Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Evropa se spojuje, ve volbách předsedy FIFA podpoří Infantina

EVROPSKÝ KANDIDÁT. Gianni Infantino bude mít ve volbách FIFA podporu takřka celé Evropy. | foto: AP

9 2016
Středoevropské fotbalové asociace včetně české by ve volbách předsedy Světové fotbalové federace (FIFA) měly volit Gianniho Infantina. Ostatně jako většina Evropy. Shodly se na tom během summitu ve Vídni.

„Situaci ve FIFA a UEFA jsme na jednání věnovali nejvíc času,“ uvedl prezident slovenského svazu Ján Kováčik pro oficiální webové stránky asociace.

Zástupci českého, slovenského, rakouského, polského, maďarského a lichtenštejnského fotbalu se na podpoře Infantina podle zákulisních informací shodly. Byť oficiálně to česká asociace komentovat nechce.

„Na summitu jsme předestřeli usnesení našeho výkonného výboru ze třetího února, který jsme jednoznačně vyjádřili podporu kandidatuře Gianniho Infantina. Za tímto postojem plně stojíme,“ pokračoval Kováčik.

A šéf rakouské federace Leo Windtner pro AP dodal: „Naším kandidátem je Gianni Infantino. Je to jasné... UEFA vždy vystupovala jednotně. Teď bude důležité, aby tak vystupovala i na kongresu FIFA.“

Summit „pěti“ zemí

Zástupci středoevropských asociací spolu jednají pravidelně. Tentokrát ve Vídni přibylo k Česku, Slovensku, Rakousku, Polsku a Maďarsku také Lichtenštejnsko. A v budoucnu by se mohlo přidat také Švýcarsko.

Českou asociaci na summitu zastupovali předseda FAČR Miroslav Pelta a generální sekretář Rudolf Řepka.

„Řešili jsme především záležitosti spojené s blížící se volbou předsedy FIFA a všechny varianty, které při ní mohou nastat. Důležitým tématem bylo také mistrovství Evropy ve Francii a především otázka ticketingu,“ řekl Řepka pro webové stránky FAČR.

Shoda ohledně Infantina není překvapením. Současný generální sekretář Evropské fotbalové unie (UEFA) bude mít podporu takřka celé Evropy. Nedávno pro sebe vyjednal i hlasy ze zemí Jižní a Severní Ameriky.

„Znám Infantina velmi dobře. Je to zodpovědný člověk, který je pro tuhle funkci kompetentní,“ nedávno prohlásil šéf italského fotbalu Carlo Tavecchio.

Infantina podpořila i UEFA jako celek, jak na konci ledna uvedla v oficiálním prohlášení: „Výkonný výbor jednohlasně podpořil Gianniho kandidaturu. Také jednotlivé asociace hojně dávají najevo svou podporu, oficiálně se však vyjádří až těsně před volbou po vlastních formálních jednáních uvnitř asociací.“

Infantino je jedním ze dvou hlavních kandidátů. Jeho největším soupeřem bude šéf asijské konfederace Salmán bin Ibráhím Chalífa, kterého podporují Asie a Afrika.

Nástupcem Seppa Blattera chtějí být také Ali bin Hussein, Jérome Champagne a Tokyo Sexwale, kteří však moc šancí nemají. Konstatoval to například deník New York Times, který počítal šance všech kandidátů.

Volby se uskuteční v pátek 26. února v Curychu. Vítěz nahradí Blattera, jenž byl v čele světového fotbalu nepřetržitě od roku 1998.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze