Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spartě i Slovanu hrozí především pokuty. Jak a co bude UEFA posuzovat?

Policisté hlídkují na tartanové dráze před fanoušky Slovanu Bratislava během urkání Evropské ligy proti Spartě. | foto: ČTK

24 2014
Citelné finanční pokuty, to je takřka jistota. Pro Slovan Bratislava možná zavřené hlediště či jeho část. Pro Spartu zase možný zákaz fanoušků cestovat na hřiště soupeře. Tak může znít verdikt disciplinární komise Evropské fotbalové unie (UEFA).

UEFA bude v nejbližších dnech vyšetřovat výtržnosti chuligánů, které provázely čtvrteční vzájemný zápas obou klubů v Evropské lize. Duel byl na čtyřicet minut přerušený, ve druhém poločase dala Sparta tři góly a vyhrála 3:0.

„Myslím si, že se rozhodne příští týden. Ještě před odvetným zápasem Sparty se Slovanem,“ říká generální sekretář české fotbalové asociace Rudolf Řepka, který je zároveň členem disciplinárky UEFA. Z rozhodování však bude vyloučen, protože se jedná o klub z jeho země.

Při výtržnostech diváků je obvyklou praxí, že kluby dostanou pokuty v řádech milionů korun. Sparta za násilnosti fanoušků, Slovan za nezvládnutou pořadatelskou službu.

Slovanu může komise navíc zavřít hlediště na příští zápas, čili proti Bernu by se hrálo bez diváků. Na prosincový zápas Sparty do Bernu zase může dát zákaz, aby k němu vycestovali sparťanští fanoušci.

„Šlo o velký problém, zápas byl dlouho přerušený. Mnohem horší by bylo, pokud by rozhodčí utkání předčasně ukončil,“ říká Řepka. V tu chvíli by hrozila kontumace i v neprospěch Sparty, pokud by UEFA došla k závěru, že za problémy mohou její příznivci.

Disciplinární komise se bude rozhodovat podle zprávy delegáta a rozhodčího. „Dále se zkoumají všechny dostupné materiály jako jsou videozáznamy,“ podotýká Řepka.

UEFA vyzve kluby, aby se do osmačtyřiceti hodin k případu vyjádřily. „Nemyslím si, že si na jednání pozve zástupce obou klubů. To se dělá ve výjimečných případech,“ říká Řepka.

V souboji dvou bývalých federálních rivalů došlo k přerušení utkání v 41. minutě. Podle videozáznamu domácí a hostující fanoušci vyvrátili plot, který odděloval sektor sparťanů od zbytku hlediště. Poté několik sparťanů proniklo do vedlejších sektorů a strhly se potyčky. Několik stovek vystrašených diváků prchlo na trávník a sudí duel přerušil.

Vedle chuligánů z obou táborů je na vině i špatná organizace zápasu ze strany Slovanu. Pořadatelé nezasáhli, když docházelo k zárodku výtržností. Nepochopitelné je, že v prázdných sektorech, které oddělovaly domácí a hostující fandy, žádný pořadatel nebyl.

Na vině je však i Evropská fotbalová unie, která dovolila hrát soutěž na zastaralém a zcela nevyhovujícím stadionu Pasienky.

Přitom před startem základní fáze při inspekci vyslovila názor, že tady se hrát prostě nebude. „Situace je taková, že UEFA nám to zatím zakázala, ale požádali jsme o výjimku,“ řekl na začátku září klubový majitel Ivan Kmotrík.

Slovan zároveň řešil, kde by mohl případně duely proti Neapoli, Spartě a Bernu odehrát.

Nabízel se maďarský Györ, Vídeň nebo dokonce Praha a stadion v Edenu. Jenže UEFA nerada vidí, když klub nastupuje k domácím utkáním v cizí zemi. Nakonec mu výjimku udělila. Ve čtvrtek se její rozhodnutí vymstilo.

.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze