tvrdí komentátor BBC. "Ti, kteří hledají černé koně, vzhlížejí k nasazené České republice, která snadno prošla kvalifikací a poslala Nizozemce do baráže," připomíná McNulty a zdůrazňuje, že česká reprezentace má plno osobností. Svůj článek o skupině D však zakončil nemilosrdným verdiktem: "Postoupí Nizozemsko a Německo."

Jen skupina C nemá svůj velký zápas. Snad jen pro Švédy a Dány bude zajímavé severské derby. "Je to škoda, že se utkáme tak brzy, bylo by zábavné utkat se s nimi až v pozdější fázi turnaje," usmíval se švédský trenér Lars Lagerback.

Jinak označil skupinu, kde ještě hraje Itálie a Bulharsko za vyrovnanou. "Není to nejtěžší skupina, ale nebude ani lehká. Postoupit může kdokoliv," prohlásil.

"Jsem rád, že se vyhneme Francii a Portugalsku," připustil italský kouč Giovanni Trapattoni. "Není příjemné hrát s domácím týmem a s obhájci titulu," řekl na vysvětlenou. A pak ještě dodal: "Naší povinností je postoupit alespoň do semifinále."

Londýnští bookmakeři favorizují Francii, na jejíž výhru zůstal i po losování kursy 10:3. Následuje Itálie (4:1) a Nizozemsko s Portugalskem (shodně 13:2). Český tým stojí s kursem 12:1 na sedmé pozici.

Kursy:
10:3 Francie
4:1 Itálie
13:2 Nizozemsko, Portugalsko
7:1 Španělsko
15:2 Anglie
12:1 Česko
18:1 Německo
22:1 Švédsko
25:1 Dánsko
50:1 Bulharsko
66:1 Řecko
80:1 Chorvatsko, Rusko
100:1 Švýcarsko
500:1 Lotyšsko

Evropu ve skupině D nejvíce fascinuje souboj Nizozemska s Německem. Agentura Reuters to dokázala i popiskem k této fotografii, kde ignorovala uprostřed stojícího českého kouče Brücknera. Psala jen o nizozemském trenérovi Advocaatovi (vlevo) a Němci Völlerovi (vpravo)

Autoři: , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze