Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tolik peněz za lístky? Fanoušci Bayernu chystají na Arsenalu protest

O TO MŮŽETE PŘIJÍT! Fanoušci Bayernu chtějí protestem upozornit na vysoké ceny lístků. | foto: Reuters

16 2015
Až fotbalisté Bayernu Mnichov v úterý vyběhnou na stadion Arsenalu k utkání Ligy mistrů, jejich fanoušci je potleskem či skandováním nepřivítají. Rozhodli se, že prvních pět minut budou bojkotovat - nelíbí se jim ceny lístků, které anglický klub pro utkání nastavil.

„Vysoké ceny vstupenek způsobují, že mladí nebo sociálně slabší fanoušci si nemohou sledování zápasu naživo dovolit. Ničí to fanouškovskou kulturu, která je přitom základem fotbalu,“ stojí v prohlášení, které jedna ze skupin fanoušků Bayernu zveřejnila na Facebooku.

Pravda je, že ti, kteří na Arsenal pocestují, se skutečně docela prohnou, alespoň v porovnání s bundesligou. Nejlevnější lístek je vyjde na 64 liber, v přepočtu tedy zhruba na 2 344 korun. Se všemi poplatky a poštovným se cena vyšplhá dokonce až na 74 liber, zatímco na zápas domácí nejvyšší soutěže platí Němci průměrně něco přes 20 liber. To příznivce Bayernu přimělo k akci.

Plzeň před dvěma lety vyšla Angličany až na 86 liber

Lístky na Ligu mistrů v Česku

Liga mistrů není pro fanoušky v žádné zemi levnou záležitostí. I v Česku si příznivci hostů připlatili. Když hrál v roce 2013 Manchester City v Plzni, ve druhé vlně prodeje stála Angličany jedna vstupenka 86 liber, podle tehdejšího kurzu tedy víc než 2 500 korun.

Fanoušci Plzně, která hrála Ligu mistrů jako zatím poslední z českých týmů, sehnali v sezoně 2013/14 nejlevnější balíček na domácí zápasy za 4 200 korun, permanentkáři platili ještě o 800 korun méně. Vstupenky na venkovní zápas proti Bayernu a Manchesteru City stály kolem tisíce korun.

Rozhodli se, že na stadion dorazí až v páté minutě, aby ukázali, jak může v krajním případě v budoucnu vypadat „podpora“ fanoušků, pokud se růst cen nezastaví.

„Chceme představitele klubů varovat před možnými následky, které by mohly pocítit obě strany,“ píší fanoušci. „Prvních pět minut zápasu v Londýně ukáže, k čemu to povede, pokud tohle šílenství bude pokračovat. Prázdné sedačky, žádné zpívání, žádné emoce.“

Potom ale na tribuny dorazí a chtějí předvést, o co by mohl fotbal přijít. „Ve zbylých pětaosmdesáti minutách ukážeme alternativu. Názorně předvedeme, jak důležitá je pro fotbal podpora fanoušků,“ slibují.

Vstupenky na Arsenal jsou v rámci Anglie nejdražší, na což často upozorňují i fanoušci londýnského klubu. Ale ceny lístků jsou nyní v Anglii obecně velkým tématem. Už minulý měsíc začala protestní kampaň s názvem „Twenty ́s Plenty“, která na vysoké částky nastavené většinou klubů poukazuje. Její iniciátoři požadují, aby ceny vstupenek pro hostující příznivce nepřesahovaly dvacet liber.

Přemrštěné částky, které kluby požadují, zkritizoval třeba i Joey Barton, nedávný hráč Queens Park Rangers. „Lístky jsou předražené, řada lidí si je nemůže dovolit,“ prohlásil záložník, který na hřišti i mimo něj často zkratuje, ale současně platí za inteligentního člověka a často se vyjdařuje i k politice či umění.

Paradoxem je, že návštěvnost Premier League zatím ceny příliš neovlivňují, stadiony jsou stále téměř vyprodané. „Ale i když je na tribunách jen pár volných míst, je to pro ligu ostuda. Jediným důvodem jsou ceny lístků,“ tvrdí Barton. „Jako hráči občas kupujeme lístky pro své známé a uvědomujeme si, že částky jsou vysoké. Kluby si musí uvědomit, díky komu vůbec existují.“

Co změnit? Zatímco fanouškům se nelíbí hlavně ceny vstupenek pro hosty, podle Bartona musí týmy naopak zlevnit lístky pro své vlastní fanoušky. „Velké kluby zneužívají svou pozici, snaží se maximalizovat zisk, dokud to jde. Ale neměli by zapomínat, že žijí díky místním lidem, kteří pravidelně platí za vstup na stadion. Tihle fanoušci by měli mít lístky levnější.“

Příznivcům Bayernu by tohle řešení asi nestačilo. Také proto zůstane jejich sektor v úterý večer prázdný. I když jen na úvodních pět minut.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze