Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Den poté: focení a kustod bez kníru

28 2003
Praha - Právě poprvé vysvitlo slunce, když na hlavní stadion fotbalové Sparty vpluli první hráči. Nejdřív Tomáš Hübschman, potom Patrik Ježek. Teprve v té době do kabiny se slušným zpožděním spěchal Martin Zbončák. Bylo krátce po desáté ráno, ale na ploše chyběly míče. Proč? Ještě než začal trénink, se včera fotilo.

Oficiální magazín pro Ligu mistrů totiž vyžaduje co nejaktuálnější fotografii celého mužstva, takže se hráči seřadili u dvou dřevěných lavic a dívali se do objektivu.

"Ty se nevejdeš na lavičku," hecovali ostatní malého záložníka Ježka, který upejpavě postával opodál. Nakonec se vměstnal do první řady vedle brankáře Blažka a útočníka Sionka. "Tak mě pusťte," prosil.

Pro maséra Stránského se musela dokonce přinést speciální židle. Tak začal den poté, den po vyřazení makedonského soupeře Vardardu Skopje, den po postupu do vysněné Ligy mistrů.

"Honem, ať můžeme trénovat," pobízel všechny okolo trenér Jiří Kotrba. Cvak, cvak, chvilku létaly blesky a hráči měli stále stejný výraz. Někdo se usmíval, někdo byl vážný.

"Končíme, za deset minut vás čekám dole," pokynul pak kouč Kotrba. Sparťané se v kabině převlékli ze zápasových dresů do tréninkových a spěchali na vedlejší hřiště. Po hlavním se procházela už jen četa údržbářů a srovnávala drny. Na Letné vládla naprostá pohoda.

Na konci tréninku veterán Jiří Němec kopal na branku, kde chytal v rukavicích a v dresu německého Schalke jeho malý syn Patrik, většina hráčů základní sestavy už byla v bazénu vyplavat únavu.

Jak by také mohli být ve stresu, když z nich spadl obrovský balvan odpovědnosti? V úterý se protlačili skrz kvalifikaci do Ligy mistrů a dnes odpoledne se dozvědí tři soupeře.

Jednoho muže si včera hráči dobírali stále: maličký kustod Jaroslav John měl totiž nový image. Na stadionu se objevil bez hustého knírku, který s jedinou pauzou nosil od roku 1985. "Když jsem knírek sundal poprvé, manželka se málem zbláznila. Prostě jen tak, měl jsem chuť."

Tentokrát to byla sázka s Karlem Poborským a Petrem Koubou, dvěma z nejzkušenějších: když Sparta postoupí, knírek půjde dolů! "Oholili mě hned po zápase, oba se na to úplně třásli," smál se John.

O svůj typický knír přišel také druhý kustod Jiří Šíma. Masér Eduard Poustka si zase kvůli sázce nesmí do konce roku oholit hlavu. Přitom byl proslulý tím, jak na holé lebce lpí

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze