Drtivý americký nástup smetl Portugalsko

• 37
Suwon - Američtí fotbalisté zaskočili drtivým nástupem favorizované Portugalce. V dramatickém utkání skupiny D mistrovství světa už po 36 minutách vedli 3:0, pak sice dovolili soupeři, aby se vrátil do hry, ale vítězství udrželi. Výsledek 3:2 je jednou z největších senzací šampionátu, na kterém tímto duelem skončilo první kolo. Každé mužstvo už má odehráno po jednom utkání, Američané jsou ve své skupině na skóre druzí za domácí Koreou.Dále čtěte: Utkání jsme sledovali on-lineNejslavnější výhra AmeričanůNázor experta

"Soupeř nás přehrál v agresivitě, byl fyzicky velmi silný. S tím jsme měli problémy," řekl portugalský  kouč Antonio Oliveira. "Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas, ale nenapadlo mě, že v první půli dostaneme tři góly."

Američané se na soupeře od začátku vrhli s obrovskou vervou. Pořád se tlačili do útoku a napadali rozehrávku. A O'Brien vstřelil už ve čtvrté minutě zatím nejrychlejší gól turnaje.

Američané byli při chuti, po Stewartově přímém kopu Baia opět míč jen vyrazil a zvýšit mohl Pope. Snaha Portugalců prosadit se dopředu končila na zformované obraně Spojených států a naopak defenzivní hra Evropanů byla plná nedostatků. Americké útoky byly nadále nebezpečnější, za Portugalce zahrozil pouze ve 22. minutě Pauleta, jenž hlavičkoval vedle.

Ve 30. minutě ale Portugalci v obraně dvakrát chybovali a navíc Donovanovi střelu z úhlu tečoval Jorge Costa tak nešťastně, že balón skončil opět v portugalské brance. I reflexivní Baiaův zákrok byl zbytečný. Portugalské fanoušky v hledišti stadiónu v korejském Suwonu pak šokoval ještě více McBride, jehož nechala obrana trestuhodně volného a útočník Columbusu pohodlně zakončil hlavou Sannehův centr.

"Přesně na takovém řešení jsme byli domluvení. Tony odcentruje, já udělám krok dopředu, pak cuknu zpět, abych se zbavil obránce a hlavou dám gól. A ono to tak přesně vyšlo," popisoval třetí gól Brian McBride.

"Jsem velmi pyšný na své hráče, smekám klobouk. Všichni se vydali ze všech sil, porazili jsme velké mužstvo," zářil americký kouč Bruce Arena. "Prvních čtyřicet minut jsme hráli vynikající fotbal."

Ještě před poločasem se dočkali Portugalci naděje na zvrat. Po rohovém kopu O'Brien odvrátil přímo k Betovi a obránce Sportingu Lisabon umístil míč do Friedelovy branky. Ale ve druhém poločase se tým Antonia Oliveiry nadále dlouho marně snažil probít do gólové šance, a když se mu to povedlo, chyběla přesná koncovka.

Metr od brankové čáry se ocitl Jorge Costa, ale byl otočen zády a svůj vlastní gól nenapravil, protože zamířil mimo. Umístit hlavičku nedokázal v dobré pozici ani Pauleta. Jen těsně vedle levé tyče Baiaovy svatyně zamířil chvíli po možnosti Jorgeho Costy po rychlém brejku Donovan.

Snížení se Portugalci dočkali se štěstím. Favorité utkání za nepříznivého stavu marně dobývali branku soupeře, ale pomohl jim Agoos, který po Pauletově centru zamířil do vlastní sítě. Následný nápor Portugalsku k vyrovnání nepomohl a v nastaveném čase už Američané udrželi hru v bezpečné vzdálenosti od svého pokutového území.

"Neměli jsme štěstí, ale to nás neomlouvá. Po přestávce jsme udělali všechno, abychom aspoň remizovali, ale nepodařilo se," poznamenal Oliveira.