Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Druhý poločas nebyl reklamou pro fotbal

19 2000
L u t y c h - Zatím nejtvrdší utkání na evropském šampionátu sehráli v pondělí v Eindhovenu norští a jugoslávští fotbalisté. Miloševičův gól rozhodl o výhře Jugoslávie, ale střety na ostří nože pokračovaly i po závěrečném hvizdu, na tiskové konferenci i v rozhovorech s hráči. "Byla to sabotáž. Zápas neřídil rozhodčí, ale jugoslávští hráči. Něco takového jsem v životě nezažil," začal přestřelku jindy velice klidný norský trenér Nils Johan Semb.

Podle jeho mínění Jugoslávci neustále padali a zdržovali hru. "I kdyby rozhodčí nastavil osm minut, bylo by to málo," řekl Nor. Podle oficiální statistiky zápasu však byl míč ve hře 55 minut, což je mnohem víc než většině jiných utkání. Semb přiznal, že soupeř byl lepší a zasloužil si vyhrát, ale jen za první poločas.

"Nevím o žádném porušení fair play. Hráli jsme stejně jako Norové," divil se jugoslávský kouč Vujadin Boškov. I on měl výhrady ke skotskému rozhodčímu: "Kežman si červenou kartu nezasloužil."

Z opačných úhlů viděli bitvu hráči obou táborů. "Nikdy jsem nehrál zápas, který by byl tak často přerušován. Teatrální pády rozhodčí vůbec neviděl," povzdechl si norský útočník Stefen Iversen. "Zkusili na nás každý trik, jaký existuje," doplnil ho další útočník John Carew.

Dragan Stojkovič však poznámky tohoto typu označil za hloupé. "Norové neumějí hrát fotbal, kopnout míč dopředu a skákat - to není žádný styl. Jediné, v čem vynikají, jsou řeči. Nikdy jsem toho na trávníku tolik neslyšel jako v Lutychu," reagoval na stížnosti Stojkovič, který byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

"Čekali jsme, že to bude tvrdý zápas, protože Norové jsou fyzicky silnější než my. Jediná možnost byla držet co nejdéle míč pod kontrolou a tím je vyvést z míry," prozradil recept autor vítězné branky Savo Miloševič. Plány podle jeho slov vyšly do písmene. "Proto se Norové tak čertí. Kdyby vyhráli oni, tak by bylo všechno o.k.," domnívá se útočník ze Zaragozy, který se třetím gólem na šampionátu zařadil mezi uchazeče o titul krále střelců.

Radost i smutek se mísily v duši jednadvacetiletého Mateji Kežmana, který si řekl o zápis do Guinessovy knihy rekordů vyloučením po necelé minutě pobytu na hřišti. "Žlutou kartu bych bral, červená byla hodně přísná. Jsem smutný, ale zároveň se raduji s celou Jugoslávií," řekl největší talent jugoslávského fotbalu, o nějž se už teď přetahují anglické a italské kluby.

Rozporuplné dojmy zanechalo utkání v liverpoolském trenérovi Gérardu Houllierovi, který zpracovával oficiální analýzu pro UEFA. Zápas podle něj měl dva zcela rozdílné poločasy. "V prvním se diváci skvěle bavili a obě mužstva předváděla výborný fotbal,
i když každé šlo úplně jinou cestou. Ve druhém bylo příliš mnoho faulů a filmování. To nebyla dobrá reklama pro fotbal," shrnul Houllier.

Autor:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze