Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Druholigový Hradec Králové nebude na podzimní sezonu vzpomínat rád

Hradec Králové - Fulnek: Souboj královéhradeckého Davida Přibyla (dole) s Tomášem Vajdou | foto: Jan Strouhal, MAFRA

19 2008
Už v průběhu podzimní části sezony mohl generální ředitel hradeckého fotbalového klubu Richard Jukl na základě výsledků tušit, že bude dostávat nepříjemné otázky. Po posledním letošním druholigovém zápase přiznává, že se toto tušení plní. Hradec je po podzimu, do kterého se vměstnalo i úvodní jarní kolo, na devátém místě.

Na postup, o kterém už několik sezon klub i jeho příznivci sní, ztrácí deset bodů. "S nepříjemnými dotazy počítám, podzim totiž nedopadl tak, jak jsme si všichni představovali," přiznává.

Který z nich je nejméně příjemný?
Řeším vlastně jen jediný: celkové umístění našeho prvního týmu ve druhé lize. Protože jinak si vedeme velmi dobře. Jak mládež, tak druhý tým mužů splnili očekávání, někteří ho dokonce překročili. Bohužel naše vlajková loď nesplnila to, co jsme do ní vkládali - pohybovat se v horní polovině tabulky.

Dobře, ale určitě následují další, které přicházely už v průběhu podzimu. Například výměna trenéra.
Ano, tím jsme se zabývali.

Nedošlo k ní. Proč?
Myslím si, že za poslední tři roky tento tým hraje nejlepší fotbal s nejhoršími výsledky. A pak vidím, že jedna polovina fanouškovské obce by výměnu trenéra jednoznačně přivítala, ale kdybychom to udělali, tak vzápětí dostaneme od druhé poloviny, že neustále měníme trenéry.

Změn ale v poslední době několik proběhlo. Za poslední rok už je v Hradci třetí trenér - nejprve skončil Klusáček, po půl roce i Malura.
To je pravda, ale s klidným svědomím můžu říct, že kromě jediného trenéra jsme žádného nepropouštěli. A ty poslední dva už vůbec ne. Klusáček odešel za velice lukrativní nabídkou od Ivana Haška a Malura dostal nabídku z 1. ligy. Oba odešli na vlastní žádosti a ne že bychom je my chtěli propustit. Z tohoto pohledu je kritika neoprávněná.

Byla na podzim chvíle, kdy výměna trenéra už byla opravdu blízko?
Byla, ale po konzultaci se všemi, kteří k tomu mají co říci, jsme to vyřešili tím, že dostali důvěru, řekl jsem to v kabině hráčům s tím, že vinu vidím v nich a ne v trenérech.

Jsme u hráčů. Pravděpodobně další otázka, která se často přetřásá. Fanoušci často poukazují na velké změny v kádru v posledních sezonách.
Také je to tak půl na půl. Když tři roky bojujeme o postup a tři roky se nedaří, kádr je asi potřeba do určité míry obměnit. Hráče, kteří šanci dostali a nepovedlo se jim to, nemůžeme dál držet. Pak sice jednou posloucháme, že máme příliš mladé mužstvo, pak zase příliš staré, ale v tom hlavní problém není. Ani v častějších změnách. Podívejte se třeba na německý Hoffenheim. V minulých sezonách také každý rok mužstvo vyměnil a každý rok postupoval. A teď čeří vodu v bundeslize.

Hráčů se týkají i další otázky. Třeba finanční pokuty, které jste měli rozdávat. K pohodě v týmu asi nepřispějí...
Nejsou to příjemné záležitosti pro nikoho, ale myslím si, že největší pokutou pro hráče bylo to, že přicházeli o prémie. Málo vyhrávali, nebudou mít bohaté Vánoce.

Nepříjemné otázky jste asi dostával i na svoji vlastní osobu jako na člověka, který klub řídí.
Vnímám je a odpovědnosti se nezříkám. Prosazuji, že je to kolektivní zodpovědnost a na stavu, kde jsme, mají vinu všichni, tedy i vedení.

Netočí se vám trochu hlava z toho, jak je podle těchto otázek všechno špatně?
Ale neřekl bych, že je všechno tak špatné.

Vím. Uváděl jste mládež a béčko. Ale mluvme o áčku.
Ani tam. Hra nebyla často špatná, o tom už jsem také mluvil. K plusům bych řadil také výkony některých hráčů, protože by bylo nespravedlivé všechny zavrhnout. Je vždy těžké někoho vyzdvihovat, ale z mého pohledu určitě splnili očekávání Rezek a Fischer. Po celý podzim drželi vysoký standard.

Tým ale má mnohem méně bodů, než jste si představovali. Proč?
Těžko přesně soudit hned po skončení podzimu, ale jednotlivé zápasy jsme si samozřejmě už rozebírali.

K čemu jste došli?
Hlavně nás srážely individuální chyby hráčů, které pak ovlivnily snažení celého kolektivu. Teď nemám na mysli jen to, že jsme nezvládali standardní situace, což bylo někdy až nepochopitelné. Ale jednotlivci propadali i v taktické stránce ve hře, což se podepsalo pod naše výsledky. Ztráceli jsme díky tomu body v koncích zápasů, kdy jsme to měli dohrát a každé zkušené mužstvo by to dohrálo. V závěrech zápasů jsme takhle přišli minimálně o šest bodů.

Na podzim jste skončili v průměru, co se tím změní na plánech pro jaro?
Vím jedno, že plány nenaplňujeme a čelíme názorům, že stále vykřikujeme, že chceme postoupit a přitom realita je jiná.

A není to tak?
Kdybych v létě nevyhlásil, že chceme hrát o špici, tak mi to každý divák a každý kritik vrátí - že jsme alibisté a nechceme o postup hrát. Pro nás to je ale hrozně nevděčná úloha. Já za svoji osobu musím říct, že mě také druhá liga nebaví. nebaví mě, když sem mají přijet třeba Fulnek, či Třinec. A to při vší úctě k těmto týmům. Také bych byl raději, aby sem jezdila Sparta či Slavie, ale bohužel k tomu je potřeba jedna ne právě maličkost. Tím je postup, který se nám nedaří. Jestli budeme něco přehodnocovat, nebo ne, nic to nemění na tom, že chceme hrát co nejlépe. A já budu dělat vše, aby to pochopil každý, kdo v tomto klubu pracuje a hraje.

Každá soutěž přináší překvapení, které bylo na podzim ve druhé lize pro vás tím největším?
Bohužel zase naše výsledky. Protože já jsem tomuhle mužstvu věřil a věřím mu i nadále, nicméně výsledky mě nemile překvapily. Říkám to i proto, že s výjimkou jednoho a půl zápasu nemůžu nic hráčům vytknout ve snaze a v bojovnosti. Také na hru se dalo dívat, ale nemůže se stát, že takové zápasy výsledkově nezvládneme. Ale realita je taková, že máme jednadvacet bodů, stejnou bilanci doma i venku, což je pro domácí zápasy špatné. Vždyť v této minitabulce jsme třetí od konce.

Na podzim jste získali jednadvacet bodů, jaká to z vašeho pohledu je pozice pro jaro?
To se uvidí na jaře, ale jsem skálopevně přesvědčený, že jeho průběh bude hodně podobný jako loni.

Co to znamená?
Výkyvy na výkyvy. Nikdo se nevyhne poklesům formy. Třeba Jihlava to naznačila ve víkendovém prvním jarním kole, když doma prohrála s Vítkovicemi. Navíc vím, že s blížícím se koncem jara začne tlak na mužstva, která budou hrát nahoře o postup, narůstat. A já chci věřit tomu, že právě my jsme si těch výkyvů už vybrali dost a na jaře pojedeme na horní vlně sinusoidy. Doufám, že podzim bude pro náš tým dostatečným ponaučením.

Kteří z hráčů u toho na jaře určitě nebudou?
Představu mám, ale musím si ji upřesnit s trenérem.

Z opačné strany. Několik kvalitních hráčů máte na hostování. Lze tam hledat základ změn pro jaro?
Není jich zase tak moc, počítám mezi ně čtyři, kteří splňují požadované výkonnostní parametry. K nějakým změnám asi dojde, s některými se budeme muset rozloučit, ale byl bych rád, kdyby to mužstvo zachovalo a změn bylo co nejméně. Vrátí se navíc zraněný Pilař, který nám hodně chyběl. A bude to směřovat k tomu, aby si právě toto mužstvo dohrálo to, co si rozjelo.

Budou u toho současní trenéři?
Určitě.

Pohovory? Probíhaly neustále, říká Fischer

Když v červenci poprvé projížděl branami malšovického stadionu, snil o postupu do první ligy. Stačilo ale 16 odehraných kol a touhy záložníka Romana Fischera jsou něco jako sci-fi. Hradec ztrácí na druhou Jihlavu přesně deset bodů. Pokuty, pohovory, hrozby, hra o život kouče...


Také to byly a jsou žhavá témata současného Hradce. A hovořit o nich se nezdráhá ani pětadvacetiletý hráč pocházející z Ostravy, který pod lízátka přestoupil ze Slovácka a jenž dal v neděli premiérový gól v černobílém dresu. "Sezonu nezachránila ani výhra 2:0 nad Fulnekem. Je sice dobrá, ale nemůže vyvážit to, co jsme předváděli uplynulý půlrok," uvědomuje si.


Fischer si nemyslí, že právě poslední zápas by rozhodoval o setrvání trenéra Oldřicha Machaly: "Kdyby někdo chtěl trenéry odvolat, už by to dávno udělal. Když se tvrdí, že hrajeme za trenéra, v podstatě už jsme to dělali mnoho kol předtím." A jak se to má s pokutami? Nevyhnul se jim ani Hradec, ale Fischer raději neprozradí, o kolik peněz hráči přišli.


"Pokuty se netýkaly naší hry," říká záložník. Že by tedy životosprávy? Kdepak! Pohár trpělivosti už přetekl po gólech inkasovaných ze standardních situací: "Bylo jich skutečně až příliš mnoho," uznává hradecká posila, která přiznává i důrazné pohovory s vedením. "Probíhaly neustále," usmívá se nejistě.


Během zimní přestávky s největší pravděpodobností dojde ke stejné situaci jako ve Spartě: řezu kádrem pro silně neuspokojivé výsledky. "Už něco takového padlo, že někdo bude muset jít. Asi to fakt nastane, ale nic bližšího nevím." Odchod by se ale neměl týkat právě Fischera. Tedy alespoň podle slov Machaly: "S jeho angažováním jsme rozhodně spokojeni."


Právě poslední podzimní zápas byl pro Fischera zvláštní. Hrál a nakonec se i trefil proti klubu, ve kterém působí plno jeho kamarádů. A nakonec prozradil i horkou novinku, o které se zatím pouze šeptá v zákulisí: Fulnek by měl zmizet z druholigové mapy! "Potvrdili to i kluci. Snad by neměli začít ani jaro, ale nevím, jestli je to pravda," dodává. Taková kalamita Hradci nehrozí.Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Nejčtenější

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

VIDEO Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích...

Ronaldovi stačilo na gól za Juventus sedm minut, pak zařídil ještě dva

Cristiano Ronaldo si akrobaticky zpracovává míč v prvním zápase za Juventus.

Poprvé nastoupil v zápase v černobílém dresu. A pak Cristiano Ronaldovi stačilo jen sedm minut, aby...Trenčín a cizinci? Dlouhodobá vize. Ve Spartě vás mele tlak, říká Holoubek

David Holoubek, trenér Liberce

V obrovském horku se potil na tribuně žilinského stadionu a divil se, že rozhodčí v zápase Trenčína...

Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole...

V Kyjevě musejí dát gól. Slávisté ale odletěli bez útočníka Olayinky

Peter Olayinka  se raduje ze svého prvního gólu v dresu Slavie...

VIDEO Bez zraněného Petera Olayinky, nejdražší posily v historii klubu, odcestovali fotbalisté Slavie do...

Další z rubriky

Posily Chrudimi řádily. Znojmo odpadlo, komentoval výhru Sulík

V červeném David Sixta (v zákrytu), Tomáš Froněk (7) a Jakub Šípek slaví jednu...

První výhra nováčka. Chrudim před 1 410 diváky obrátila duel se Znojmem a zvítězila jasně 4:1. I...

Série skončila, Hradec zeď Vítkovic neprorazil

Momentka z utkání Hradec Králové - Vítkovice.

Fotbalisté Hradce Králové čtvrtou výhru ve čtvrtém zápase nové druholigové sezony nezískali, první...

Jihlavští fotbalisté ztratili klíčového muže, Jinoch odešel do Boleslavi

Josef Jinoch, sportovní manažer FC Vysočina Jihlava.

Jednoho klíčového muže navzdory velkému zájmu z nejvyšší soutěže dokázalo vedení FC Vysočina...Najdete na iDNES.cz