Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Euforii lidem dlužíme, říká Brückner

13 2003
Olomouc - Ode dneška přesně za rok začíná v Portugalsku fotbalové mistrovství Evropy. Čeští hráči zatím udělali maximum, aby na něm nechyběli. Pomalu se blížil konec středečního zápasu s Moldavskem. Čeští fotbalisté vedli 2:0, těžko už se mohlo něco zlého stát. Vydechnout si v parném dusnu? Dohrát vlažně rozhodnuté utkání? Hráči by na to měli nárok.

Ale od trenéra Karla Brücknera letěly na hřiště pokyny: "Pokračujte v presinku! Napadejte!"

"A my trenéra posloucháme," tvrdí důrazně kapitán Pavel Nedvěd. "Přesně v ten moment se ukázalo, za čím tenhle mančaft jde." Fotbalisté rozdrtili soupeře 5:0 a pokračují v zatím suverénní jízdě na šampionát.

Analýza Sezona 2002-03 pro reprezentaci končí v euforii - čísla z uplynulého ročníku jsou výmluvnější než hodiny oslavných projevů. Z deseti zápasů tým jedinkrát neprohrál - osmkrát zvítězil. Má impozantní skóre 35:5, sedmkrát nedostal ani gól. "Většinou v brance jenom fandím," říká gólman Petr Čech.

V kvalifikaci mají Češi druhé nejlepší skóre z celé Evropy. Lepší má pouze ve slabé skupině Francie, i tu však Brücknerův výběr v únoru v Paříži 2:0 porazil. Mužstvo dokáže sebevědomě vyhrát ve Francii, ale i v moldavské bažině, jež byla místo trávníku, či po zahozené penaltě, jako ve středu.

Když má Brückner vystihnout styl, který tým naučil, zjednodušeně řekne: "Neznám útočníky a obránce. Když hrajeme útočnou fázi, útočí celý tým, to samé platí také o defenzivě." Pak mluví o vysoké kreativitě, vůli, morálce a dominantní rychlosti. A že je tomu poplatný výběr hráčů. Na závěr se omluví: "Moc se mi to popsat nepovedlo, že?"

Fotbalisté však trenérovi dobře rozumějí. A nejen oni: projev týmu strhává fanoušky.
VOlomouci chodily davy i na tréninky, zápas na vyprodaném stadionu měl fantastickou kulisu.

Ještě sedmdesát minut po utkání, když fotbalisté v autobuse odjížděli do Prahy, spustili lidé hromové: "Hoši, děkujem!" Jde mráz po zádech, jak razantně reprezentace vyvrací pověru, že v Česku jsou lidé k fotbalu chladní.

"Jsou tady krásní lidé, kteří umějí krásně fandit," je přesvědčen Brückner. "To naopak fotbal je jim hodně dlužen." Fanouškům je podle trenéra fotbal nabízen jako slabý produkt. Odpuzuje nízká kultura, sešlé stadiony, mizerná reklama a zanedbaná infrastruktura.

"Na stadionech mají před zápasem pět operní hvězdy. Taková Eva Urbanová, Peter Dvorský nebo Štefan Margita," míní Brückner. V Olomouci "břinkala" dechovka...
Usiluje kouč o nápravu? "Dřív jsem se snažil, ale teď už ne," řekne výmluvně.

Ani ze své nyní velmi vlivné pozice nemá Brückner moc některé věci změnit.
Fotbalový tým se znovu sejde na začátku září před zápasy v Bělorusku a s Nizozemskem, který bude přímým bojem o první místo ve skupině. Kvalifikaci končí Česko v říjnu v Rakousku.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze