Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Messi a boj o Superpohár v Gruzii. UEFA dál dopřává zážitky

PŘED SUPERPOHÁREM. Lionel Messi na tréninku Barcelony v Tbilisi. | foto: Reuters

11 2015
To, co mělo být standardním prodejem vstupenek, se zvrhlo v davové šílenství, na jehož konci byli tři hospitalizovaní a další lehce zranění. Však byly také ve hře lístky na Messiho a spol.!

Takhle to v gruzínské metropoli Tbilisi vypadalo před měsícem, do akce tehdy museli jít i policisté s ochrannými štíty.

V úterý se fotbaloví nadšenci z Kavkazu dočkají něčeho, co se pravděpodobně už nikdy nebude opakovat. V Aréně Borise Paichadzeho proti sobě ve finále Superpoháru UEFA nastoupí Barcelona a Sevilla.

„Pro celou zemi je to obrovská čest. Takový zápas tu vykoná spoustu dobra,“ říkal možná až pateticky Georgi Kinkladze, jeden z nejslavnějších fotbalistů Gruzie.

Ale na druhou stranu - divte se patosu. Čeští fanoušci si možná ještě vzpomenou, jakým zážitkem byl Superpohár z roku 2013, v němž se v Edenu utkal Bayern s Chelsea.

To vše patří mezi očividnou snahu UEFA a jejího šéfa Michela Platiniho dopřávat velké věci i fotbalově menším zemím. Do Ligy mistrů prochází čím dál víc jejich zástupců. Euro se rozšiřuje z 16 na 24 účastnických zemí. A státy jako Česko, Gruzie či Makedonie (ta přivítá Superpohár 2017) najednou mohou na vlastní oči spatřit superstar Bayernu, respektive nyní Barcelony.

„Jsem obrovský fanoušek Maradony, ale Messi, ten je úplně mimo kategorie,“ rozplývá se Kinkladze. On sám nastupoval za Manchester City nebo Ajax a vídal takovéto fotbalové celebrity tváří v tvář, přesto je nyní plný hrdosti a nadšení. A co teprve obyčejní příznivci!

„Tbilisi je ohromně fotbalové město. Každý místní fanoušek do patnácti minut pozná, co se v hráčích skrývá,“ líčí Kinkladze. „Neseme v sobě enormní vášeň. Fotbal tu vždycky byl a bude číslem jedna.“

Platini to musí poslouchat s potěšením. Možnost dát Praze, Tbilisi či Skopje šanci na životní zážitek, to byl přesně jeho cíl. V gruzínské metropoli - má být jasno a 31 stupňů ve stínu - se kvůli příušnicím nemůže představit Brazilec Neymar, ale jinak bude „plno“.

A co víc: utkání se funkcionáři snaží dát i vyšší rozměr. Fotbalisty a rozhodčí proto doprovodí na hřiště děti hned z devíti zemí (kromě domácí Gruzie i z Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Kazachstánu, Moldávie, Ruska, Turecka a Ukrajiny). Mají být malými ambasadory míru a jednoty. „Doufejme, že to nejen tyto děti inspiruje pro jejich budoucnost,“ řekl Platini.

Navrch ještě bude (nejspíš) v akci Messi... UEFA tyhle dárky umí.Najdete na iDNES.czmobilní verze