Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalové Euro v roce 2020 zamíří do 13 zemí, Česko kandidovat nemůže

Michel Platini může být spokojen, naplní svůj plán dostat mistrovství Evropy fotbalistů do všech koutů kontinentu. | foto: Reuters

25 2013
Euro nabude panevropských rozměrů. Plán pořádat fotbalové mistrovství Evropy v roce 2020 hned na 13 stadionech a ve 13 zemích totiž v pátek podpořil výkonný výbor Evropské fotbalové unie UEFA. České město však bude ve výběru hostitelů nejspíš chybět. Aby mohlo kandidovat, potřebovalo by stadion alespoň pro 30 000 diváků.

O pořadatelství se mohou ucházet všechny členské země, konkrétní města vybere UEFA v září roku 2014.

Revoluční návrh prezidenta UEFA Michela Platiniho zorganizovat šampionát po celé Evropě schválil výkonný výbor loni v prosinci. Nyní vedení unie oznámilo své konkrétní představy.

Dvanáct zemí dostane "balíček" tří zápasů základní skupiny a jednoho vyřazovacího duelu (osmifinále nebo čtvrtfinále). Třináctá země bude mít právo hostit obě semifinále a finále, která se budou hrát na jednom stadionu, jenž musí mít minimální kapacitu 70 000 diváků.

Na čtvrtfinále UEFA podle svého tiskového prohlášení požaduje 60 000 diváků, na základní skupiny a osmifinále ještě o 10 000 méně. Unie navíc povolí maximálně dvě výjimky a umožní hostit zápasy základní skupiny a osmifinále dvěma stadionům s kapacitou 30 000 lidí.

V České republice dosud tak velký stadion nestojí. Šéf FAČR Miroslav Pelta v prosinci uvedl, že by se Česká republika mohla o pořádání šampionátu ucházet jen s podporou státu, který by pomohl s financováním nového národního stadionu. Ministr financí Miroslav Kalousek následně prohlásil, že je k čerpání peněz z veřejného rozpočtu na pořádání sportovní akce skeptický.

"Pravidlo 30 000 fanoušků umožní kandidovat více zemím. Radil bych jim, aby začaly stavět," uvedl prezident UEFA Platini. Země se mohou o ME ucházet i pouze s projekty stadionu - stavební práce pak musejí začít nejpozději v roce 2016. "Je to skvělý obchod. Země, která má jen jeden stadion, se může přesto ucházet o Euro. Myslím, že to je pro mnoho států hodně výhodné," dodal.

Národní svazy, jež se mohou ucházet o "základní" i "finálový balíček" s jedním či dvěma různými stadiony, musejí potvrdit kandidaturu do letošního září. Německý list Bild už před měsícem napsal, že Euro 2020 by se mohlo konat v Berlíně, Londýně, Madridu, Lisabonu, Paříži, Amsterodamu, Bruselu, Basileji, Aténách, Římě, Moskvě, Záhřebu a Istanbulu.

Platini uvedl, že Turecko, které původně chtělo pořádat Euro 2020 samostatně, je jeho favoritem na roli hostitele finálové části. "Co se mě týče, je to tak. Ale nemohu mluvit za ostatní členy," řekl s odkazem na 16 kolegů ve výkonném výboru.

Šéf evropského fotbalu nicméně vyloučil pořadatelství Turecka v případě, že bude Istanbul vybrán za hostitele olympijských her, které se budou v roce 2020 konat několik týdnů po červnovém ME. "Pokud dostanou olympijské hry, pak nepřichází v úvahu, aby se účastnili pořádání Eura," dodal Platini.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze