Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Estébácké metody a něčí podivná hra, říká o svém zadržení činovník Chvála

Václav Chvála - Václav Chvála odchází z policejního výslechu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

22 2009
Přišli si pro něj v šest ráno, odvezli do Bartolomějské, podal jim vysvětlení, od půl desáté ho nechali sedět na jedné z chodeb a kolem sedmé večer ho vystrčili na ulici.

Takhle vypadalo předposlední červencové úterý fotbalového funkcionáře Václava Chvály.

"Pod dojmem minulého dne jsem se dneska probudil ve tři ráno a už jsem nezabral," říká Chvála, který byl do červnové valné hromady členem výkonného výboru fotbalového svazu. "Říkal jsem si, co když se zase ozve zvonek a ve dveřích zase budou policajti. Přijde to dnes, zítra, za týden, za měsíc, přemítal jsem."

Chvála je jedním ze tří mužů od fotbalu, které v úterý zadržela policie. Vedle něj skončil na policii nedávný svazový předseda Pavel Mokrý, třetím zadrženým mužem je Ladislav Malý, který zastával funkci výkonného ředitele ve společnosti Fotbal Trading.

Právě kvůli praktikám Fotbal Tradingu se úterní policejní akce rozjela. V souvislosti se vstupenkami na ME 2004, s ubytováním české výpravy na tomto šampionátu a s letenkami v tomto případě jde o podezření z krácení daní.

Ze zmíněné trojice byl však obviněn pouze Malý, jemuž hrozí trest odnětí svobody až na dvanáct let.

"Jsem přesvědčen, že Fotbal Trading není tím pravým důvodem mého a Mokrého zadržení. Myslím si, že spíš jde o něčí podivnou hru," říká Chvála.

Podle informací iDNES.cz jste prý v Bartolomějské ani nebyl řádně vyslechnut.
Je to tak. Pouze jsem byl požádán, abych podal vysvětlení. Odpověděl jsem na asi deset banálních otázek, přičemž všechno, na co se mě ptali, lze najít v obchodním rejstříku. Vyslechnut ve věci, jak zní odborná terminologie, jsem opravdu nebyl.

Ale vždyť jste na policii strávil přes dvanáct hodin...
To podání vysvětlení jsem si odbyl asi tak do půl desáté a potom už jsem jen čekal v jedné z kanceláří pod dohledem dvou ozbrojených policistů. Kolem sedmé večer mi řekli, že můžu jít. Vrátili mi peněženku, doklady, mobil a další osobní věci, protože předtím muselo z kapes všechno ven. Vyprovodili mě ke dveřím a stál jsem na ulici.

Když vám sebrali mobil, jak jste o sobě mohl dát vědět manželce?
Jenom prostřednictvím svého právního zástupce, jehož přítomnost vyplývá ze zákona. 

Pavel Mokrý a Václav ChválaJak si vysvětlujete zadržení vaše a Mokrého, když obviněn byl pouze Malý?
Malý byl v té inkriminované době výkonným ředitelem Fotbal Tradingu. Já s Mokrým jsme sice v téhle společnosti figurovali také, ale stejně tak tam v té době byli další funkcionáři. Proč nebyl vyslechnut například Petr Doležal ze Slavie, který dnes sedí ve svazovém výkonném výboru, přičemž ve Fotbal Tradingu byl od ledna 2003 do ledna 2006 členem dozorčí rady? A proč policie nevyslechla třeba daňového poradce této společnosti, nebo auditora?

Proč tedy zrovna Mokrý s Chválou?
Protože Mokrý je mediálně nesmírně vděčná osoba a v souvislosti s tímhle jménem se do světa dalo krásně zakřičet, že se někde krade. Já jsem pořád předseda Pražského fotbalového svazu, za půl roku jsou volby a tak si své zadržení vysvětluju jako snahu o zdiskreditování mé osoby.

Na včerejším dnu najdete nějaké pozitivum asi stěží.
No, pravda je, že když u nás ráno zazvonili a manželka jim přišla otevřít s pětitýdenní dcerou v náručí, nevtrhli dovnitř jak přepadové komando a nechali si mě zavolat. Čistit zuby jsem si ale musel už pod dozorem, na druhou stranu domovní prohlídku nedělali. A byli korektní v tom, že mě ušetřili pout, přestože mi je nasadit mohli. To Pavla Mokrého prý eskortovali v želízkách.

Vy, Mokrý a Malý jste se v úterý sešli v Bartolomějské?
Jen v jednom baráku, ale neviděli jsme se. Důsledně nás drželi oddělené. S Pavlem Mokrým jsme se viděli až v sedm večer u východu, když nás dva pouštěli.

Pokud jde o vaši osobu, jaké pokračování této kauzy čekáte?
To je dotaz spíš pro policii. Pokud jde o mě, mám sice svědomí čisté, ale jak jsem zjistil, člověk neví dne, ani hodiny. Současné vyšetřování vede ten samý člověk, nějaký Čapek, který mě před rokem nechal vyvést z valné hromady Pražského fotbalového svazu, taky k podání vysvětlení.

Nepřijde vám to zvláštní?
Přijde. Jako by zase ožívaly estébácké metody - na někoho se ukáže a řekne se: toho dáme do tepláků. Když k téhle šikaně přičtu, že mě v březnu před naším domem přepadli a zmlátili, dostal bych v Kanadě azyl natotata. Ale žádat o něj nebudu.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze