Druholigový souboj pro Ratíškovice

2 2000
R a t í š k o v i c e - Prvními finalisty Poháru ČMFS se stali fotbalisté Baníku Ratíškovice, kteří v semifinále zdolali s přehledem FC Vítkovice 3:0. První a druhou branku Ratíškovic vstřelil Zemánek, třetí gól přidal Oršula. Hosté měli v souboji druholigových týmů po změn stran převahu, do střeleckých příležitostí se ale přes pozornou domácí obranu nedostali. Druhé semifinále se hraje ve středu, Liberec hostí od 17 hodin Olomouc.

Ve větrném počasí vsadily favorizované Ratíškovice na útočnou nátlakovou hru, která ale v úvodní půlhodině s výjimkou šance Karla Kulyka ztroskotávala na nepřesnostech. Defenzivní taktikou se Vítkovice pokoušely otupit souhru domácího týmu a po dvaceti minutách naopak postupně přebíraly iniciativu.

Ve 38. minutě šli domácí fotbalisté do vedení. Po Svobodově rohu hlavičkoval Hrotek, na střelu letící vedle si naběhl Zemánek, a ten už hlavou dal míči ten správný směr.

Otevřená hra a snaha o vyrovnání se hostům po přestávce vymstila. V 57. minutě unikl po pravé straně Šuráň a z jeho centru přidal Zemánek druhý gól. Po hodině hry sice trenér Vítkovic Kolda vyměnil oba útočníky Kohúta s Hupkou za Bartoše s Metelkou, ale ani tento tah nevedl ke zvratu.

Převaze Vítkovic chyběla myšlenka i vtip, převládala spíše bezradnost a Ratíškovice si postup do finále pojistily ještě třetím gólem, který dal patičkou Oršula.

"Nebylo jednoduché zvládnout tlak okolí, ale dokázali jsme to. Jsem spokojen nejen s vítězstvím, ale hlavně s výkonem a způsobem, jak naši hráči kondičně zvládli utkání," těšil se trenér Ratíškovic Vlastimil Palička. Hosté do utkání nešli tak jednoznačně motivovaní, ve druhé lize totiž stále hrají o záchranu. "Pohár byl pro nás pohár něčím navíc, nemáme dostatek hráčů, abychom obsáhli obě soutěže," přiznal kouč Vítězslav Kolda a pokáral své hráče za špatný přístup: "Fotbal je o nasazení a v tom nás Ratíškovice zcela jednoznačně předčily."

Vítězové už přemýšlí, s kým by se raději utkali ve finále. "Ve finále bych přivítal Olomouc hlavně kvůli našim fanouškům, kteří by přijeli na finále do Drnovic v daleko hojnějším počtu než na Strahov," řekl Palička. Výkonný výbor ČMFS totiž rozhodl, že eventuální moravské finále by se odehrálo v Drnovicích a nikoliv v Praze, jak bylo před soutěží oznámeno.

Ratíškovice - Vítkovice 3:0 (1:0)
38. a 57. Zemánek, 73. Oršula. Rozhodčí: Puček - Amler, Hanovský. Bez karet. Diváci: 1983.
Ratíškovice: Barcuch - Toman, P. Svoboda, Švestka, Bábíček - Urbánek (76. Kordula), Hrotek, Kaloč (63. Oršula), Šuráň - K. Kulyk, Zemánek (88. Koštuřík).
Vítkovice: Kafka - Klimeš - Laub, Mitas, Mooc - Krajčík (72. Derych), Langer, Vybíral, Tchuř - Kohút (61. Bartoš), Hupka (61. Metelka).