Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ten, jenž může převzít roli Rosického. Dočkal má formu a střílí góly

EUFORIE. Český záložník Bořek Dočkal slaví gól. | foto:  Michal Šula, MAFRA

1 2015
Když ho trenér v klubu z pravé strany zálohy přesunul do středu hřiště, fotbalista Bořek Dočkal jistě netušil, že změna ze Sparty mu přijde vhod i kvůli národnímu mužstvu.

Právě na Dočkalovi bude, aby v nadcházejících kvalifikačních zápasech doma s Kazachstánem a v Lotyšsku ve středu hřiště zastoupil Tomáše Rosického s Jaroslavem Plašilem.

Od začátku sezony má slušnou formu, za Spartu nastřílel šest gólů v devíti ligových a pohárových zápasech. Se čtyřmi brankami je i nejlepším českým střelcem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2016.

A v současné nominaci je jediným ze záložníků, kteří v červnovém utkání na Islandu nastoupili v základní sestavě. Vedle Rosického a Plašila jsou totiž zranění i Lukáš Vácha a Václav Pilař.

„Nikdo za takovou situaci není rád. Pro trenéra je to komplikace a pro žádného fotbalistu není příjemné, když je zraněný. Snad se kluci co nejdřív uzdraví,“ říká Dočkal.

Může nahradit kapitána Rosického? Přiznává, že sám ne. „To ani nejde. Možná jako post za post, protože ve Spartě na podobné pozici nastupuju,“ podotýká. „Ale nahradit Tomáše jako fotbalistu? To i v dalších letech půjde těžko.“

O Rosického roli se podělí nejspíš s Vladimírem Daridou, který na Islandu šel do hry jako náhradník. Ale teď je takřka jisté, že stejně jako Dočkal bude hrát od začátku.

Kvalifikace o Euro 2016

Česko - Kazachstán, čtvrtek 20.45 v Plzni

Lotyšsko - Česko, neděle 18.00 v Rize

„Nebývá zvykem, abychom věděli sestavu dopředu. A u mě to ani nehraje roli. Na tréninku se trenéra snažím přesvědčit, ale dlouho před zápasem nepotřebuju vědět, jestli budu v základu,“ poznamenává Dočkal.

Lze se jen dohadovat, v jakém složení záloha nastoupí. Stejně tak lze těžko odhadnout, jak se absence Rosického, Plašila, Váchy a Pilaře projeví.

„Je jasné, že když chybí Rosický, je to velké oslabení. On ve hře udělá rozdíl svou kvalitou. Když je na hřišti, působí to i jako psychologický moment. Cítím, že se o něj můžu opřít, spolehnout. V těžkých chvílích to pomáhá,“ líčí Dočkal.

„Je to velká ztráta stejně jako ty další. Ale zase věřím, že jsme schopní zápasy zvládnout. Ne vždycky, když postavíte ideální výběr, tomu odpovídá výkon. A když se pak jindy sestava lepí, tak se třeba odehraje lepší utkání, takže bych se toho nebál. Sice nás lehké zápasy nečekají, ale i v nekompletním složení je kvalita na naší straně,“ myslí si Dočkal.

„Naše hra není založena na kreativitě dvou hráčů, to ani není styl trenéra Vrby. A ani tak nehrají Plzeň, Sparta, Jablonec nebo Liberec. Je to o kombinaci a křídelní hře. I když je pravda, že Tomáš obejde dva hráče, hru zrychlí, což je důležité.“

Rosický už vynechal právě souboj v Kazachstánu, v Astaně se totiž hrálo na umělé trávě a kvůli jeho lehčímu zranění nikdo nechtěl riskovat zhoršení jeho zdravotního stavu.

Češi loni v říjnu i tak zvítězili 4:2, Rosického post zastal Daniel Kolář, jinak záloha tenkrát zůstala v nezměněném složení: Dočkal, Vácha, Darida, Krejčí.

Až na Váchu by všichni tři měli proti Kazachstánu hrát i ve čtvrtek v Plzni. Ale kdo dál? Vaněk? Skalák? Kolář? Pavelka?

Každopádně Dočkal s Daridou by měli převzít za Rosického s Plašilem roli mazáků, v důležitých chvílích vzít odpovědnost na sebe a méně zkušeným spoluhráčům pomoci. Dočkal má sice odehráno jen sedmnáct mezistátních utkání, ale i tak patří v současném kádru ke zkušeným.

„Když máte odehráno kolem stovky reprezentačních zápasů, tak je předpoklad, že tu odpovědnost na sebe vezmete, pomůžete hráčům, kteří nastupují poprvé a mohou být nervózní. V momentální situaci jsem připraven pomáhat, ale nejdu na hřišti s tím, že bych měl sám něco rozhodovat.“Najdete na iDNES.czmobilní verze