Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Servis pro fanoušky na Euru: desatero rad, na místě pomůže i konzul

Fanoušci české fotbalové reprezentace se chystají na Euro do Francie. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

25 2016
Kdo vyhraje fotbalové mistrovství Evropy, o tom se zatím dá jen spekulovat. Jedna věc je naopak už před jeho začátkem naprosto jistá: turnaj budou vzhledem k listopadovým teroristickým útokům v Paříži provázet přísná bezpečnostní opatření. Fanoušci, kteří cestu do Francie plánují, by proto už teď měli mít aspoň základní přehled o tom, co je v místě konání čeká.

Už nyní mají na internetových stránkách www.g4s.cz možnost pročíst si desatero důležitých informací, na které by při cestě do Francie měli brát ohled. Znovuzavedení ochrany hranic a s tím spojené namátkové kontroly, zpřísněná pravidla u vstupu na stadiony, ale třeba i ve fanzónách... Na to vše je třeba se připravit.

„Připravili jsme desatero ve spolupráci s fotbalovou asociací i českou policií tak, aby šampionát ze strany fanoušků proběhl v nejlepší možné formě,“ ujistil Josef Svoboda z bezpečností agentury, která bude mít na starost i bezpečnost reprezentačního týmu.

Asociace zároveň podepsala memorandum o spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, které se na péči o fanoušky v zahraničí bude podílet. Do měst, ve kterých Češi nastoupí, bude cestovat konzul, který bude v případě nouze připraven fanouškům zprostředkovat pomoc.

Přímo v místě by měla pomáhat také Fanouškovská ambasáda, projekt, který spouští fotbalová asociace. Fungoval už během minulých evropských šampionátů, letos zřejmě vzhledem k okolnostem ještě získá na významu.

„Budeme fungovat jako poradní, informační a podpůrná služba. Veškeré informace budeme mít přímo z terénu,“ přibližuje Barbora Jindrová, koordinátorka projektu. „V městech, kde se bude hrát, budeme v předstihu, můžeme všechno ověřit a distribuovat různými kanály.“

Co to bude znamenat? V ulicích města se bude pohybovat čtyřčlenný tým, kromě toho fanoušci mohou s prosbou o radu zajít na předem určené kontaktní místo. Čtyřiadvacet hodin denně bude k dispozici krizová kontaktní linka, kam se mohou lidé obracet s jakýmkoli problémem.

„Budeme propojení i s policií, sítí nemocnic. Den před zápasem, v den zápasu a po něm budeme v ulicích,“ líčí Jindrová.

Už teď se organizátorům v mailech množí dotazy, zatím především ohledně cesty do Francie nebo ubytování. „Na šampionátu už pak většinou jde o individuální problémy. Celkem nás kontaktuje až osm tisíc lidí, ale jsme připravení,“ tvrdí Jindrová. „Přípravy jsou intenzivnější, ale věříme, že nebudeme mít problémy.“

Dá se očekávat, že fanouškovský zájem bude jiný než na minulém šampionátu v Polsku. Tam většina fandů dojížděla na konkrétní zápasy, zatímco letos si řada lidí zřejmě na šampionát vezme dovolenou a ve Francii zůstane delší dobu.

„Bude to spíš jako na Euru v Portugalsku před dvanácti lety,“ odhaduje Jindrová. „Ale i na to se v předstihu připravíme. Je jasné, že nápor nebude jen v den zápasu, ale i jindy.“

Fanoušci musí rozhodně počítat se zpřísněnými kontrolami při vstupu na stadion. „Nebudou si s sebou moci vzít téměř nic. Pokud v minulosti šlo tolerovat malé taštičky nebo kabelky, teď už to nepůjde,“ tuší Jindrová. „Zároveň ale budou fungovat úschovny zavazadel, bezpečnostní zóny se zvětší.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze