Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Doufám, že bych mohl opět promluvit, hlásí český kat Jendrišek

Erik Jendrišek

4 2009
Bratislava (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Možná si tu situaci stále živě vybavujete. Slovenský štírek Erik Jendrišek utíká českým obráncům, střílí jednou, podruhé a pak nadšeně běží podél brankové čáry za jásajícími fanoušky.

Právě nepříliš známý útočník Kaiserslauternu z druhé německé ligy popravil na jaře v Praze český tým. "Na ten zápas mám suprové vzpomínky," usmívá se dvaadvacetiletý Jendrišek. A rád by je oživil i při sobotní odvetě v Bratislavě.

Eriku, máte svůj zásah nahraný? Nebo si jej aspoň někdy promítáte v hlavě?
Ten gól mi určitě zůstane ve vzpomínkách do konce života, zatím to byl můj nejdůležitější gól. Nahraný ho ale nemám.

Strhnul se pak kolem vás velký blázinec? Gratulovalo vám hodně lidí?
Dostal jsem strašně moc esemesek, měl hodně telefonátů, bylo toho fakt hodně. Bylo by pěkné, kdyby se to zopakovalo.

Viděl jste pak ten gól někdy?
U nás v televizi běží reprízy a někdy jsem to zachytil, když jsem náhodou přepnul. Ten gól jsem párkrát viděl. Byl tam kousek štěstí a kousek šikovnosti.

Změnil se vám po tom gólu aspoň trochu život? Zná teď celé Slovensko Erika Jendriška?
Trochu se mi zvedl kredit, ale že by to bylo nějak markantní, to ne. Jsou tu chlapi, co mají v reprezentaci o hodně víc startů, a já ještě mezi ty nejslavnější jména nepatřím. Ale jsem rád, když se takto dostávám do povědomí.

Máte schovanou trefu i pro nadcházející zápas?
Zatím jsem v letošní sezoně v klubu v Německu mlčel, takže doufám, že teď bych konečně mohl promluvit.

Změnila se pozice obou týmů proti jarnímu vzájemnému zápasu?
Myslím si, že ani ne. Češi musí znovu vyhrát, zatímco my k tomu nejsme nuceni. Neměli bychom být pod nějakým tlakem. Ani hlasy od českých funkcionářů, že my jsme ve výhodě, by nás neměly vykolejit. Musíme se soustředit jen na zápas a prosadit se na hřišti.

Takže se necítíte jako favorit?
Podle tabulky určitě jsme favorité. Určitě chceme vyhrát, to můžu říct za všechny, co jsme se tu sešli. Ale do konce kvalifikace jsou ještě čtyři zápasy a naším cílem je postup na mistrovství světa. Ne souboj o to, jestli jsou lepší Češi nebo Slováci. Cílem je postup a o ten se popereme.

Jak jste vnímal změny, kterými prošel český fotbal? Přišel nový trenér, vrátili se Koller s Rosickým.
Myslím, že je to hlavně povzbuzení pro psychiku českých hráčů, které chce dát trenér znovu do kupy a vytvořit partu, která tam byla předtím. Pomoct to Čechům může a nemusí, to se ukáže až na hřišti.

Zvýší Koller s Rosickým kvalitu českého týmu?
Určitě, oba jsou to vynikající hráči. Ale i my jsme i díky zápasu v Čechách o něco zkušenější a trochu nám narostlo sebevědomí.

Jak vnímáte nominaci Rosického? Myslíte, že je to spíš hrozba na vaše zastrašení? Přece jen rok a půl nehrál...
Je to vynikající fotbalista. Má rozhled, přihrávky, všechno super, to se nedá zapomenout ani za pět let. Ale ty kondiční resty se těžko dohánějí. Já jsem byl před dvěma měsíci na operaci a měl jsem s tím problém. A to nebyl rok a půl. Ani si nedovedu představit, jak to pro něj musí být těžké. Obdivuju ho, že se dokázal dát alespoň takhle do kupy.

Cítíte kvůli němu k Čechům větší respekt?
Pro mě osobně je to jen jméno. Vždyť tam jsou i další vynikající hráči, co hrají ve vynikajících ligách. Ale v reprezentaci je to o něco jiného. A navíc možná nemusí Rosický vůbec hrát, třeba se opravdu jedná jen o psychologický tah. Před zápasem zatím vůbec nepřemýšlím o tom, jestli tam je, nebo ne.

Co říkáte návratu Jana Kollera?
Celou kariéru dokazuje, jak je to vynikající útočník, který dává góly. Dvoumetrový hráč se těžko hlídá, o tom by mohli vyprávět obránci. Je to hráč, který umí rozhodovat zápasy, a musíme si na něj dávat pozor.

Na jaře jste Čechy porazili. Co podle vás rozhodlo zápas ve váš prospěch?
Myslím, že jsme se vyvarovali chyb na konci zápasu, který rozhodl. Česká obrana se chyby dopustila a my jsme si na ni trpělivě počkali. Ta trpělivost a dobré bránění rozhodly zápas pro nás.

Jste rádi, že jste konečně zavrhli teorie o tom, že Slováci nezvládají psychicky náročné zápasy, a to zvlášť s Čechy?
Psychicky nám ten zápas v Praze pomohl a sebevědomí vzrostlo. Navíc i naši hráči už začali hrát ve špičkových klubech. Takže sebevědomí slovenského fotbalu stoupá a doufám, že to potvrdíme i v sobotu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze