Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobří, nebo špatní? Ani jedno

Poborský a Petit - Karel Poborský v hlavičkovém souboji s Emmanuelem Petitem | foto: MAFA - Michal Růžička

23 2000
L u t y c h - Nešlo o úspěch, nebyla to ani ostuda. Tak dopadli fotbaloví reprezentanti na evropském šampionátu. Příznivci černobílého hodnocení si těžko budou vybírat, k čemu se přiklonit. Proč? Vicemistři Evropy vypadli už v základní skupině, výsledek je zklamáním, nikoli však předvedená hra. Český tým utěšují i fotbaloví odborníci po celé Evropě, že vyřazení bylo kruté a nezasloužené.

"Několikrát se na Euru stalo, že utkání nevyhrál ten lepší, a určitě se to ještě někomu přihodí. Bohužel to potkalo i nás," povzdechl si trenér Jozef Chovanec. V minulosti jezdívalo národní mužstvo na velké turnaje s obrovskou opatrností. Něco vyhrát, to hráčům připadalo nedosažitelné.

Letos poprvé v historii mluvili sebevědomě, odvážně a optimisticky. Bylo cítit, jak se krajánci naučili v cizině pozitivně myslet. Projevila se víra ve vlastní síly. Ale přišly porážky s Nizozemskem a Francií, které všechny tužby rozbombardovaly. Když se nedaří, začnou se obvykle hledat chyby v jiných.

Hned od prvního dne se sice rozpoutala kauza s hotelem, kde si hráči stěžovali na malé pokoje, špínu a rušnou ulici. Nakonec se ale nikdo nesnížil k tomu, aby spiklenecky a lacině prohlásil: Za všechno může fotbalový svaz, protože nás špatně ubytoval.

Zbyla jediná vážná polemika, do níž se mužstvo ponořilo hned v prvním zápase s Nizozemskem a dodnes nevyplavalo z pocitu křivdy. Přísná penalta od rozhodčího Colliny, která vedla k porážce. Kdo má pro fotbal cit, nechť oprávněně hledá vinu u sudího, když necitlivě posoudil zákrok, jichž jsou během utkání desítky nepotrestány. Ale pragmatický soudce odpoví: tahal Jiří Němec za dres, nebo netahal? Jestli tahal, tak penalta byla, a basta.

"Neberu připomínky, že proti nám stál rozhodčí a přepadla nás smůla v gólových šancích," říká trenér Chovanec o dvou nejčastějších výmluvách, proč národní tým neuspěl. Daleko víc si musí všímat sportovního hlediska. Třeba, že obrana, byť vyjma "minely" Petra Gabriela neprovedla jinou chybu, je málo tvořivá a nepodporuje záložníky.

Chovanec asi cítí, ačkoli to veřejně nepřiznal, že také on se dopustil omylu. V utkání s Francií, kdy mužstvo sevřelo soupeře, zbrkle vystřídal. Stažením Radka Bejbla uvolnil prostor francouzskému generálu Zidanemu, který pak otočil vývoj zápasu. Sázka, že Vratislav Lokvenc rozboří obranu, vůbec nevyšla.

Euro přineslo vystřízlivění z velkých snů, ale i kladné poznání: současné mužstvo není třeba přebudovat, ale ještě víc vypiplat. Když to půjde, úspěch se dostaví příště.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze