Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Deset důvodů, proč je fotbalová reprezentace v krizi

Česko: reprezentace - Česká fotbalová reprezentace před kvalifikačním zápasem proti Slovensku. | foto: Michal Šula, MF DNES

3 2009
Kam se poděla suverenita, s níž česká reprezentace v posledních letech bojovala o velké turnaje? Hráči zpohodlněli, opory skončily, zranil se režisér a trenér v nesnázích zmatkuje. Kromě jiného.

A zde je 10 důvodů, proč je národní tým v krizi.

1.Vymřeli vůdci
Nedvěd, Poborský, Koller, Galásek! Čtyři muži, kteří patřili mezi  nepostradatelné, zestárli a skončili. Především Nedvěd byl generálem, uměl mužstvo vyhecovat a nebál se odpovědnosti. Jemu podobný tu není. Na ­hřišti nevidíte hecování.

2. Kvalita mizí
Souvisí to s bodem číslo 1. Někdy jste mohli nadávat, jak je Galásek pomalý nebo Poborský neviditelný, ale fotbalová kvalita a zkušenost byla u nich pořád vysoká. Navíc je pryč další veterán Šmicer, jenž střílel důležité góly a přinášel i štěstí, potenciální velitel Rosický už 14 měsíců marodí.

3. Zlatá generace nemá hlad
Parta, kterou si vychoval kouč Brückner v reprezentaci do 21 let a přivedl ji do áčka, už je přesycená úspěchy. Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Baroš, Polák... Zkusili si fotbal ve velkých klubech, vydělali peníze, v reprezentačním dresu zažili velké turnaje. Motivaci nemají. I vítězní Slováci ve středu uznali: "Měli jsme větší srdce."

4. Nejistý trenér
Karel Brückner se možná před veřejností choval nadřazeně a nepřipouštěl si chyby, ale pořád z něj vyzařovalo charizma. Nástupce Petr Rada má minusů víc. Nepřesvědčil hráče o své pravdě a od srpna dokázal z­ osmi zápasů vyhrát jen dva. Jeho koncepce je nečitelná, hráči snad ani nevědí, jaké mají úkoly. "Hra na náhodu, bez systému a nápadu. Ten chaos musí vidět každý," tvrdí nejen bývalý útočník Radek Drulák.

5. Ztráta Rosického
Fatální problém. Každý je nahraditelný, jen on ne. Střed zálohy bez zraněného kapitána téměř nefunguje. Matějovský je z formy, Polák tápe, Plašil je spíš kraj a Jarolím necítí potřebnou důvěru. Pokud se vůdce nevrátí, bude se muset změnit celý herní styl.

Tomáš Rosický

6. Pochybná morálka
Flám po středeční porážce od ­Slovenska budiž důkazem, jak si hráči reprezentace váží. Jako by si jezdili na srazy jen odpočinout a pobavit se s partou. I kouč Rada tvrdí: "Na zápasy by se hráči měli připravit líp po psychické stránce."

7. Bezvládí
Ani ve vedení svazu nesedí člověk, který by udeřil do stolu. Fotbalové hnutí je rozhádané a čeká na­ červnové volby.

8. Podcenění
V evropské zóně nenajdete lehčí skupinu. Aspoň podle papírových předpokladů. Polsko, Severní Irsko, Slovensko, Slovinsko. Kdo z ­vás neměl pocit, že se nemůže nic stát? Snad i hráči, namlsaní předchozími postupy, podlehli pocitu podcenění.

9. Nulový útok
Průměr jeden gól na zápas, to je málo. Zvlášť když se do součtu počítá i výhra 3:0 se slaboučkým San Marinem. Šance téměř neexistují, ofenziva skomírá. Takový Baroš, ač se možná stane elitním kanonýrem turecké ligy, se za poslední dva roky trefil v reprezentaci jedinkrát.

Česko: Milan Baroš

10. Psychický tlak
Je ze všech stran. Česká veřejnost se při porážkách obvykle obrací zády a přestává fandit. "Potřebovali jsme pomoct, ale měli jsme spíš pocit, že hrajeme na Slovensku. Klasický český divák se ukázal," řekl Marek Jankulovski ve středu.

Jak na mS do Afriky? Čechům musí pomoci i jiní


Sami to už nedokážou, musí jim pomoci i jiní. Český tým už nemá postup na šampionát ani do baráže jen ve svých rukou. Ani tehdy ne, pokud vyhraje všechny čtyři zbylé zápasy.


V takovém případě by sice Češi předstihli v tabulce Polsko a Severní Irsko, ale stále jim bude hrozit na ­2. místě bodová rovnost se Slovinci. S těmi sice mají lepší bilanci vzájemných zápasů, ale FIFA nově určila, že při rovnosti bodů bude rozhodujícím kritériem celkové skóre. To české je nyní o gól lepší než Slovinců, jenže ti ještě dvakrát hrají s podprůměrným San Marinem.

Slovinsko - Česko: Dedič (vpravo) a Ujfaluši


A pozor, ani 2. místo ve skupině jistotu baráže nezaručí! Na podzim si ji zahraje jen 8 nejlepších z 9 celků na druhých místech skupin. Češi v dosavadním průběhu kvalifikace ztratili už 10 bodů, víc než všechny týmy, které momentálně druhé příčky drží. Z nich jsou zatím nejhorší Skotové s 8 ztracenými body.


Poslední selhání zároveň způsobila, že Čechům klesl koeficient, podle nějž se do baráže nasazuje (vypočítává se z výsledků posledních dvou kvalifikací). Proto na rozdíl od­ roku 2005 nemusí být v případné baráži nasazeni a mohou narazit na těžší protivníky, například Francii.


Přes současnou krizi však existují i optimistické scénáře. Pokud tým zbylé zápasy vyhraje, může dosáhnout i na přímý postup z 1. místa. Ale jen při splnění dvou podmínek: Slováci nezískají víc než bod v Polsku a Severním Irsku. A Slovinci v­případě čtyř vítězství nebudou mít lepší skóre.


Dokonce i při porážce na slovenské půdě nebude baráž zcela ztracena. Ovšem pak musí Češi spoléhat na souhru okolností v řadě dalších střetnutí. Byť je pravděpodobné, že všech pět silných týmů ze skupiny se bude vzájemně obírat o body.


Postupová matematika 3. kval. skupiny MS 2010


Verze vítězná

Češi vyhrají všechny 4 zbývající zápasy. Ostatní střetnutí skončí výhrami domácích – s výjimkou San Marina.

1. ČESKO 20
2. Slovensko 18
3. Slovinsko 17
4. Polsko 16
5. Severní Irsko 16
6. San Marino 0

Pozn.: Pokud by však Slovensko dokázalo vyhrát v Severním Irsku či Polsku, Češi by vítězi skupiny nebyli.

Verze barážová

Češi budou remizovat na Slovensku, ale vyhrají další 3 zápasy. Ostatní střetnutí skončí výhrami domácích – s výjimkou San Marina.

1. Slovensko 19
2. ČESKO 18
3. Slovinsko 17
4. Polsko 16
5. Severní Irsko 16
6. San Marino 0

Pozn.: Při porážce na Slovensku by o ­2.­místě mezi Českem a Slovinskem rozhodlo skóre.

Verze ostudná

Češi porazí jen San Marino, s Polskem a­ Severním Irskem uhrají pouze remízy. Ostatní střetnutí skončí výhrami domácích – s­výjimkou San Marina.

1. Slovensko 21
2. Polsko 17
2. Slovinsko 17
2. Severní Irsko 17
5. ČESKO 10
6. San Marino 0

Pozn.: O 2. místě by rozhodlo skóre.

Aktuální tabulka 3. skupiny

1. S. Irsko 7 12:6 13
2. Slovensko 5 10:6 12
3. Polsko 6 18:7 10
4. Česko 6 6:4 8
5. SlovinSKO 6 5:4 8
6. S.Marino 6 1:25 0

Zbývající program 3. skupiny


6. června: Slovensko - San Marino. 19.­srpna: Slovinsko - San Marino.

5. září: Slovensko - ČESKO , Polsko - Severní Irsko

9. září: ČESKO - San Marino, Severní Irsko - Slovensko, Slovinsko - Polsko.

10. října: ČESKO - Polsko, Slovensko - Slovinsko.

14. října: ČESKO - Severní Irsko, Polsko - Slovensko, San Marino - Slovinsko.Najdete na iDNES.czmobilní verze