Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do boje přivedu tým já, to je pocta, říká Rosický

Karel Brückner a Tomáš Rosický - Trenér českých fotbalistů Karel Brückner s novým kapitánem Tomášem Rosickým. | foto: ČTK

30 2006
Praha - Na hřiště před středečním tréninkem Tomáš Rosický přišel až jako poslední. V sobotu před prvním zápasem kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2008 půjde jako první. "Je pro mě obrovská pocta, že mužstvo přivedu na trávník do boje já," řekl pětadvacetiletý záložník, který se stal novým kapitánem fotbalové reprezentace.

Rosický v národním mužstvu přebírá funkci po Tomáši Galáskovi.

"Ale nemyslím si, že když budu mít na ruce pásku, že by se pro mě něco změnilo. Ale jsem rád, že ji mám," prohlásil Rosický.

"Samozřejmě je to pro mě velká čest, jako by byla pro každého. Jsem rád, že mi kluci věří. Ale pořád je to jen fotbal a pořád máme stejný cíl. Vyhrávat a postoupit na mistrovství Evropy."

Že budete kapitánem vy, jste se dohodli na schůzce se staršími, zkušenými hráči a trenérem v úterý večer. Tušil jste, že volba padne na vás už dřív?
Nějaké náznaky byly, ale kandidátů bylo víc. Já měl také své koně. Debatovali jsme dlouho, než to padlo na mě.

Koho jste chtěl vy?
Když jsem v pondělí přiletěl na sraz, myslel jsem si, že bude pokračovat Tomáš Galásek. Myslel jsem si, že je to jen formalita, že se řekne, aby zůstal a hotovo. Ale nakonec z té debaty vyšlo, aby to dělal někdo mladší.

Co se pro vás změní?
Určitě je to velká zodpovědnost. Ale už když Pavel Nedvěd před dvěma lety s reprezentací poprvé skončil, tak se všechny oči upřely na mě. Teď tu Pavel taky není, takže v podstatě se nic moc nemění, i když ta pásku tu zodpovědnost ještě umocnila.

Po vás se bude chtít, aby jste po Nedvědovi převzal i roli vůdce, který na hřišti dokáže strhnout ostatní.
Myslím si, že to na mě padlo automaticky, když jsem skončil. Vím, že se to ode mě očekává.

Nedvěd uměl ostatní seřvat, vy vystupujete spíš tiše.
Řvát umí úplně každý, ale o tom to není. Za kariéru jsem zažil hodně kapitánů. Ve Spartě Sigiho s Jirkou Novotným, v Dortmundu Kohlera s Reuterem, kteří vyhráli snad úplně všechno. V nároďáku Jirku Němce, Nedvěda, Poborského a Galáska. Navíc jsem ho v Dortmundu rok dělal i já, takže to pro mě nic nového není. A v národním mužstvu, kdy hodně kluků už vystřídalo, tak jsem pár zápasů s páskou taky dohrál.

Máte k ostatním připravenou řeč?
Není třeba, důležité věci řešíme v širším kruhu.

A peněženku kvůli zápisnému?
Budu muset pustit hodně.

Kolik?
To se neříká. Ale byl jsem překvapený, kolik to je.

Čeká vás úvod kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Jak bude reprezentace po třech porážkách za sebou hrát?
Musíme se zpátky vrátit k našemu poctivému fotbalu. V poslední době jsme dostali hodně gólů, což se dřív nestávalo. Musíme začít hrát dobře vzadu. Ofenzivní síla, kterou jsme hodně týmů drtili, už tady není. Chybí Baroš, skončil Nedvěd s Poborským.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze