Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Drobný to na podzim lehké nemá: zranění, výsledky, smrt protihráče

Jaroslav Drobný, Hertha Berlín | foto: Martin MeissnerAP

11 2009
Fotbalový gólman Jaroslav Drobný se dostal z nepříjemného zranění zad, ale dál prožívá špatné období. "Ale co jsou naše výsledky proti lidské tragédii?" vzpomněl brankář Herthy Berlín čerstvou smrt protihráče Roberta Enkeho z Hannoveru.

Na jaře bojoval s berlínským klubem o titul a nakonec skončil těsně čtvrtý. Po dvanácti kolech letošního ročníku je však tým se ztrátou poslední.

Drobný v týdnu přicestoval z Německa do Čech, aby se připojil k reprezentaci, kterou čeká turnaj ve Spojených arabských emirátech. A v rodné zemi ho zastihla tragická zpráva o sebevraždě kolegy-brankáře.

"Když mi to volal kamarád, byl to pro mě šok. Je to něco strašného," řekl Drobný zastřeným hlasem. "Když jsme chytali proti sobě, tak jsme se po zápase spolu pobavili. O fotbale, o životě. Byl to příjemný kluk, který nezkazil žádnou legraci."

Máte vysvětlení pro to, co udělal? Proč úspěšný brankář, který má doma rodinu, spáchal sebevraždu?
Nevím, nechci spekulovat. Jen si pamatuju, že před třemi lety prožili neštěstí, když jim zemřela dcera. Poslední dobou nechytal, protože byl nemocný, měl v sobě nějaký virus. Ani snad pořádně nevěděli, co mu je. Fakt nevím, proč to udělal.

Ale vysvětlení pro vaše špatné výsledky máte?
Hrajeme špatně, nedáváme gól a moc jich dostáváme. V zimě musí přijít posily, musí se něco stát.

Už před začátkem sezony se dalo tušit, že podzim nemusí dopadnout dobře.
Kdo rozumí fotbalu, tak to mohl očekávat. Když odejdou střelci Pantelič s Voroninem a s nimi jeden z nejlepších obránců bundesligy Simunič... Ti, co přišli, takovou kvalitu nemají. Ale nechci nikoho kritizovat, Němci si rozhovor nějak přeloží a budu mít v klubu problémy. Každopádně situace je špatná. Do konce podzimu zkusíme uhrát co nejvíc bodů, abychom do jara vstupovali v lepší pozici, než v jaké jsme teď.

Bojíte se sestupu?
Sice nás čeká ještě přes dvacet zápasů, ve hře je přes šedesát bodů, ale musím přiznat, že ta hrozba je velká. Už dost ztrácíme. Vždyť Norimberk, který je třetí od konce, nám dal tři nula. Musíme udělat všechno proto, abychom nespadli. Nedokážu si představit, že by v Berlíně byla druhá liga.

Myslíte si, že se současným kádrem do bundesligy nepatříte?
Řeknu to takhle, ve dvanácti zápasech jsme dali jen sedm gólů, to mluví za všechno.

Říkal jste, že potřebujete posílit. Na jaké posty?
Můj názor je, že musí přijít dva obránci, záložník a útočník. Slyšel jsem, že by se z Ajaxu mohl vrátit Pantelič.

Opravdu, vždyť v létě z Berlína odešel.
A dokonce ho nechali jít zadarmo a teď ho chtějí koupit... Doufám, že přijde.

Tým prohrával, vy jste se zranil a porážky pokračovaly. Netlačili na vás, abyste se do branky vrátil dřív? Třeba i přes bolest?
Nechtěl jsem riskovat, pořád mě to bolelo, Chtěl jsem být hlavně v pořádku. Asi před dvěma týdny před zápasem s Wolfsburgem mi dali prášky, tak jsem to odchytal. Lepší se to, ale musím si dávat pozor. Navíc po každém tréninku dělám speciální cviky.

Měl jste problémy se zády. Co vám bylo přesně?
Když jsem se v září vrátil z kvalifikace proti San Marinu, tak druhý den na tréninku mě trochu zlobil stehenní sval. Pak jsme hráli Evropskou ligu s Venstpilsem, udělal jsem sprint a v tu chvíli mi v noze křuplo. Měl jsem tam strašnou křeč, odnesli mě na nosítkách. Na vyšetření se zjistilo, že to mám od zad. Měl jsem něco s plotýnkou a bolest mi vystřelovala až do nohy.

Neuvažoval jste o tom, že kvůli nedávnému zranění turnaj v Emirátech odřeknete?
Ne, neuvažoval. V lize jsem odchytal poslední tři zápasy a jeden v poháru.

Ale reprezentační jednička Petr Čech také nastupuje a přestávku využije k tomu, aby si drobné zdravotní problémy vyléčil.
Já jsem prostě tady chtěl být, ale na záda musím být opatrný.Najdete na iDNES.czmobilní verze