Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dostali jsme lekci, uznal útočník Kuka

13 2003
Vigo - Radkovi Černému není Liga mistrů souzena. "Možná to tak vypadá, ale já takhle nepřemýšlím," utrousil. Fotbalový brankář zažil se Slavií už tři krachy v kvalifikaci a v úterý večer se ve španělském Vigu přiblížil čtvrtému. Může se Slavia po porážce 0:3 v prvním zápase 3. předkola ještě do Ligy mistrů probít?

Jsou Černý i další slávisté s vyřazením smířeni? Nikdo to naplno neřekne, ale ze slov poražených to patrné je. "Šance je malá, ale pokusit se o ni musíme."

Zdá se, že Slavii nevyjde ani čtvrtý pokus postoupit do Ligy mistrů. Aby se klub dostal k milionům, které soutěž na odměnách přináší, musel by za dva týdny v pražské odvetě vyhrát o čtyři góly. Jenže to je nejspíš utopie

"Musel bych se stát velký fotbalový zázrak, abychom postoupili," uznal trenér Miroslav Beránek.

Ta věta Slavii neodepisuje, ale odráží realitu. Pražský tým na Vigo neměl, od začátku zaostával ve všech fotbalových činnostech. Porážka o tři góly rozdíl mezi soupeři úplně nevystihuje. Mohlo být ještě hůř.

"Kdo sleduje španělskou ligu, tak se tomu výsledku ani moc divit nemůže. S tou naší se to prostě srovnat nedá," pronesl záložník Patrik Gedeon.

"Dostali jsme lekci z moderního fotbalu," řekl útočník Pavel Kuka, v pětatřiceti nejzkušenější slávista. A to se o Slavii v Česku říká, že ona jediná se modernímu střihu vyspělých evropských klubů přiblížila.

Byl to tedy ve Vigu skutečný obraz Slavie, nebo jen jeden nepovedený zápas? "Když hráči zjistili, že proti sobě mají tak kvalitního soupeře, tak je to nejspíš zaskočilo," poznamenal kouč Beránek.

Jak je tedy Vigo silné? "Jako Real Madrid, ale nemá slavné jméno a nejdražší hráče světa," předpovídal před prvním zápasem útočník Kuka. "Ale rád bych se mýlil." Jenže nespletl se...

Patičky, narážečky, nevídaná rychlost, to všechno Vigo zdobilo. "Nedokázali jsme jejich hráče udržet v prvním bloku a obránci už neměli šanci je v té rychlosti zastavit," všiml si gólman Černý, který v předkole zažil vyřazení s Grasshopers Curych, Šachťorem Doněck a Panathinaikosem Atény.

Po nádherných kombinacích sice Slavia góly nedostala, ale domácí si střelecké pozice dokázali připravit jinak. Přímý kop, rána z dálky a poté dorážka další prudké střely z druhé vlny.

"Když to vypadalo, že se zvedáme, dostali jsme druhý gól, který na nás dolehl psychicky. A vzápětí to byla tři nula," řekl kouč Beránek. "Pod mým vedením jsme proti tak kvalitnímu mužstvu nehráli."

Už před prvním soubojem kouč tvrdil, že jeho tým může uspět jen za předpokladu, když všichni hráči podají výkon na hranici svých možností. "A to se bohužel nestalo."

Měl snad postavit do obrany zkušeného Bejbla, místo "zajíce" Zachariáše? "Nerozlišuju, jak kdo je starý, ale jak kdo zápas zvládne."

A kdo ho tedy nezvládl? "Nikdy jednotlivce nejmenuju, ale nečekal jsem, že přes zálohu budou procházet tak snadno," dodal Beránek.

Slavii semlela ofenzivní síla - Mostovoj, Jesuli a Edú, všechno střelci branek. "Mostovoj vypadá, že tam jen chodí. Pět minut jsme ho neviděl, ale pak dostal míč, dal si ho doprava, doleva a najednou byl pryč," popisoval Patrik Gedeon, který ruskou hvězdu měl hlídat.

Patrik Gedeon marně stíhá unikajícího Joseho Ignacia.

Edú z Celty Vigo (vlevo) bojuje o míč se slávistou. Tomášem Hrdličkou

Slávista Adauto da Silva se snaží odpoutat od Josého Ignacia z Celty Vigo.

Patrik Gedeon ze Slavie (vlevo) a Brazilec Edú z Celty Vigo bojují o míč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze