Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Budíček. Rosický, Sivok či Limberský museli místo snídaně na doping

Fotbaloví reprezentanti přicházejí na tréninkové hřiště v rakouském Kranzachu. | foto: ČTK

30 2016
Kranzach (Od našeho zpravodaje) - Nebylo ještě osm ráno, když realizační tým fotbalové reprezentace musel obvolávat hráče. Za časný budíček mohla dopingová kontrola, dopolední trénink na hřišti tak začal o půlhodiny později než v plánovaných 10.30.

Během přípravy na nadcházející mistrovství Evropy, která začala minulé pondělí, museli odběry krve a moči absolvovat fotbalisté už podruhé.

„Byli jsme připravení na to, že k něčemu podobnému může dojít. Ale nebyli jsme obeznámeni s tím, kdy k tomu dojde,“ poznamenal tiskový mluvčí české reprezentace Ondřej Lípa.

Celý proces kontroly je nyní v lecčems jiný než v minulých letech. Například před dvaceti lety během mistrovství Evropy v Anglii došlo na český tým jen dvakrát během turnaje a to pokaždé byl kontrolován jen jeden hráč.

Nebo se čísla hráčů, kteří na kontrolu půjdou, losovala přímo v místnosti před členy realizačního týmu.

Nyní komisaři dorazili s desetičlenným seznamem, na kterém byli vesměs starší a zkušení hráči. Jejich jména vylosoval počítačový program, který zohledňuje i četnost kontrol u konkrétních fotbalistů.

Snídani museli odložit kapitán Rosický, Plašil, Kadlec, Sivok, Limberský, ale také Suchý, Dočkal či Darida. Podle regulí musí být hráči k dosažení do šedesáti minut od příjezdu komisařů, což vzhledem k tomu, že všichni byli přítomni v hotelu, nebyl problém.

Ale kontrola i tak určitou komplikaci přináší. „Je tady sice prostor pro posunutí tréninku, ale určitý zásah do přípravy to je. Většina hráčů má ještě svou vlastní přípravu. Posilovnu, protažení, různá stabilizační cvičení,“ vypočítával Lípa.

Proces dopingové kontroly trvá až dvě hodiny. „Odběry zaberou málo času, ale přibyla spousta formulářů a to vyplňování je dlouhé,“ poznamenal Jaroslav Dudl, technický vedoucí národního mužstva.

Výsledky testů se fotbalisté dozví během několika nejbližších dnů.Témata: Anglie, doping
Najdete na iDNES.czmobilní verze