Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bučení na simulanty ve fotbale? I to může UEFA vnímat jako rasismus

S českými fanoušky v Evropě problém nebývá, přesto i Sparta zaplatila na pokutách miliony korun. | foto:  Michal Šula, MAFRA

30 2014
Evropská fotbalová unie UEFA v posledních měsících přitvrzuje v boji proti nevhodným projevům fanoušků během zápasů evropských pohárů. Bolestné sankce by se mohly týkat i Sparty, jediného českého pohárového zástupce v aktuálním ročníku, pokud by se její příznivci proti disciplinárnímu řádu provinili.

Čeští fanoušci v evropských pohárech nepatří mezi problémové, přesto Sparta i Plzeň v posledních letech několik pokut dostaly. A sankce od UEFA jsou mnohem tvrdší než v Česku...

Například Sparta od ročníku 2010/2011 zaplatila na pokutách za chování fanoušků při domácích zápasech 145 tisíc eur, v přepočtu tedy skoro čtyři miliony korun. A to ještě v sezonách 2013/2014 a 2011/2012 nepostoupila z kvalifikace do hlavní fáze.

Teď se letenské mužstvo do evropských pohárů po roce a půl vrátilo a ve čtvrtek bude hrát poprvé od února 2013 doma, kde v posledních letech dokázalo potrápit Chelsea či Liverpool.

Na slavnostní atmosféru se nepřipravují jen fotbalisté, ale také fanoušci. Na Young Boys Bern jich má dorazit kolem 15 tisíc (lístky jsou stále v předprodeji a po dohodě s policií a švýcarským klubem výjimečně také v den utkání od 16 hodin na pokladnách na stadionu).

Sparty už se týká aktualizovaný disciplinární řád UEFA. Za rasistické či jiné diskriminační projevy automaticky hrozí pokuta 50 tisíc eur (1,4 milionu korun) a uzavření části stadionu. Při opakujících se prohřešcích pak uzavření celého stadionu.

Na rasistické vzkazy fanoušků nedávno doplatil CSKA Moskva. Úterní utkání Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov odehraje bez diváků. Přesně v duchu přísnějších sankcí ze strany UEFA.

Nejčastějším projevem fanoušků po celé Evropě, který UEFA automaticky vnímá jako rasismus, je bučení. Byť to fandové za rasistickou reakci považovat nemusejí.

„V minulosti jsme poukazovali na to, že bučení nebylo myšleno rasisticky, ale jako projev proti zdržování nebo jinému nesportovnímu chování. To však UEFA neuznává,“ uvedl sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.

Zavřená část stadionu by pro Spartu byla problémem už jenom proto, že ji v dalších zápasech čekají Slovan Bratislava a Neapol. Tedy utkání, která budou určitě vyprodaná.

Sparta naposledy dostala pokutu 25 tisíc eur (700 tisíc korun) nedávno, a to za transparent „UEFA Mafia: Legia, Red Star...“, kterým fanoušci protestovali proti některým rozhodnutím UEFA. Například proti kontumaci odvety Ligy mistrů v neprospěch Legie Varšava proti Celtiku Glasgow.

„Vedení klubu rozhodlo, že na stadion při zápase proti Bernu nepustí žádné transparenty kromě klubových vlajek,“ oznámil Kasík. „Výjimkou budou transparenty, které budou dopředu nahlášené a fanoušci je přinesou ještě před otevřením stadionu, a to vchodem A1.“

Stejně jako při zápasech české ligy platí také v evropských pohárech zákaz pyrotechniky. Ta ovšem nepatří mezi nejčastější provinění českých fanoušků.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze