Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dvacítka začne šampionát bez slávistů

18 2003
Praha - Bez čtyř hráčů odletí zítra česká reprezentace do Spojených arabských emirátů na mistrovství světa dvacetiletých fotbalistů. Jde o ústupek trenéra Pavla Vrby klubům, které mu uvolňují větší počet hráčů. Plzeňské duo Knakal - Procházka se vydá na cestu po sobotní lize, slávisté Latka s Fořtem poletí do Dubaje dokonce až příští pátek přímo ze Sofie, kde je o den dříve čeká Pohár UEFA.

"Jsem rád, že jsme se s kluby nakonec tak hladce dohodli," prohlásil trenér Pavel Vrba. Těšilo jej, že se neopakovala situace z roku 2000, kdy tehdejší kouč reprezentační jedenadvacítky Karel Brückner mohl vzít na olympijský turnaj jen po dvou hráčích z každého klubu.

Vrba podobné limity neměl, musel oželet pouze hráče, kteří sice věkem patří do jeho výběru, ale už pravidelně nastupují v týmu do 21 let. "Bojují o evropský šampionát a o olympiádu, mají před sebou jiné vrcholy. Nebylo by dobré jejich priority tříštit," poznamenal Vrba k absenci Svěrkoše, Trojana a Koláře, shodou okolností hráčů zahraničních klubů. "S nimi jsem už předem nepočítal, takže se dá říci, že jsem s nominací na sto procent spokojen."

Určitým komplikacím se však nevyhne, Latka s Fořtem dorazí až po úvodním duelu Vrbova týmu proti Austrálii. "Počítám s nimi do dalších zápasů, ještě nám mohou hodně pomoci," říká kouč.

ZÁPASY VE SKUPINĚ
28.11. ČR - Austrálie
1. 12. ČR - Brazílie
4.12. ČR - Kanada

Pozn.: Všechna utkání se hrají v Dubaji a začínají v 17.30 SEČ

Vrba chce určitě postoupit ze skupiny, v níž reprezentaci kromě Austrálie čekají ještě Brazílie a Kanada. Do osmifinále jdou týmy z prvních dvou míst, a čtyři nejlepší z třetích pozic.

"Velkým úspěchem byl postup na mistrovství z těžké evropské zóny, když už jsme tam, tak je účast alespoň v osmifinále povinností," říká Vrby. "A co bude dál, to záleží na losu."

Ač se tým do Dubaje vydá ve třech etapách, dnes se až na jednu výjimku sešli v Praze všichni nominovaní fotbalisté. Chyběl jen Fořt, který se s výběrem o rok starších fotbalistů v Ostravě chystá na barážovou odvetu se Švýcarskem.

Šampionát se měl původně odehrát už v březnu, ale válečný konflikt v Iráku ho odsunul. Mužstvo se za tu dobu výrazně změnilo. "Nominace se liší na pěti šesti místech," odhaduje trenér Vrba. Do staršího výběru zmizel Svěrkoš, jiní hráči se naopak objevili nově. "Limberského, Procházku nebo třeba Hubníky nikdo neznal, teď jsou všichni ligoví fotbalisté," upozorňuje Vrba.

Už tento pátek čeká dvacítku v dějišti mistrovství generálka proti domácímu výběru. Mistrovství světa bude zahájeno 27. listopadu, finále se bude hrát 19. prosince.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze