Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dnes k favoritům patříme, říká Kuka

21 2003
Praha - Čeští fotbaloví reprezentanti si dnes na kterékoli ze soupeřů, na něž mohou narazit na mistrovství Evropy, mohou věřit. Stejně tak v nich ale některá zvučná jména mohou vzbuzovat obavy. "Při takovém turnaji se už prostě o soupeřích spekulovat nedá," míní sedmaosmdesátinásobný reprezentant Pavel Kuka, účastník "stříbrného" mistrovství Evropy 1996 i evropského šampionátu 2000.

Proto podle Kuky nemá smysl dohadovat se o složení losovacích výkonnostních košů, ani o tom, která mužstva by v základní skupině byla pro český tým nejpřijatelnější.

"Na mistrovství Evropy už tak moc na soupeřích nezáleží. Spíš jde o mnoho drobností, o souhru příznivých či nepříznivých okolností, záleží samozřejmě i na štěstí," říká Kuka.

"Například na posledním mistrovství Evropy jsme v základní skupině hráli solidně jak proti Nizozemsku, tak proti Francii, ale přesto jsme oba zápasy prohráli. Právě v nich jsme měli velkou smůlu. Stačilo málo a mohlo to být celé jinak."

Kuka tak připomněl dvě nevydařená utkání.

S Nizozemskem padl jediný gól zápasu těsně před koncem z penalty přísně nařízené italským sudím Collinou. V duelu s Francií zase za stavu 1:1 udělal fatální chybu obránce Gabriel, což soupeřovou vítěznou brankou potrestal Henry. A závěrečné vítězství nad Dánskem už potom na postup ze základní skupiny nestačilo...

"Takže koho budeme mít ve skupině tentokrát, to je skoro jedno," tvrdí Kuka.

Zkušený pětatřicetiletý internacionál souhlasí s všeobecným názorem, že dnes lze český tým řadit mezi nejlepší mužstva, která se příští léto na šampionátu v Portugalsku sejdou.

"Když vezmeme současnou výchozí pozici, tak české mužstvo každopádně k favoritům mistrovství patří," říká Kuka. "Ale pozor, do začátku šampionátu zbývá sedm měsíců a to je strašně dlouhá doba. Stát se může cokoli. Přijde zdánlivá maličkost, která ale to pohodové klima v mužstvu naruší."

Nějaké nevydařené přípravné utkání Kuka na mysli nemá. "Kdepak. V takových zápasech bude opatrní všichni, včetně hráčů. Trenéři si budou ověřovat různé herní varianty, nebo obsazení jednotlivých postů a když se něco prohraje, nebude to mít na atmosféru v mužstvu žádný negativní dopad."

Co tedy míní těmi zdánlivými maličkostmi?

"Například i drobnější zranění někoho z užšího kádru. Takový hráč si pak třeba po návratu přestane věřit a v týmu to začne skřípat. Někomu zase můžou nastat problémy v klubu a i to se může do národního mužstva přenést. Znovu opakuju, že víc než půl roku je dlouhá doba. A co platí dnes, to v červnu platit nemusí."

Na samotném šampionátu bude podle Kuky hodně záležet na zkušených vůdcích. Za takové protagonisty považuje kapitána Nedvěda a Poborského.

"Pavel Nedvěd je dnes jedním z kandidátů na Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu. A ať už v téhle anketě dopadne jakkoli, pokud jde o jeho fotbalové kvality, ty se do června nezmění. U něj bude nejvíc záležet na psychické pohodě. A jak se zrovna s tímhle vypořádá, to bude záležet jen na něm," soudí Kuka.

Poborského staví rovněž k základním kamenům národního týmu. "Nevím jak bych to přesně vystihl. Ale Poborský vyzrál, nebo spíš dorostl také do vůdcovské role. Má výbornou formu, jistě mu stejně jako Nedvědovi pomohlo, že je největší oporou v klubu. A ani u něj se neobávám, že by měl za půl roku hrát jinak."

Kdekdo se před losováním mistrovství děsí, že by Česko v základní skupině mohlo narazit na Nizozemce. Ty Brücknerovo mužstvo přehrálo v kvalifikaci, když v Nizozemsku remizovalo 1:1 a odvetu vyhrálo 3:1.

"Toho bych se nebál. Už jsem říkal, že na mistrovství už je jedno, s kým se potkáte. Že Holanďani teď porazili Skoty šest nula, na to se jich v POrtugalsku nikdo ptát nebude. Takže kdybychom se s nimi ve skupině přece jen setkali, určitě z nás budou mít i oni velký respekt."

Kuka znovu opakuje, že o vysoké fotbalové kvality národního mužstva žádný strach nemá. "Jak už jsem se zmiňoval, nejdůležitější bude, aby mužstvu vydržela ta vnitřní pohoda a sebevědomí. Ale zatím nevidím žádný důvod, proč by se to mělo změnit."Najdete na iDNES.czmobilní verze