Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě mužstva, dvě sestavy: jak by se reprezentace lišila, kdyby se hrála baráž

Mario Lička (vlevo), Mario Holek a Lukáš Magera na tréninku reprezentace | foto: Stanislav PeškaČTK

12 2009
Tomáš Sivok se ve středu v noci stal osmým, snad i posledním, fotbalovým reprezentantem, který se kvůli zranění či nemoci omluvil z turnaje ve Spojených arabských emirátech. Ze zástupu marodů by se poskládal velmi silný tým.

Jen si představte: čeští fotbalisté v sobotu hrají úvodní utkání baráže o postup na mistrovství světa proti Řecku (Bosně, Ukrajině či Irsku na které Češi mohli narazit) a kouč Michal Bílek má k dispozici to nejlepší.

Jak by se sestava lišila od té, která fakticky nastoupí v nedělním utkání turnaje proti domácímu výběru?

Pokud by fotbalisté nepokazili kvalifikaci a alespoň se protlačili do dodatečných bojů o šampionát, ze současného kádru národního mužstva pro reprezentační akci v Al Ainu by v základní sestavě byli maximálně dva až tři hráči.

Na Letné, dejme tomu proti Řekům, by vyběhli stoper Hubník, záložník Plašil a možná útočník Necid.

Trenér reprezentace Michal Bílek a manažer týmu Vladimír Šmice (vlevo)

Ostatní, kteří v pátek odletí v reprezentačních oblecích na arabský poloostrov, by se do základní sestavy téměř jistě nedostali. A někteří by zcela jistě nebyli ani ve dvacetičlenné nominaci.

"Dáme šanci mladým. Oni vědí, že se buduje nový tým. A jsem přesvědčený, že to cítí jako obrovskou šanci," řekl český trenér.

"Těžko se odhaduje síla současného týmu. Já jen doufám, že ji budeme mít velkou," přeje si gólman Jaroslav Drobný, který se pro turnaj přesunuje z Čechova náhradníka do role jedničky.

Pokud bychom složili tým z omluvených a opomenutých, kteří ještě na podzim hráli v kvalifikaci v základní sestavě, mohla by základní jedenáctka vypadat takto:

Čech

Grygera, Sivok, Kováč, Kadlec

Pospěch, Rosický, Hübschman, Polák

Baroš, Svěrkoš

Náhradníci: Šírl, Jarolím, Štajner

V mužstvu nejsou zařazeni fotbalisté, kteří zůstali v současném kádru. A pokud by se tým dostal alespoň do baráže, určitě by nechyběl Jankulovski. Po posledním kvalifikačním utkání proti Severními Irsku by se totiž reprezentace nevzdal a pokračoval by případně až do mistrovství světa 2010.

Ale Jankulovski je už bývalým reprezentantem a ve středu na sraz do hotelu Praha nepřijel. Naopak se tam s novým koučem Bílkem zdravili nováčci Kušnír, Švec, Holek, Lička a Jan Blažek, či mladíci, kteří reprezentační dres oblékli jednou, dvakrát či třikrát.

A z nich Bílek složí tým, který se v neděli postaví proti Emirátům. Sestava by mohla vypadat následovně:

Drobný

Kušnír, Hubník, Rozehnal, Limberský

Fillo, Matějovský, Plašil, Pudil

Necid, Hloušek

Náhradníci: Grigar, Rajnoch, Šimůnek, Holek, Lička, Švec, Blažek, Papadopulos, Magera.

"Ale neletíme tam jen zkoušet, ale taky vyhrát. Jen tak získáme sebevědomí," dodal Bílek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze