Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Egypt zachvátila fotbalová horečka

21 2006
Káhira - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nevídané! V pátek večer se zběsilý tep Káhiry, patnáctimilionové bláznivé metropole Egypta, na tři hodiny zpomalil na sotva slyšitelný rytmus. Šílení řidiči s neustále řinčícími klaksony se sice dál divoce prodírali ulicemi, v nichž v ničem nepozbyl na síle "zákon silnějšího".

Pěší se stejně bezhlavě jako obvykle vrhali do strašidelného provozu, po ulicích stejně vášnivě jako vždy vyřvávali roztodivní prodejci. Všechno to ale přivádělo Středoevropana jen k lehkému údivu místo obvyklého neskrývaného zděšení.

Další statisíce účinkujících, měnících jinak největší africké město v nepředstavitelný cirkus, měly tentokrát volno. Místo dovádění po ulicích se totiž horkokrevní Egypťané po pěti i více kusech tísnili v neprostorných komůrkách, mžourajíce na malinkou obrazovku.

Co je k ní tak poutalo? Nejprve velkolepý zahajovací ceremoniál a následně úvodní zápas Afrického poháru národů, kontinentalního šampionátu fotbalistů. Hrál domácí Egypt s Libyi.

"Je to obrovská událost. Něco takového u nás není každý rok," vyprávěl zaníceně bankovní úředník Abram.

Egypťané se na honosnou událost řádně připravili: hned při výstupu z letadla vás kopnou do očí symboly a loga mistrovství. A zatímco se hlouček příznivců Bafana, bafana (fotbalistů Jihoafrické republiky] bezstarostně pobavoval na letišti, Káhirou už odpoledne kroužily vlajkami ověšené vozy s národnimi barvami ozdobenými fanoušky.

"Mohou nám určitě moc pomoct, ale také uškodit. Očekávání našich fandů je obrovské a pokud je nedokážeme hned naplnit, může se obrátit proti nám," obával se egyptský útočník Mohamad Barakat.

K projevům nevole ale neměli příznivci Faraonů, jak zní přízvisko egyptského národního týmu, nejmenší důvod.

Namlsáni působivým ceremoniálem v hlavní roli s obří sfingou už natěšení sledovali, jak jejich miláčci vyřídili svého soka dvěma góly během úvodních 22 minut.

Kromě 65 tisiců šťastlivců na Národním stadionu taková smršť rozdováděla i nepočítatelné davy u televizí či rádií. Dokonce i hamižní taxikáři odmítali zákazníky, aby neposkvrnili svůj požitek.

"Vyhrálii jsme, dali jsme jim 3:0," vyřvával konečný výsledek prodavač Wahid. O chvíli později triumf zvěstovali i nadšenci na střechách troubících automobilů, mávajíce zástavami. Po krátkém spánku se Káhira probudila ještě ztřeštěnější než jindy.

Působivé slavnostní zahájení afrického fotbalového šampionátu v Káhiře.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze