Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dravec, kterému může fotbal ublížit

1 2006
Praha - Když se před pěti lety rozhodl, že přitáhne na atletický mítink Zlatá tretra hvězdu Marion Jonesovou, i jeho partneři si klepali na čelo. Jen pozvání sprinterské perly ho stálo přes tři miliony korun. Ale Tomáš Petera si šel za svým. „Měl před očima scénu, jak Marion běží v Ostravě, a všechny komplikace se překonaly," vzpomíná známý atletický manažer Alfons Juck.

"Když Jonesová chtěla speciální ubytování v Praze a bodyguardy, Tomáš prostě řekl: Bude to mít!“ pokkračoval Juck. „Někdo se řídí heslem ‚kdo nic nedělá, nic nepokazí‘, ovšem Petera je pravý opak.“

Dnes se sportovní podnikatel s dravým a někdy až nesmlouvavým stylem pokusí změnit český fotbal.

Svolal schůzku mocných, aby jim představil své revoluční návrhy: zprofesionalizovat rozhodčí, zavést video, osamostatnit a zúžit ligu, určit klubům platové stropy.

„Pravidla se nedají měnit na schůzkách, byť vlivných majitelů klubů. Přijde mi to jako úsměvná, až naivní iniciativa. Je třeba znát legislativu, fotbalové normy. Naprostá většina těch návrhů se musí řešit na nejvyšším poli evropské asociace UEFA,“ tvrdí Jaromír Šeterle, ředitel fotbalové Boleslavi.

Boleslav na schůzku pozvaná nebyla, na rozdíl od Sparty, Slavie, Liberce, Plzně, Olomouce, Brna a Teplic. Petera bude zastupovat Ostravu, byť se dlouho zdráhal přiznat, jak výrazný podíl v klubu má. Vlastní ho, ačkoli není podepsaný pod kupní smlouvou.

„Vedl všechna jednání, ale na konci přišel s tím, že Baník kupuje Daniel Vacek. Bylo to zvláštní,“ vypráví trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Dál o prodeji ostravského klubu vůbec mluvit nechce.

Je rozpínavý i nenápadný
Petera se pohybuje na dvou pólech: je rozpínavý, ale zároveň nenápadný. Alespoň pro obyčejné sportovní fanoušky. Ví se o něm, že se přátelí s bývalou miss Dianou Kobzanovou, že si potrpí na dochvilnost, že miluje rychlá auta (v garáži mu stojí Audi 8 a sportovní mercedes), že si libuje v luxusních oblecích Brioni, náramkových hodinkách a nejnovější elektronice, že se podepisuje drahým perem Mont Blanc a je vyhlášeným gurmánem. Miluje suši, ale nejradši má buchtičky se šodó.

„Je to typ šéfa, který si nepotrpí na dlouhé porady a pestrobarevné prezentace. Potřebuje vidět kvalitu, ne obal,“ říká jeden z blízkých spolupracovníků Karel Tejkal.

Ani fotbalovým šéfům, které zve na dnešní schůzku, nenapsal Petera žádný dlouhý výklad, jen krátký mail. Na první pohled byste v něm nehledali takového dravce. Mladý, nakrátko ostřihaný, s většinou zaměstnanců si tyká, hraje s nimi bowling, při obědě si s nimi střihá o to, kdo zaplatí útratu. „Ale když je ve firmě něco špatně, poznáte to hned. Nekřičí u toho, stačí pár slov a víte, že je průšvih,“ dodává Tejkal.

Chce do Prahy dostat NHL
Petera hrával tenis, pak trénoval. Vedl hráče elitní skupiny Damma či Ulihracha, s Kordou pak došel na druhé místo světového žebříčku a k vítězství na Australian Open. Začal podnikat, spolu s mocným prostějovským bossem Miroslavem Černoškem se stali majiteli agentury Česká sportovní, která má roční obrat zhruba 100 milionů korun a spolupracuje s Českým olympijským výborem. Zvelebili Zlatou tretru, vytvořili výběr špičkových sportovců Top Team.

Pod smlouvou měli atlety Železného, Šebrleho nebo Hilgertovou. „Mám projekty napříč spektrem sportovního života. Nejsem v jednom sportu zakonzervovaný,“ říká o sobě Petera.

Na jaře do Prahy získal basketbalový turnaj Final Four. Vypadalo to jako bláznivý nápad, ale Petera tvrdil: „Bude to pecka. Ve finále bude hrát Maccabi Tel Aviv a Izraelci zaplaví Prahu.“ Zaplavili, vydělal.

Nově má vliv v hokejovém Vsetíně, rád by koupil Pražský maraton a zařídil pro Prahu ženské tenisové Masters. Sní o tom, jak se v roce 2008 odehraje první zápas hokejové NHL v Sazka Areně, a hlavně: lobbuje na nejvyšší politické scéně, aby Česko podpořilo myšlenku, že Praha uspořádá letní olympijské hry v roce 2020.

„Není to utopie, jen musíme přesvědčit lidi, že je to správné. Stát by nevyhodil 200 miliard za třítýdenní gigaakci, ale investoval by do vlastní infrastruktury. Když to mohly zvládnout Atény s loudavými Řeky, Praha to zvládne taky,“ vyhlašuje. „Kdo zariskuje, vydělá.“

To je celý on, pětatřicetiletý úspěšný podnikatel s monackým pasem, výjimečným datem narození (29. únor) a výjimečnou adresou (avenue de l’Annonciade, Monte Carlo). Malé mosty jsou k ničemu, druhé místo znamená porážku. „Je ohromně cílevědomý. Znám ho už jako žáka, když hrál tenis. Ostatní děti braly tenis povrchně, on vážně. Pracoval na sobě. A to mu zůstalo,“ říká Milan Jirásek, šéf Českého olympijského výboru.

Kritici: Chová se neomaleně
Je zvláštní slyšet to od člověka, který proti Peterovi stál v těžkém boji. Lékař Jirásek, uctivý muž, kandidoval loni znovu na šéfa olympioniků. A Petera proti němu postavil legendárního oštěpaře Jana Železného.

Plusy a minusy T. P.
Plusy

- má výjimečné nápady, které dokáže
realizovat
- nová krev, nezatížený vztahy z minulosti
- odvaha a soutěživost, nesnáší porážky,
ale nebojí se jich
- lobby na nejvyšších místech včetně
politických stran
- díky kariéře tenisového trenéra získal
peníze a díky slušnému chování a angličtině
získal ve světě důležité kontakty

Minusy
- dluhy v Baníku
- jak rychle se umí nadchnout pro sportovní
projekt, občas stejně rychle jeho zájem
pohasíná má příliš mnoho aktivit,
rozmělňuje síly
- často jde proti obvyklým normám,
i ve fotbale může narazit
- může mu ublížit, že sází na nejvyšší
kvalitu a přehlíží zavedené funkcionáře

Vyhrál Jirásek, což byla závažná trhlina do Peterových plánů. Podle mnohých už se viděl, jak ovlivňuje český sport rovnou z olympijských pozic. Řídil by jak funkcionáře, tak špičkové sportovce prostřednictvím svého Top Teamu – a zároveň by mířil do politiky.

Zatím se v ní pohybuje zlehka a chytře. ODS? ČSSD? To je jedno, hlavně když to má účinek. „Jde spíš o lidi, ne o strany,“ říká. Kritici mu vyčítají, že se chová neomaleně. Slibuje to, co nemůže zvládnout, dluží. „Chová se jako prase,“ tvrdí dokonce jeden z manažerů, který si nepřál být jmenován. Další anonymně přidává: „Ubližuje mu, že se nekoncentruje na jednu věc. Má úlety.“

Ostravský záložník Martin Čížek, odchovanec klubu a bývalý reprezentant, poslal klub k arbitráži, protože mu dluží 800 tisíc korun. Vyhrál, ale dosud žádné peníze nedostal. Nehraje za áčko, za béčko, trénuje sám. Závazky má klub téměř ke všem hráčům v kádru, což se v Ostravě okamžitě rozkřiklo.

Fanoušci začali Peteru a spol. nenávidět. V létě si šéfové dovolili změnit tradiční modrobílou barvu dresů, plánují, jak se klub přestěhuje do Vítkovic a na tradičních Bazalech chtějí vybudovat byty. Pro věrné fanoušky by to byla rána do vazu. „Trávník na Bazalech nemůže mít umělé vyhřívání kvůli podloží a štolám. Přesun do Vítkovic je rozumný,“ hájí se Petera.

Jak legie tenistů mění Baník
Akce Baník, to byl přitom jeden z Peterových majstrštyků. V lednu 2003 koupil za 60 milionů korun klub, který se blížil na český vrchol. Rok a půl poté vyhrál ligu. Měl naditou pokladnu, budoucnost, věrné fanoušky a výborné hráče Bolfa, Svěrkoše, Laštůvku či Matušoviče.

Peterova „tenisová“ legie s bývalými spoluhráči Vackem, Kahounem či Fléglem obsadila místa ve vedení a začaly velké změny. Fanoušci byli naštvaní, když šéfové vyřadili talentovaného útočníka Lukeše z kádru, protože odmítl prodloužit smlouvu. Proto naházeli na hřiště tenisové míčky a křičeli: Táhněte, odkud jste přišli. „Vůbec se neopovážím tehdejší situaci komentovat. Bruslil bych na tenkém ledě,“ omlouvá se dnes Martin Lukeš.

Bývalí tenisté v čele s Peterou si nikdy nezískali srdce Ostravských, i když vyhráli titul, třikrát se s Baníkem probojovali do finále poháru a z Lukeše je dnes kapitán. Slavný tým je rozprodaný, Baník na devátém místě tabulky a hráče tíží dluhy, byť o tom nesmějí mluvit, aby nedostali pokuty. Ale Petera slibuje: „Půjdeme nahoru. Musíme.“

„To je celý on. Nesnáší prohry. I když si jde jen rekreačně zahrát fotbálek,“ říká bývalý tenisový svěřenec Bohdan Ulihrach. „Je prostě tvrdý. Když mě začal trénovat, říkal jsem si: Bude to spíš kamarád, je skoro stejně starý. A ne! Občas jsem se ho i bál. Nedovolil jsem si odfláknout trénink. Fandím mu, ať nepoleví. Český fotbal je špína, jakákoli změna bude jen k dobrému.“

Chce čistý fotbal, nebo alibi?
Petera u tenisu začínal, hrál za Spartu, dnes vede ženskou reprezentaci ve Fed Cupu. Zároveň ho tenis naučil, jak se chovat, aby prorazil. Říká se tomu americká cesta. „Vyznává přímočarý drajv, sebevědomý styl. Někdy se jednání zdála neřešitelná, ale na co jsme si podali ruku, to platilo,“ tvrdí fotbalový manažer Pavel Zíka. „A že mají hráči v Baníku dluhy? To ve většině českých klubů.“

Jenže Petera se v mantinelech sportu chová jako zvíře, pořádá okázalé akce, proto mu výrazně kazí image, když jeho klub dluží. Ve fotbale měl vždy vizitku  šedé eminence. Nejdřív držel výrazný podíl v Liberci, poté koupil Drnovice. Dnes vládne v Ostravě a jedna z jeho firem byla marketingovým partnerem Kladna. Říká: „Fotbal je ve sportu ten nejluxusnější byznys, leží nejméně o jeden řád výš než ostatní sporty.“

Snad i proto se pustil do revolučních kroků, které by mohly fotbal vyčistit. Anebo je to jen partyzánská akce vlivného muže, která má zakrýt jeho potíže? Názory se různí. Jisté je, že Petera se pustil do akce, která ho vyvedla ze stínu.

Co říkají o Peterovi

„Neuznává, že by ho mohly zastavit nějaké překážky. Český fotbal potřebuje impulz a Tomáš se změn nebojí. Fandím mu, i když se to někomu může zdát jako  totální úlet.“
atletický manažer Alfons Juck

„Jeho největší devíza? Dokáže přemlouvat schopné lidi, aby s ním spolupracovali. Říká se tomu lobby.“
trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik, bývalý majitel Baníku Ostrava
 
„Jako obchodník je dost tvrdý, dovede racionálně a obchodně myslet.“
Milan Jirásek, šéf ČOV
 
„Chce být nejlepší. Ve všem, co dělá.“
bývalý tenisový svěřenec Bohdan Ulihrach
 
„Několik Peterových významných sportovců včetně Romana Šebrleho nebo Lenky Šmídové dnes patří pod naši společnost Sport Invest, ale nikdy jsme na sebe neudělali podraz. Tomáše beru jako fajn kluka, který něco dokázal.“
fotbalový manažer Pavel Zíka
 
„Petera přišel s plnou nůší nápadů, jak zreorganizovat český fotbal. Košík jeho reforem bohužel trpí jedním zásadním nedostatkem. A tím je neznalost principů, na nichž je strukturováno řízení evropského a světového fotbalu.“
bývalý reprezentant Milan Luhový pro deník Sport
 
„Tomáše znám, jeho kariéru sleduju. Ale k fotbalovému svazu nemá žádný vztah, není statutárním zástupcem Baníku. Navíc přichází s iniciativou, o které se mluví už léta.“
místopředseda fotbalového svazu Jaroslav VacekFortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

1

David Douděra

Dukla

1

Michael Krmenčík

Plzeň

1

Tomáš Hořava

Plzeň

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
2. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0
16. Dukla Praha 1 0 0 1 1:3 0

Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Jak se mění fotbalová liga. Formát, pohárové příčky, video

Ondřej Kolář a Michael Ngadeu Ngadjui (oba Slavia) brání Michealu Krmenčíkovi...

Dlouhá, náročná, s největším počtem zápasů v historii. Průlomová, revoluční, televizní, prostě...

Spartu čeká ve druhém předkole Evropské ligy srbská Subotica

Trofej pro vítěze Evropské ligy.

Soupeřem fotbalistů pražské Sparty ve 2. předkole Evropské ligy bude srbský tým Spartak Subotica,...Třicet zápasů je málo. Nový formát se mi zamlouvá, říká trenér Hašek

Hlavní trenér Martin Hašek na tiskové konferenci pražských Bohemians před...

Tradičně hovořil zapáleně a otevřeně. Na předsezonní tiskové konferenci si Martin Hašek, kouč...

Plzeň zachránila povedená střídání. Vrba: Výhra nás vystřelí do pohody

Plzeňský trenér Pavel Vrba uděluje pokyny.

Dlouho to vypadalo, že fotbalisté Plzně nenavážou na minulý ročník, ve kterém pražskou Duklu...

Přivítáme legendární Spartu z Prahy, těší se klub červeného vína

Fotbalisté Spartaku Subotica se radují v pohárovém utkání proti severoirskému...

Pro skromný tým ze severu Srbska je to událost. "Přivítáme legendární Spartu z Prahy," oznamuje...

Další z rubriky

Dukla – Plzeň 1:3, mistr otočil skóre za dvě minuty, pečeť přidal z penalty

Jan Holenda (vlevo) z Dukly v souboji s plzeňským soupeřem.

Utrápené vítězství. Fotbalisté plzeňské Viktorie vyhráli v úvodním kole první ligy na hřišti...

Acosta se upsal Jablonci na tři roky. Jsem šťastný, vyznal se

Rafael Acosta

Prvoligový fotbalový tým FK Jablonec dotáhl těsně před svým vstupem do sezony příchod další z...

Nečekaný návrat Poznara. Chvíli jsem se rozkoukával, přiznává

Zlínský kapitán Tomáš Poznar povzbuzuje spoluhráče.

Tomáše Poznara překvapilo, jak rychle se zrealizoval jeho návrat do Zlína. Na dnešní domácí ligovou...Najdete na iDNES.cz