Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Eto´o žádal Ghaňany: Spaste Afriku!

Ghana - USA: Mohammed a Dempsey - Ghanský fotbalista Habib Mohammed v souboji s americkým reprezentantem Clintem Dempseym. | foto: Radu SighetiReuters

23 2006
Norimberk, Akkra - Kameruňan Samuel Eto’o, africký fotbalista roku, navštívil před zápasem se Spojenými státy reprezentaci Ghany a vybídl ji: "Teď musíte hrát za celou Afriku!" Pobřeží slonoviny, Togo i Angola už byly mimo hru, Tunisko visí nad propastí. Ale Ghaňané misi splnili. "Dokázali jsme to! Byl to historický zápas," jásal jejich trenér Ratomir Djukovič.

"Tohle je nový začátek pro všechny Ghaňany, tuhle skupinu hráčů i pro mě."Hlavní město Akkra se otřásalo v základech.

"Připomínámi to povstání. Klaksony, bubny, křik, v ulicích tisíce lidí pobíhají v ghanských čepičkách, tancují, vrtí se," hlásila z české ambasády v Akkře diplomatka Martina Muchová.

Školáci včera dostali od prezidenta mimořádné volno, aby se mohli patřičně "těšit"na zápas s USA. Fotbal je jednou z mála radostí v životě chudé země. "Po neúspěchu na Africkém poháru Ghaňany mnozí zatracovali. Zato teď mohou Appiah nebo Essien klidně kandidovat na prezidenta. A mohou i uspět!" tvrdila zcela vážně Muchová.

Jako pátý africký tým v historii mistrovství světa dokázali Ghaňané postoupit ze skupiny. "Duel s USA byl nervózní. Američané jsou velmi bojovní, proto jsme nehráli jako obvykle,"bilancoval Dujkovič. Američané si naopak stěžovali.

Nesouhlasili s přísnou penaltou, kterou za stavu 1:1 nařídil rozhodčí Markus Merk poté, co Onyewu popostrčil Pimponga.

"Asi se všichni shodneme, že to nebyl dobrý výrok, že? Takové věci se stávají a hodně se stávají našemu týmu. Je těžké se s tím vyrovnat," zlobil se americký kouč Bruce Arena.

Podobný názor sdílel útočník Brian McBride: "Jen zřídka se něco takového píská."Ghaňanům byly jejich nářky ukradené. Kochali se myšlenkami na osmifinálovou bitvu s Brazílií.

Tým, jenž si vysloužil přezdívku "afričtí Brazilci“, zřejmě narazí v úterý na skutečné Brazilce. "Jsme hrdí, že se můžeme utkat s nejlepším týmem světa," říkal Dujkovič. Ale poraženeckou náladu neměl.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze