Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Eriksson dostane na rozloučenou 130 milionů

Sven-Goran Eriksson - Kouč anglické fotbalové reprezentace Sven-Goran Eriksson při kvalifikačním utkání ve Walesu. | foto: Reuters

25 2006
Londýn, Praha - Prostořeký fotbalový trenér Sven-Göran Eriksson v tichosti opustí anglickou reprezentaci, i kdyby s ní vyhrál mistrovství světa. Smlouvu sice podepsal do roku 2008, ale skončí v létě. Erikssona vyhání jeho poslední skandál. Fanoušci by s ním zametli hned, anglická federace udělala kompromis.

Vyplatí kouči zlatý padák 130 milionů korun. "Měli by ho vyhodit bez jediného penny," napsal bulvární The Sun.

Švéd Eriksson, první cizinec na lavičce Anglie, si nadělal spoustu nepřátel. Média rozebírala jeho milostné avantýry a neustále do něj šťourala, i když s Anglií prohrál jen třikrát z 33 zápasů.

"Třináct let jsem trénoval v Itálii, kde vás kritizují každý týden, ale nikdy tam nepřecházejí do osobních útoků," divil se Eriksson.

Pro FIFA Magazín vyprávěl, jak poslední léta cestoval po Anglii a fanoušci ho přesvědčovali: "Nečtěte to, neposlouchejte, nenechte je, aby vás zabili. Jen nás doveďte na mistrovství."

Misi splnil. Výběr kolem kapitána Beckhama opravdu dovedl na šampionát, ale po něm skončí.

Aférek už bylo dost. Poslední kapka přilétla před dvěma týdny z Dubaje, kde vyprávěl reportérovi z News of TheWorld, který byl převlečený za bohatého šejka, jak jsou anglické hvězdy líné a hrabivé. Byla z toho prvotřídní senzace, protože Eriksson slíbil, že s klidným srdcem opustí po mistrovství světa reprezentaci a usedne na lavičku Aston Villy.

K tomu ještě dodal, že někteří trenéři dostávají při sjednávání přestupů peníze bokem.

Musel na kobereček před šéfy svazu, kteří se s ním dohodli na předčasném ukončení smlouvy. "Jsem šťastný, že můžu pokračovat v přípravě na šampionát. Vím, že mám podporu od hráčů i svazu," řekl Eriksson.

Možná, že uchlácholil hráče, u veřejnosti má však utrum. Osmapadesátiletého muže, který bere ročně 170 milionů korun, nazval deník Independent "zkrachovalým vůdcem, kterého teď opravdu nikdo nechce".

Anglie patří mezi favority letního turnaje, fanoušci věřili, že mužstvo je schopné zopakovat dosud jediný triumf z roku 1966. Jenže nezacloumají s hráči skandály kolem trenéra Erikssona?

Vždyť v novinách teď čtou komentáře, že "Eriksson je tím, kdo zničil anglický fotbal". Už teď si můžete tipnout, kdo převezme reprezentaci po šampionátu.

S kurzem 2,5 ku jedné je největším favoritem Sam Allardyce z Boltonu.
Cizinci Hitzfeld, Hiddink nebo Scolari jsou daleko za ním. Jeden pokus se zahraničním koučem už má hrdá Anglie za sebou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze