Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Den s velkým D pro český fotbal nadešel

22 2006
Hamburk - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Fotbalový den s velkým D je tady. Národní mužstvo hraje na mistrovství světa poslední zápas základní skupiny a v souboji s Itálií mu půjde o všechno. V sázce je postup do osmifinále šampionátu, pokud Brücknerův tým neuspěje, největší fotbalový turnaj světa pro něj skončí.

Podívejte se na video


"Takhle jsme to nechtěli, nepočítali jsme s tím, že poslední zápas s Itálií budeme hrát o postup," říká trenér Karel Brückner.

Ten, stejně jako jeho svěřenci kalkuloval spíš s tím, že v duelu s Itálií už půjde jen o pořadí na prvních dvou místech. Zda z první příčky postoupí Česko, nebo Italové.

Jenže čeští fotbalisté po výhře nad USA nečekaně prohráli s Ghanou a nyní budou bojovat o bytí a nebytí s Itálií, která patří ke spolufavoritům celého mistrovství.

"S Ghanou jsme si to zavařili, ale pořád to máme ve svých rukách. Pořád ještě se to dá napravit a splnit cíl, o kterém jsme před cestou na šampionát mluvili," pokračuje Brückner.

První metou českého mužstva je postoupit ze základní skupiny.

To se může podařit pouze v případě, že uspěje s Itálií. Když Češi zvítězí, nebudou se muset na nic ohlížet a připravovat se na osmifinále. Při remíze musí českým hráčům pomoci "příznivý" výsledek souběžně hraného zápasu Ghana - USA. Pokud Česko s Itálií prohraje, bude se s šampionátem loučit.

"Zkomplikovali jsme si to až až, teď bude postup strašně těžký. Růžově to tedy nevidím, ale do osmifinále chceme, takže tu Ghanu napravit musíme," slibuje za celé mužstvo Pavel Nedvěd.

Před dvěma lety, když se schylovalo k poslednímu utkání v základní skupině na mistrovství Evropy v Portugalsku, mohl si kouč Brückner dovolit luxus a postavit proti Německu jen dva hráče optimální základní sestavy. Postup už totiž měli Češi zajištěný po dvou zápasech. A esa se mohla šetřit na další fázi šampionátu.

Nyní musí ti nejlepší zvládnout třetí těžký zápas za sebou.

"Tenkrát nám ten odpočinek vhod přišel, ale já jsem přesvědčený, že teď to prostě zvládneme. Vždyť mezi zápasem s Ghanou a tím s Itálií byly čtyři volné dny," říká Tomáš Rosický, který byl v roce 2004 jedním z těch, kdo dostal na duel s Německem volno.

Dnešní mužstvo je však oslabené o marody Jana Kollera s Milanem Barošem, navíc kvůli trestu nemohou nastoupit stoper Tomáš Ujfaluši a útočník Vratislav Lokvenc. Dvě české útoční věže jsou ty tam...

Pokud jde o Baroše, který se zranil v sobotu 3. června v přípravě s týmem Trinidadu a Tobaga, jistá naděje, že by týmu mohl proti Italům pomoci, přece jen existuje.

Kvůli bolestivě poraněné šlaše v levém chodidle se poprvé naostro proběhl alespoň v teniskách v pondělí dopoledne, týž den k večeru to zkusil i v kopačkách. S mužstvem naplno trénoval v úterý dopoledne a když se novináři kouče Brücknera ve středu ptali, jak to s Barošem vypadá, trenér odpověděl, že se rozhodně po předzápasovém tréninku.

Poslední zprávy z českého tábora pak říkají, že Baroš absolvoval celý středeční trénink naplno, pouze si během něj vyměnil kolíkové kopačky za tzv. lisovky. Jinak se ale cítí dobře a chce mužstvu pomoci.

Je tedy pravděpodobné, že Baroš bude připraven, aby podobně jako v minulých letech splnil během zápasu roli žolíka. Postavit ho od začátku, to si Brückner po takovém hráčově tréninkovém i zápasovém výpadku nedovolí - shodují se experti.

Otázkou také je, v jakém základním rozestavení Brücknerův tým nastoupí. Zůstane na hrotu nějaký "sám voják v poli", nebo bude vedle sebe mít pomocníka v roli druhého klasického útočníka?

Trenérovo vyjádření, že "základem úspěchu je hrát vzadu na nulu" napovídá, že zůstane u rozestavení 4 - 5 - 1, v němž Česko odehrálo první dva zápasy.

Vynucené změny v sestavě proti utkání s Ghanou jsou dvě, místo vyloučeného Ujfalušiho nastoupí na místě stopera vedle Rozehnala s největší pravděpodobností Radoslav Kováč, v útoku místo Lokvence nejspíš Jiří Štajner.

A změny nevynucené, které Brückner připustil s tím, že první se o nich dozvědí hráči na čtvrteční taktické přípravě? Nepříliš vydařenými výkony v utkání s Ghanou si o pobyt na lavičce sice řekli Poborský s Galáskem, ale právě zkušenost těchto třicátníků by se při konfrontaci s Italy mohla náramně hodit.

Pravděpodobná sestava

Čech

Grygera, Rozehnal, Kováč, Jankulovski

Poborský, Rosický, Galásek (Polák), Nedvěd, Plašil

Štajner (Baroš)

Jisté je, že pokud jde o těch jedenáct správných jmen, stojí šestašedesátiletý fotbalový stratég Brückner možná před životním rozhodnutím. A pokud jím vybraní muži selžou, objeví se na scéně tolik generálů po bitvě, jako bývá hub po dešti.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze