Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Francie objevil stopera pro Euro. Nevěděl, že hraje za Senegal

V NÁROĎÁKU SE NEPOTKÁME. Paula Pogbu (vlevo), hvězdu francouzské reprezentace, brání Kalidou Koulibaly, senegalský stoper Neapole. | foto: AP

22 2016
Někdy je lepší mlčet. Didier Deschamps, trenér francouzské fotbalové reprezentace, si to asi pro příště bude pamatovat. V televizním rozhovoru se totiž pěkně sekl. Mluvil o tom, že před letním domácím evropským šampionátem uvažuje o nominaci stopera Kalidou Koulibalyho, který přitom reprezentuje Senegal.

Deschampsův skauting zřejmě nebyl příliš důkladný. Zkušený trenér si všiml, že za Neapol, bojující o titul v italské lize, nastupuje urostlý stoper, který dřív reprezentoval Francii v mládežnických kategoriích.

Ale dál už situaci nezkoumal, a tak mu uniklo, že v září loňského roku Koulibaly získal senegalské občanství. A také to, že už za svou novou vlast stačil odehrát pět zápasů - mimo jiné i v africké části kvalifikace o mistrovství světa.

Proto když dostal od reportéra pořadu Canal Football Club dotaz, jestli uvažuje o nominaci stopera Aymerica Laporteho z Bilbaa, zmínil nečekané jméno. „Konkurence je velká. Třeba Mathieu v Barceloně nebo Koulibaly z Neapole,“ překvapil trenér.

Až později zjistil, že na Koulibalyho nominaci musí navždy zapomenout. Pravidla FIFA stanoví, že změnit občanství může hráč jen za striktně daných podmínek. Mezi ně patří i skutečnost, že nesmí za „původní“ zemi nastoupit v dospělé kategorii v žádné oficiální soutěži, což Koulibaly startem v africké kvalifikaci „porušil“.

Sám ale stejně asi o změně neuvažoval. Šlo jen o Deschampsův nápad, který si měl zřejmě francouzský kouč raději nechat pro sebe.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze