Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dotlačte míč do branky, jakkoli, nabádá brankář Blažek útočníky

Koukej dát nějaké góly, jako by říkal brankář Blažek útočníkovi Wilfriedovi | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1 2009
Kodaň (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Když měl obránce Zdeněk Pospěch z týmu FC Kodaň říct, v čem je největší síla fotbalové Sparty, nezaváhal ani na vteřinu: "Sparta dostává strašně málo gólů, spolupráce stoperů a brankáře je výborná,“ ocenil bývalý sparťan své někdejší spoluhráče.

Dnes večer se proti nim postaví jako soupeř v Evropské lize. A bude si přát jediné: pokořit dobře fungující defenzivu Pražanů v čele s gólmanem Jaromírem Blažkem.

"Nám to ale zatím vzadu klape tak, jak má. Věřím, že to bude pokračovat i večer," odpovídá mu Blažek.

Zápas v Kodani pro vás může být klíčový, protože soupeře můžete odříznout od postupových pozic.
Chceme postoupit a proto potřebujeme v Kodani něco uhrát. Musíme hrát zezadu, defenziva nám funguje. Budeme to mít rozhodně těžší než doma.

Trenér Chovanec už vám pouštěl video s hrou soupeře. Co ukázalo?
Že nás nečeká nic jednoduchého. V Kluži sice Kodaň prohrála, ale přesto si myslím, že je to dost kvalitní soupeř. Na druhou stranu musím přiznat, že bychom proti ní měli mít větší šanci než proti Eindhovenu, se kterým jsme nešťastně remizovali.

Eindhovenu jste dali dva góly, byli jste nebezpeční. Stejně jako v předchozích pohárových zápasech. Ale v lize jste v devíti kolech dali jen osm gólů. Co byste spoluhráčům z útoku poradil?
Já jim těžko můžu radit nebo něco vytýkat. To je těžké. Ať prostě dotlačí míč do branky soupeře jakýmkoli způsobem. Když to ale nejde, tak to nejde. Je to hodně o hlavě. Když jsem já jako brankář v tomhle směru v pohodě, tak nemám problém. Stejné je to u koncových hráčů, u těch je možná hlava ještě důležitější. Uvidíme, jak se s tím kluci proti Kodani popasují.

Sparta střídá horší výkony s lepšími. Čím to je?
My jsme se už k něčemu nadechovali v poháru s Mariborem, ale to byly opravdu jen takové nádechy. Pořád tomu něco chybí. Občas to člověka štve, když vidí, že něco nejde. Od zápasu s Kodaní se to ale může změnit. Kéž by.

Pro zranění stále chybí Kladrubský, dnes se možná vrátí Kucka. Jak moc tihle dva střední záložníci schází?
I to je jeden z důvodů, proč to někdy nebylo optimální. Tihle dva kluci podle mého názoru jasně patří do základní sestavy. Jejich posty jsou důležité. Škoda, že tak dlouho chyběli. Kucka se teď vrací, snad pomůže.

Produktivita útočníků Sparty očima trenéra Jozefa Chovance

Pořád se mě ptáte, co děláme pro zlepšení koncovky, jak se s tím pereme. Není to o přání, je to o zkušenostech. Máme opravdu mladé útočníky, jednou jim to vyjde, podruhé ne. Je to o tom, aby našli sebedůvěru a zkušenosti, pak budou své šance realizovat. V jiných záležitostech bych to nehledal.

Někdy je to otázka střeleckého štěstí, někdy chybí centimetry. V pohárech se prosadili proti Mariboru, Panathinaikosu i Eindhovenu. To nejsou slabí soupeři. Dejte klukům čas. Šli jsme do sezony s útokem Kadlec - Wilfried. Prvnímu je sedmnáct, druhému dvacet. Tak mladý útok nemá nikdo v české lize ani v Evropě. Nemáme ve svých řadách žádného bombarďáka, to je pravda. I proto si vážíme možnosti hrát Evropskou ligu, v níž se kluci otrkají.

Žádný hotový hráč nikdy z nebe nespadl. Nebyl jsem to ani já, ani třeba Jarda Blažek. Všechno získáte s přibývajícími zápasy. Chybí nám také hráči jako je Berger, nebo Kucka. Umí vystřelit z dálky, dokáží vylákat obranu soupeře, což prokázali v minulé sezoně. Navíc to není jen o útočnících, měli by jim střelecky pomoci i krajní záložníci. A nakonec také jde o trpělivost. Tu mít musíme.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze