Dřeli do posledního dechu a mají čtvrtfinále

7 2000
U d i n e (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Tažení fotbalové Slavie Pohárem UEFA pokračuje. Ani italské Udine ji nezastavilo. Mužstvo je ve čtvrtfinále a ví, že dalším protivníkem bude Leeds nebo AS Řím. Běžela 42. minuta, Horváth nacentroval z trestného kopu, míč proletěl nad shlukem hráčů až ke Kollerovi, který ho hlavou poslal do branky. Touha slávistů byla naplněna, dali venku gól. Koller letěl radostí od branky, otočil se k italským fanouškům a prstem u úst jim dával znamení: Ticho, už nemáte proč se radovat.

Gól byl odměnou za odvahu, s jakou se tým od první minuty do Udine pustil. Žádné bránění náskoku 1:0 z Prahy, ačkoliv k němu mohla svádět sestava, v níž na levé straně zálohy nastoupil obránce Petrouš. Měl osobní úkol hlídat prostor, v němž se pohyboval italský reprezentant Fiore. Jenže plány úplně nevyšly. Právě Fiore měl největší šance Italů v prvním poločase. Nejprve reflexivně zasáhl gólman Černý, ovšem ve 23. minutě, kdy se míč po nechtěném zásahu Vlčka dostal k volnému Fioremu, proklouzla střela Černému mezi nohama. To byla rána, z níž by se leckteré mužstvo neoklepalo.

Slavia si však počínala jedinečně, hrála aktivně a soupeře k ničemu víc nepustila. Vyhrála první půli 6:1 na rohy, střílela z dálky, čtyřikrát to zkusil Dostálek. Výsledkem byl gól.
Když hráči kráčeli o přestávce do kabin, plácali šťastného Kollera do zad.
Tušili, že vše je na dobré cestě.

Ale ještě ne. Italští fanoušci zapálili za brankou ohně na znamení ofenzivy. Uhasit je mohl v 50. minutě Horváth, který však skluzem nedosáhl na centr Lukáše Doška. Vzápětí přišla chvilka nepozornosti. Na trávník vbíhá Argentinec Sosa, střídá Margiottu. Současně s tím se Fiore chystá rozehrát trestný kop ze stejného místa jako Horváth před přestávkou. Slávisté si nevšímají Sosy, ten letí vzduchem a hlavičkou vrací Udine naději 2:1. Italové najednou zběsile útočí, jen těžko se odolává jejich tlaku.

Běží poslední minuty, slávisté brání, seč jim síly stačí. Koller skočí do Sosovy střely, i když ví, že na míč nedosáhne. A pak jde Locatelli sám na Černého, obchází jej a z úhlu pálí. Míč se otře o břevno prázdné branky a letí pryč. Zbývá pár vteřin do konce. Udine zahrává přímý kop z osmnácti metrů, ale ránu Jörgensena blokují Kollerova záda. Ještě roh. Bertotto nastřeluje břevno. Ale z ofsajdu. Je konec. Slavia postupuje!

Stáhněte si ze stránek italské televize RAI videozáznamy gólů:
23. Fiore 1:0, 42. Koller 1:1, 51. Sosa 2:1

Udinese Calcio - Slavia Praha 2:1 (1:1)

Branky
: 22. Fiore, 52. Sosa - 42. Koller. Rozhodčí: Hauge - Raestad, Holvik (všichni Nor.). ŽK: Fiore, Bertotto - Horváth, Zelenka. Diváci: 25.000.
Sestavy:
Udinese Calcio: De Sanctis - Gargo, Sottil (25. Zanchi), Bertotto - Fiore, Giannichedda, Van der Vegt (58. Alberto), Jörgensen - Locatelli - Margiotta (52. Sosa), Muzzi
Slavia Praha: Černý - Rada - Vlček (34. Hyský), Koller - L. Došek, Ulich, Dostálek, Horváth, Petrouš - Zelenka (76. Vágner), T. Došek (90. Kuchař)

Libor Koller střílí hlavou vyrovnávací a zároveň postupovou branku Slavie Praha v zápase Poháru UEFA na hřišti Udine.