Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Možnosti českých fotbalistů: Wales, Francie, Itálie. Nebo cesta domů

20 2016
Po dohrání skupiny B je možné říci: jestliže čeští fotbalisté jakkoli porazí Turecko (v úterý od 21:00) a nedostanou při tom aspoň pět žlutých karet nebo dvě červené, mají jistý postup do osmifinále. Tak velí složitá matematika na Euru.

Se ziskem 4 bodů by i při umístění na 3. místě ve skupině měl Vrbův tým jistotu, že na tom bude lépe než Albánie, třetí tým ve skupině A.

Navíc pokud Češi vyhrají jakýmkoliv jiným výsledkem než 1:0, budou mít i lepší skóre než Slováci, se čtyřmi body třetí tým „béčka“.

Naopak když porazí Turky 1:0, dosáhnou stejného skóre 3:3 jako Slováci a rozhodoval by mezi nimi žebříček fairplay (žlutá karta jeden trestný bod, červená tři). V tom mají nyní Češi o pět žlutých karet méně.

Česku navíc může nahrát i úterní závěr skupiny C. Když Severoirové nezabodují proti Německu, bude mít třetí celek „céčka“ maximálně tři body.

Jaké jsou tedy vyhlídky Čechů před bojem s Tureckem?

Prohra = cesta domů.

Remíza = velmi malá naděje. Postup za dva body? To by museli potom ve skupině E Švédové či Irové skončit třetí se dvěma body (zatím mají oba týmy jeden) a ve skupině F zároveň Portugalci prohrát s Maďary. Navíc by pro Čechy mezi třemi dvoubodovými týmy ještě muselo hovořit nejlepší skóre.

Výhra = šance na druhé místo a velká naděje na třetí.

Čtyři body budou znamenat pro Česko druhé místo ve skupině, pokud Chorvaté zároveň prohrají se Španělskem a budou mít i horší skóre. Také zde je možné, že Češi i Chorvati zakončí skupinu na shodném skóre 3:3. Zatím mají Chorvaté o dvě žluté karty navrch.

Jestliže Chorvaté proti Španělům zabodují, musel by český tým se čtyřmi body doufat v postup mezi čtyřmi nejlepšími týmy na třetích místech.

S kým by Česko hrálo?

Při postupu ze 2. místa 27. června v St. Denis proti Itálii, vítězi skupiny E.

Pokud by skončili Češi třetí, čekal by je vítěz skupiny A, nebo B. Podle tabulky možností se nyní pravděpodobněji jeví vítěz béčka (25. června v Paříži proti Walesu) než áčka (26. června v Lyonu proti Francii).

Pořadí týmů na třetích místech

Tým Z V R P S B
1. Slovensko 3 1 1 1 3:3 4
2. Sev. Irsko 2 1 0 1 2:1 3
3. Albánie 3 1 0 2 1:3 3
4. Portugalsko 2 0 2 0 1:1 2
5. ČESKO 2 0 1 1 2:3 1
6. Švédsko 2 0 1 1 1:2 1


Ze šesti skupin na Euru postoupí do osmifinále i nejlepší čtyři týmy na třetích místech.

Při rovnosti bodů rozhodují skóre, počet vstřelených gólů, žebříček fair play (červené a žluté karty).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze