Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Estádio Algarve, stadion hlavně pro turisty

2 2003
Faro - S vypouklou střechou zavěšenou na mohutných lanech vypadá jako loď vyplouvající na moře. V pustině na nejzazší jihozápadní výspě Evropy vyrostl nádherný stadion, který však nepatří žádnému klubu. Cílem projektu je přilákat do kraje Algarve zahraniční turisty. Tisíce jich přijedou už na evropský šampionát, na Estádio Algarve se hrají dva zápasy ve skupině a čtvrtfinále.

Tak se může stát, že neobvyklý stadion uvidí i čeští turisté. Stane se tak, pokud svěřenci trenéra Karla Brücknera skončili ve skupině D na druhém místě.

Všude kolem jsou jen olivové a pomerančovníkové háje a mezi nimi září bělobou pár osamocených letních sídel. Žádné město není na dohled a v okruhu sta kilometrů nehraje žádný ligový klub. Přesto tady vyrostl stadion pro 30 tisíc diváků, na jaký by byl pyšný kterýkoli český klub.

Městští radní si řekli, že šampionát je skvělou příležitostí ukázat světu krásu Algarve a přesvědčit turisty, že by měli trávit dovolenou právě tady.
 
Stadion postavili za pouhé dva roky, a to na půl cesty mezi oběma městy. Přišel je na 33 milionů eur, přičemž jen čtvrtinu poskytla portugalská vláda.

Na zbytek se složily městské pokladny. Další miliony pak stála infrastruktura, která se na donedávna pustém místě musela budovat od základů. Teď už je až na pár detailů všechno hotové, včetně nové železniční stanice, díky níž se zkrátí cesta z 260 kilometrů vzdáleného Lisabonu.

Ředitel stadionu Fernando Santos je přesvědčen, že se neobvyklý projekt vyplatí. "Nedokážu odhadnout, kdy se peníze vrátí, ale určitě to byla dobrá investice. Turisté, kteří sem přiletí na fotbal, budou chtít přijet znovu na dovolenou," řekl Santos, když stadion s notnou dávkou hrdosti představoval novinářům z celé Evropy.
 
I o využití stadionu po šampionátu má jasno. "Budeme tady pořádat velké koncerty. Prázdninoví hosté se nebudou nudit," slíbil Santos.

Vedle toho tady budou hrát kluby z obou měst své druholigové zápasy. "A třeba tady jednou bude i liga," doufá ředitel a nepochybuje, že i místní fanoušci za svými mužstvy přijedou, přestože to mají trochu z ruky.

Má pro ně připraveno obří parkoviště s pěti tisíci místy pro osobní auta a dalšími 250 pro autobusy.

V zimě tady chce pořádat velké mezinárodní turnaje, protože příjemného klimatu v Algarve už teď hodně využívají kluby ze severní i střední Evropy. Kvůli tomu má stadion ještě další zvláštnost - kabiny jsou tady ne pro dva, ale hned po čtyři týmy.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze