Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dnešek rozhodne o prestiži i milionech

22 2006
Hamburk - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - S nadsázkou řečeno, čeští fotbalisté dnes sehrají zápas šestnáctiletí. Po tolika letech budou usilovat o účast v osmifinále mistrovství světa. Co by pro český fotbal znamenalo, že by se ocitl mezi nejlepšími šestnácti týmy planety? A kdyby mezi nimi naopak nebyl?

Brzký konec týmu na šampionátu by přinesl první viditelný efekt ve ztrátě milionových odměn, které by fotbal bral v případě postupu do osmifinále od světové asociace FIFA a od vlastních sponzorů.

Jednalo by se o sumu v hodnotě 8,5 milionu korun. Je to významná částka. Kdyby však nepřišla, nikde by nechyběla. Český fotbal s ní totiž zatím nepočítá.

"A že by se od nás nějaký sponzor na základě výsledku z mistrovství světa nadobro odvrátil, to určitě nehrozí," tvrdí šéf fotbalového svazu Pavel Mokrý.

Další dopady předčasného vyřazení jsou méně nápadné, ale zřejmě závažnější. Především: český fotbal může přijít o poměrně vysoký kredit, který zatím ve světě má.

Ke všemu by se mohl vracet zpět na výsluní problematicky. Dnešek může být večírkem na rozloučenou pro Nedvěda či Poborského, kteří byli součástí týmu, o němž legendární Josef Masopust prohlásil: "Je to náš nejlepší tým v historii."

Ztráta prestiže a neschopnost ji znovu získat přitom může mít v konečném důsledku i ekonomické dopady.

Jestliže teď sponzoři zůstávají, je možné, že žádní noví nebudou v případě šedivých časů přibývat. O tom všem může rozhodnout jediný zápas. Hraje se právě dnes.

Když ho fotbalisté zvládnou, bude efekt prakticky zrcadlově obrácený od toho, co bylo zatím popisováno. Nedvěd a spol. si protáhnou reprezentační kariéru do velmi důstojného konce.

Ten už v žádném případě nebude trpký. A kdyby mužstvo narazilo v osmifinále na Brazílii, což je reálné, mohlo by jít do zápasu bez obav. Proti obhájci titulu nemá co ztratit.

Přitom by žily i jeho naděje na postup dál. A tím pádem šance na odměny. Příjemná je jistota, že český fotbal má už teď garantováno zhruba 148 milionů korun. Složí se na ni FIFA plus sponzoři českého týmu.

Dál je rovnice jasná: čím delší pobyt na turnaji, tím vyšší prémie. V nejfantastičtější variantě hovořící o tom, že se Češi stanou mistry světa, by fotbal zbohatl o víc jak půl miliardy.

Tohle je však velmi daleko. Teď je ve hře výhradně postup ze skupiny. Podaří-li se to, získají hráči ještě jednu výhodu: na náklady svazu za nimi přicestují manželky a přítelkyně.

Ve čtvrté minutě zápasu s USA dává Jan Koller gól na 1:0.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze