Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě stě tisíc jsme Synotu vyplácet nemohli

15 2003
Kunovice - Možná už jen několik týdnů dělí fotbalové Kunovice od historické změny. Klub, který založili v roce 1932, chce příští rok přesunout svoji chloubu, druholigový A tým, do Veselí nad Moravou. Fanoušci asi nebudou nadšeni, i když do Veselí to není daleko, jen patnáct kilometrů.

Žádnou společnost BCS v obchodním rejstříku nenajdete, přesto nelze její vliv na slovácký fotbal přehlédnout. Šéfové kunovického fotbalu Lubomír Blaha, Jiří Cochlar a František Šácha, v naší nadsázce "po anglicku" BCS, nezastupují žádné temné síly.

 Jednoduše se rozhodli pozvednout klub z malého města do druhé nejvyšší soutěže. Jejich práce je pro mnohé vzorem, Kunovice slavily loni historický postup do 2. ligy.

Dnes je téměř jisté, že klub čeká stěhování do Veselí nad Moravou. Co se stalo? V čem je problém? Na otázky MF DNES odpovídá František Šácha, první muž FK Kunovice, předseda klubového představenstva.

Tak zásadní rozhodnutí nemohlo vzniknout ze dne na den. Jaká je historie chystaného stěhování?
Už po skončení loňského premiérového ročníku jsme analyzovali celou situaci. Dospěli jsme k názoru, že máme na to, abychom ve druhé lize hráli nadále důstojnou roli. Na druhou stranu se neustále zabýváme dvěma otázkami. Za prvé: změnily se podmínky na kunovické radnici. Její nové vedení významně přehodnotilo priority, mezi nimiž už fotbal nefiguruje tak výrazně jako dřív. A za druhé: jisté komplikace nám přinesl přesun ligového Synotu ze Starého Města do Uherského Hradiště. Pro nás se blízkost Synotu stala břemenem. Uvědomili jsme si, že stěhování ligového celku nám ovlivní už tak špatnou diváckou návštěvnost v Kunovicích. Řada příznivců do Starého Města dřív nejezdila a za fotbalem vyrážela raději do Kunovic. Teď je situace jiná. Uherské Hradiště je snadno dostupným centrem. A to vůbec nehovořím o tom, že sponzoři budou pod dojmem nového hradišťského stadionu vtahování stále víc do ligového fotbalu Synotu než do druholigových Kunovic.

Stadion v Uherském Hradišti mohl být také domovem pro Kunovice. Proč z toho sešlo?
V první fázi jsme se domnívali, že bychom změnili sídlo a přesunuli se z Kunovic do Uherského Hradiště. Chtěli jsme se skutečně stát jeho městským klubem. Vycházeli jsme z toho, že u Synotu je jasné, že městským klubem nikdy nebude. Oddíl je těsně spjat s podnikatelským uskupením Valentů. Říkali jsme si, kdyby někdy snad náhodou Synot změnil strategii a odešel, tak by v Hradišti zůstaly alespoň Kunovice. Mysleli jsme si, že by se mohl najít prostor na to, aby se jeden týden hrála na zrekonstruovaném stadionu první a další týden druhá liga. Vzhledem k umělému osvětlení bychom mohli hrát i navečer, což by návštěvnosti také pomohlo. Bohužel jsme nenašli pochopení.

V čem byl problém?
Radnice v Uherském Hradišti nám byla nakloněna. Úředníci nám řekli ano, souhlasíme, ale musíte se dohodnout také se Synotem. Ten se totiž značnou měrou zasloužil o vybudování nového stadionu. Synot řekl, že by nás hrát nechal, pokud bychom mu za jeden zápas dali dvě stě tisíc korun a uhradili všechny s tím spojené náklady. To jsme vyplácet nemohli. A tak se hledalo dál.

K čemu jste dospěli?
Nabízela se varianta stěhování do Uherského Brodu. Tam ale nejsou technické podmínky k tomu, abychom brzy vybudovali stadion v souladu s projektem Stadiony 2003. Další nabídka už byla z Veselí nad Moravou. V tomto městě v podstatě není významnější sportovní klub. Veselí hraje pouze házenkářkou interligu žen, ale nikdo neví, jak dlouho ještě. Navíc z hlediska fenoménu ženská házená nikdy nebyla, není a zřejmě ani nebude takovým sportem, který by přitahoval takové masy příznivců jako fotbal. Další výhodou Veselí je areál, který skýtá značné možnosti.

V čem je tak výjimečný? Podle místních spíš chátrá.
Areál leží mimo městské centrum, je tam velká možnost jeho rozšíření. Už dnes jsou k dispozici dvě travnatá a jedno škvárové hřiště. To všechno dává velký prostor pro realizaci druholigových cílů. Domnívá se, že krajská soutěž, kterou dnes Veselí hraje, nemůže lidi vůbec uspokojit. Jistě, areál je v poněkud zchátralém stavu, radnice ale podle našich zpráv chce investovat do obnovy. Na základě všech těchto informací jsme se zkontaktovali se zástupci městského úřadu i fotbalového klubu. Od obou partnerů jsme dostali vysoce pozitivní hodnocení našeho záměru. Takže se dospělo k závěru, že Veselí je dobrá volba. Město navíc není daleko od Kunovic. A v jeho regionu není žádný fotbalový klub na patřičné úrovni. Ani v Hodoníně se nehraje fotbal vyšší třídy. Také ekonomické hledisko je zajímavé. Veselsko a Hodonínsko je dobrá oblast pro působení ve druhé lize. Rozhodli jsme se téměř, podotýkám téměř stoprocentně, že do Veselí půjdeme.

Jaké máte záruky?
Druhou ligu přestěhujeme, ale chceme garance. Především nám jde o stadion. Ve druhé lize totiž musíme splňovat parametry dané projektem Stadiony 2003. Pokud by nám město Veselí bylo schopno garantovat podporu alespoň o něco málo víc než v Kunovicích, byli bychom sami proti sobě, kdybychom tam nešli. Podmínky v Kunovicích se skutečně zhoršily. Ve Veselí je naděje. Město má dvanáct tisíc obyvatel, což je dvakrát tolik co Kunovice. Městský rozpočet je tedy také vyšší. Už to dává prostor k tomu, aby Veselí poskytlo fotbalu větší podporu než v Kunovicích. U nás to už asi vážně dál nepůjde. Radnice vytvořila mantinely, které nám velmi ztíží další druholigovou existenci.

O jakou podporu letos v Kunovicích přicházíte?
Dřív jsme mohli počítat s asi osmi sty tisíci, letos se třemi sty padesáti tisíci na sezonu. Chápeme, že radnice má limitované prostředky a jiné priority. Existují třeba problémy s kanalizací. Vím to z vlastní zkušenosti, v minulém volebním období jsem působil na kunovické radnici jako místostarosta.

Jak si představujete klubové stěhování?
Vzhledem k fotbalovým předpisům musíme změnu uskutečnit buď k prvnímu dnu nového roku nebo na začátek soutěžního ročníku. Uvažujeme tedy o změně k 1. červenci 2004 s tím, že do 31. března nahlásíme svazu rozhodnutí o přesunu. V tuto dobu už musí být ve Veselí jasno o novém městském rozpočtu. Budeme vědět, kolik peněz bude uvolněno na rekonstrukci stadionu a k podpoře veselského sportu.

Co se stane, když plán nevyjde?
Nabízí se ještě jedno město, které má o druhou ligu zájem. Jmenovat ale nemůžu. Pokud bychom v prosinci nedostali od veselského zastupitelstva pozitivní impuls, museli bychom uvažovat o tom, že v Kunovicích ještě rok zůstaneme. Domnívám se ale, že možnost zůstat je nepatrná. Přísliby od Veselí jsou natolik jasné a zajímavé, že si myslím, že k přesunu skutečně dojde.

Jak budou fungovat mládežnické oddíly?
Vycházíme z toho, že bychom do Veselí přešli jen jako akciová společnost, tedy jako subjekt hrající druhou ligu mužů. Všechna mládežnická družstva od přípravky po starší dorost by zůstala jako dnes doma, pod občanským sdružením FK Kunovice. I na kunovickém stadionu Na Bělince máme velké plány. V příštím roce chceme pro mládežníky vybudovat nový trávník třetí generace. Už máme na stole i stavební povolení na rozšíření tribuny. Zkrátka, muži půjdou do Veselí a mládež zůstane doma Na Bělince.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 11 5 5 1 17:12 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze