Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kopie králíka, psí lev i punk. Kteří maskoti se povedli a kteří moc ne?

SUPER VICTOR. Maskot letošního Eura možná bude muset svou originalitu obhájit před soudem. | foto: Profimedia.cz

23 2016
Postavička s plyšovým tělem, vyvalenýma očima a širokým úsměvem skáče podél postranní čáry, mává divákům, tancuje do rytmu a snaží se lidi na tribunách naladit na zápas fotbalového Eura. Řekli byste, že zrovna tahle nevinná figurka kluka ve francouzském triku s červeným hábitem se může brzy stát příčinou soudního sporu? Asi ne. A přece je to pravda.

Super Victor, maskot fotbalového Eura, kterým právě žije celá Evropa, se totiž jmenuje stejně jako oblíbená hračka pro dospělé. Čínská firma zabývající se výrobou sexuálních pomůcek takhle pojmenovala jeden ze svých vibrátorů a nelíbí se jí, že maskot šampionátu dostal stejné jméno.

„To je přece pokus o krádež obchodního názvu,“ postěžovala si ústy mluvčího.

Třeba se jen snaží přiživit na humbuku kolem Eura. Ale pravda je, že o jménu pro maskota rozhodli fanoušci v internetovém hlasování až na konci roku 2014, zatímco vibrátor stejného názvu už byl v té době přes rok v prodeji po celém světě...

Z maskota Eura se od roku 1980, kdy Italové představili světu trochu odfláknutého kresleného Pinocchia, stala důležitá součást každého šampionátu. A letošní spor kolem Super Victora není prvním případem, kdy to kolem něj vře.

Krádež, podivný lev, punk

Před soudem klidně mohl skončit i maskot, kterého si vymysleli Švédové pro Euro v roce 1992. No, vymysleli - spíš sprostě ukradli.

Králík, kterého ne zrovna nápaditě pojmenovali Rabbit (anglicky králík), byl totiž skoro dokonalou kopií předchozího maskota, kterého představili o čtyři roky dřív Němci.

Berni, králík s čelenkou na hlavě, byl u fanoušků v roce 1988 oblíbený, dobře zapamatovatelný. S ním začala doba, kdy maskot ožil - pořadatelé ušili kostým, navlékli do něj dobrovolníky a nechali je u hřiště tančit či žonglovat s míčem.

Snad aby si nepřidělali práci a nemuseli přešívat, zneužili Švédové německý vzor. Co bychom vymýšleli, když tohle funguje?

„Zavřít je,“ zhodnotil jejich „snahu“ ironicky prestižní magazín Four Four Two.

Podobným nedostatkem fantazie, nebo chcete-li leností, už naštěstí další pořadatelé netrpěli. To však neznamená, že by se všichni maskoti povedli.

V osmdesátých letech se přece jen na design ještě tolik nedbalo, což kromě zmíněného Pinocchia odnesl také Peno - neobratný pokus Francouzů o zjednodušené vyobrazení galského kohouta. „Hanebné zneuctění národního symbolu,“ zkritizoval kreslené zvířátko Four Four Two.

Po kauze „Berni a Rabbit“ přišla doba maskotů, jejichž jména vznikla slovními hříčkami. Prvním byl Goaliath, smíšenina slov gól a goliáš. V bílém triku a modrých trenýrkách bavil diváky na Euru ’96 v Anglii, takže ho mají v paměti i čeští fanoušci, kteří slavili s týmem nečekané stříbro.

Otázka je, jaké zvíře měl vlastně představovat. Zřejmě lva, kterého mají Angličané ve znaku, ale v obličeji vypadal spíš jako dobrotivý pejsek.

Následoval Benelucky, další lvíček, který v sobě ukrýval pořadatelský Benelux (i když turnaj hostila jen Belgie a Nizozemsko) a anglické slovo lucky, tedy šťastný.

Šťastný byl i výraz v jeho obličeji, jinak vypadal trochu přeplácaně: hříva v barvách pořadatelských zemí, lidské ruce, ďábelský ocas...

Pak si zřejmě tvůrci maskotů řekli, že je čas na změnu – a místo zvířat začali chrlit komiksové postavičky. První byl Kinas - symbol portugalského Eura v roce 2004. Fanoušci si možná víc pamatují legendární šedý míč roteiro, ale i klučík s pozvednutým obočím se fandům líbil.

Maskot Eura 2004 Kinas

PORTUGALSKÝ KLUK. Kinas byl maskotem Eura 2004 v Portugalsku. Jeho tvář byla jedním ze symbolů turnaje, na kterém se dařilo Česku – došlo až do semifinále, kde vypadlo s Řeky.

Zatímco Kinas byl slušňák, další dva šampionáty jako by se nesly na vlně punku. Trixovi a Flixovi, maskotům mistrovství v Rakousku a Švýcarsku, trčely na hlavách červené bodliny, polsko-ukrajinské duo Slavek a Slavko zase vynikalo čírem v národních barvách.

Super Victor je usedlejší - a přesto mu teď hrozí soud.Najdete na iDNES.czmobilní verze