Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Elsamni zpíval japonský hit. Bude v Teplicích hitem on?

Osama Elsamni | foto: Ivana LhotskáMF DNES

20 2009
Když musel v šatně teplických fotbalistů jako nováček při přijímacím rituálu zazpívat, zanotoval slavný song Sukiyaki. Šlo o první japonskou píseň, která kdy prorazila v americké hitparádě. I Osama Elsamni chce prorazit: jako první Japonec v české lize i v její gólové hitparádě. "Na jaře mě uspokojí pět gólů," vytyčila si exotická posila Teplic, která má předpoklady stát se miláčkem publika.

V kabině je Elsamni už teď stejně oblíbený jako populární Mireček ve filmových Básnících. A stejně jako on se snaží ovládnout češtinu. Dělá pokroky. "Učím se každý večer," chlubí se pilný student.

Když si brankář Slavík před tréninkem všiml fotbalového samuraje s havraními vlasy, s učitelskou dikcí na něj halekal: "J-s-e-m úúúútočník." Dvacetiletý smíšek roztáhl pusu od ucha k uchu a pobaveně zopakoval: "J-s-e-m úúúútočník." Talent, který se bez ostychu zapojil do teplické party, umí i jiné výrazy.

"Ahoj, dobrý den, jak se máš, balón," řekne na požádání. Víc však za něj budou mluvit výkony na trávníku. Asi je na co se těšit. Tedy aspoň podle rostoucí formy v zimní přípravě. Přitom původně měl pozvolna začít v béčku.

Co také povídal Elsamni

O přezdívce. Říkají mi Ozzy, přitom Ozzyho Osbournea moc nemusím. Ale prý zpívám jako on (smích).
O idolu. Maradona! Jako dítě jsem si jeho zápasy pouštěl na videu každý den. Teď se mi líbí Agüero z Atletika Madrid, který má s Maradonovou dcerou dítě.
O vysněném klubu. Barcelona. Ale tam bude těžké se dostat. Za nějaký velkoklub bych rád hrál.
O MS. Spíš než Česko nebo Egypt ho vyhraje Japonsko. Se mnou!
O platu. Stejný jako v Japonsku.
O jídle. Jím příborem, i když hůlky používat umím. Jedovatá ryba fugu? Nezkusil jsem. Ale třeba kraby mám rád. Tady jím kuře, těstoviny. Za japonskou kuchyní jezdím do Prahy.
O AGC, majiteli Teplic. V Japonsku je to velká a známá firma.

Teplicím dal přednost před portugalským celkem Belenenses, který jej také testoval. "Portugalsko dobrý, ale tady je to lepší. Líbí se mi stadion, tréninkové centrum, lidi jsou tu příjemní. Jsem tady šťastný," rozplývá se bývalý hráč Tokio Verdy.

Jeho přestup prý měl v Japonsku odezvu. "Psali velké články." Cítí se Japoncem, byť má z půlky i egyptskou krev po otci, bývalém reprezentantovi. Právě on mu poradil, ať vyrazí do Evropy.

Osama podle něj není čistý Japonec a kvůli tomu se ve své vlasti setkává se spoustou diskriminace. "V japonské kultuře se dbá na věk, prioritu mají starci, ne mladíci. Řídí se tím bohužel i trenéři. A v tokijském klubu je navíc kouč nový, takže nemá kuráž stavět mladé," svěřil se otec Ibrahim Elsamni serveru o egyptském fotbale.

Jeho syn přitaká: "Nemám tvář jako Japonec, občas s tím mívám problémy. A že starší hráči dostávají přednost, to je pravda. V tomhle směru je to v Evropě lepší."

Elsamniho rodina je rozesetá po celém světě. Otec je univerzitní profesor a trenér v Egyptě. Maminka pracuje v rodné Okinawě jako kadeřnice. I bratr propadl fotbalu, v Japonsku hraje za univerzitní tým. Sestra studuje ve Skotsku.

Reprezentovat může obě země, jako japonský rodák si spíš vybere tenhle dres. "Až mi bude 22 let, musím se rozhodnut pro Japonsko či Egypt. Mám čas," nestresuje se.

Japonský fotbal je podle Elsamniho techničtější než český, v tom by mohla být jeho výhoda. S míčem si rozumí. "Tady je to zase fyzicky náročnější a taktičtější," zjistil.

Vyhlášené jsou jeho sprinterské schopnosti. "Stovku umím běžet za 11,1 vteřiny," pochlubil se. A proto se o něm začíná v Česku psát jako o japonském expresu.

Na zápasy jeho klubu z Tokia chodilo sedm tisíc fanoušků. Třeba také díky Elsamnimu vyšplhají návštěvy v Teplicích do podobné výše. "V tomhle pro mě bude Evropa lepší. Já fotbal miluji a tady je tolik zemí, co ho hrají! Ano, v Japonsku mají lidi fotbal rádi. Ale v Evropě je to přímo vášeň."

Pavel Hašek: Osama je rychlej a živoučkej

Čeština, bosenština a teď i japonština. Směsice jazyků se ozývá z teplické šatny. Pokud to je japonština, to právě Osama Elsamni rozmlouvá se záložníkem Pavlem Haškem. Řeč se naučil jako dítě přímo v Japonsku, kde jeho táta Ivan hrál fotbal. "Že bych uměl skvěle japonsky, to ne," brání se Hašek. "Prohodíme jen pár slov, žádné velké fráze. Ale jsem rád, že si jazyk opráším."

 Je to typický japonský fotbalista?
Ano, klasický japonský typ. Menší postava, živoučkej, rychlej, dobrej s balonem. A hlavně fajn kluk.

Elsamni prý zapadl bez potíží.
Japonci to mají v krvi. Hned se snaží pochytit kulturu, mluvit.

Už jste ho vzali třeba na knedlíky?
Na knedlíky nebyl čas. Ale když jsme měli zápisné, zazpíval japonskou písničku Sukiyaki. A výborně! Japonci mají neskutečný hudební sluch, karaoke tam jede ve velkém stylu. Vystřihl to výborně.

Říkáte mu Ozzy, proč?
Jmenuje se Osama, to se nabízí.

Prosadí se v české lize?
Netuším, záleží na něm a trenérovi, jestli mu dá šanci. Ale je velmi pracovitý. A taky přátelský.

Přerost: Elsamni je i marketingový tah


Jak se získává první Japonec do nejvyšší české fotbalové soutěže? Dlouho a složitě. Od myšlenky k realizaci přestupu útočníka Osamy Elsamniho do Teplic uplynulo dva a půl roku. "Tehdy jsme narazili na Angličana, který žije v Japonsku a pracuje ve fotbale. A mě napadlo požádat ho, jestli by nesehnal nějakého fotbalistu, který by to u nás zkusil," vzpomíná Jaroslav Přerost, člen představenstva teplického klubu.

Agent začal pro klub s japonským majitelem AGC hledat fotbalistu, ale talentovaného mladíka, toužícího zahrát si v Evropě, objevil až koncem minulého roku. Pomohl i jiný manažer z agentury, s níž později Teplice kontrakt uzavíraly. "Velkou roli v tom sehrál i otec Elsamniho. Myslí si, že v Evropě má větší možnosti," uvedl Přerost.

Fotbalisté-Japonci jsou výjimeční nejen v Česku, ale i v Evropě. Japonský fotbalový svaz jich na starém kontinentě eviduje v prvoligových soutěžích jen osmnáct. Namátkou - Nakamuru v Celtiku, Matsuie v Saint-Etienne nebo Hasebeho ve Wolfsburgu. "Elsamniho příchod by nám mohl pomoct i marketingově.

A když se vše povede, může v budoucnu přilákat i další japonské sponzory," slibuje si Přerost.

Zatím čeká, že exotický hráč zaujme aspoň fanoušky. "Chtěli jsme pro lidi nějakou novinku. Roli v tom samozřejmě sehrála i naše vazba na Japonsko a obecně v Teplicích chceme dávat šanci mladým hráčům. Ale zatím o tom léta jen povídáme," upozornil Přerost.

Elsamni upřednostnil Teplice i před nabídkou portugalského prvoligového klubu Belenenses. "Mě to nepřekvapuje. Viděl jsem už hodně klubů, a co se týče zázemí, Teplice se nemají za co stydět. Nesrovnávám finanční podmínky, ale ani Chelsea nemá šatny jako Teplice. V průměrném klubu v Portugalsku zřejmě Elsamni také nic takového neviděl. Možná i to zapůsobilo."

Dotáhnout přestup  administrativně bylo těžší, než kdyby šlo o Evropana. "Náš anglický spolupracovník pomohl. Šlo to rychle. I díky Japonce, která tu studovala a mluvila perfektně česky."

Elsamni se měl rozehrávat v rezervě, ale v přípravě přesvědčil, že má rovnou na áčko. "Adaptoval se rychle. Je bezproblémový, přímočarý. Chce něco dosáhnout."

Cizinci v Teplicích

Exotičtí hráči

Jean-Bertin Akue (Niger, 1996-98)

Sprinter bez gólů. Ve 24 zápasech dal jediný. "Měl v koncovce hroznou smůlu. Přivedli jsme ho sem jako prvního černocha do české ligy. Věděl jsem, že je to na rok, že až se otrká, nebude ukázněný a potřebuje zmizet. Ze začátku byl miláček publika, do hlediště přivedl moře lidí," řekl tehdejší trenér František Cerman. Kde je teď? Nikdo neví. Možná ve Švýcarsku, odkud přišel.

Sergio Bastida (Argentina, 97-98)
Sedmkrát jen střídal. "Přišel moc mladý, starali se tu o něj rodiče." Nyní je ve švýcarském FC Aarau.

Patrice Abanda (Kamerun, 05)
Stoper. "Zklamání. Přitom ve Spartě podával dobré výkony." Naposledy viděn v albánské lize.

William Sunsing (Kostarika, 05)
Reprezentant své země oslnil jen svými dredy. "Velký omyl," míní Cerman. Hraje kostarickou ligu.

Ariel Colzera (Argentina, 06)
Postavou malý odchovanec Boky Juniors, šanci prakticky nedostal. Hraje za Huracán v Argentině.

Leandro Vieira (Brazílie, 07-08)
Se švýcarským Thunem hrál Ligu mistrů, za Teplice jen 69 minut v lize.


První cizinci

Krzystof Etmanowicz a Jaroslaw Pasterski (Polsko, přišli 1986) "S nimi to skončilo za mě," vzpomíná Cerman. "Začali odsud do Polska dovážet ovoce, citrony a bůhvíco, sem zase elektroniku. Místo aby odpočívali, po tréninku si přivydělávali. V kádru to dělalo zle."

Nejlepší cizinec
Edin Džeko (Bosna, 06-07)
43 zápasů, 16 gólů a přestup za 112 milionů Kč do Wolfsburgu. Cerman: "Zanechal nejviditelnější stopu a ještě pořád se zlepšuje."

Slováci
Hrálo jich v Teplicích dost, třeba Frťala, Leitner, Semeník, Benčík či Belic. "Nejlepší byl Frťala, po něm Leitner," tvrdí Cerman. "Mám heslo, že tady na severu se z deseti Slováků ujme jeden. Vždyť mi tu na jeden mistrák měli i Michalíka, ale pak vzkázal, že se nevrátí. Nelíbilo se mu tady, chodil tu jak bludná ovce."

Cizinci v současném kádru
Slováci: Gašparík, Hesek, Vaščák
Bosňané: Ljevakovič, Mahmutovič, Merzič
Japonec: ElsamniMinisterstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
5. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
6. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
12. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
13. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
14. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze