Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dinosaurus chce rozšlápnout Pitbula

9 2003
Praha - Kéž by zítra Mozart pořádal na Letné koncert, v jehož rytmu by skvěle tančili Méďa i Dinosaurus. Pak by si možná Pitbul i Ptakopysk smutně vzpomněli na Černého pantera a splihle vyklidili Prahu. Řečí přezdívek lze pojmout zápas fotbalového Česka s Nizozemskem o postup na evropský šampionát v příštím roce v Portugalsku.

V týmech zítřejších soupeřů se dá najít pár originálních přezdívek.

A co se českého týmu týká, jinak si hráči takřka neřeknou. Že by se na útočníka

ollera volalo „Honzo“, či dokonce čítankově „Jene“? To ne.

Místo toho uslyšíte: „Dino!“ Je to zdrobnělina slova dinosaurus, a když se podíváte na Kollerovu postavu, musíte uznat, že přezdívka sedí. Jejímu autorovi posloužil za inspiraci Spielbergův film o pravěkých obrech Jurský park, který byl v době Kollerových začátků hitem.

Do říše zvířat sáhli i Nizozemci.

Zarputilý Edgar Davids je Pitbul, zběžný pohled na Michaela Reizigera a jeho výrazná ústa vám stačí k pochopení přezdívky Ptakopysk.

A nyní nenominovaný Clarence Seedorf je pro svou eleganci a barvu pleti nazýván Černým panterem.

Kanonýr Ruud van Nistelrooij je Van The Man, což je slovní hříčka s angličtinou: v ní se výraz one (jedna) čte van. Nistelrooij je Jeden muž.

Většina českých přezdívek vychází z příjmení: Baroš - Bari, Nedvěd - Méďa, Rosický - Rosa.

Rosický je však též Mozart, jak ho němečtí novináři překřtili díky dirigování hry Dortmundu. A když do německého klubu Rosický přišel, křičeli na něj lidé: „Jez řízky, ať ztloustneš!“ Řízek - i tak se mu říkalo.

Co z přezdívek vyplývá? Jen přání: ať pitbul kouše sebevíc, dinosaurovi stačí jednou šlápnout nohou...

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze