Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Del Piero okouzlil fanoušky i trenéra Zoffa

20 2000
E i n d h o v e n - Švédští fotbalisté podali v pondělí v Eindhovenu svůj nejlepší výkon na evropském šampionátu, zasypali italskou branku 24 střelami, ale nebylo jim to nic platné. Squadra azzurra, v níž dostala s výjimkou náhradních gólmanů příležitost, celá lavička, vystřelila jen desetkrát, ale dvakrát míč proklouzl za Hedmanova záda, a to znamenalo vítězství 2:1.

"Moji hráči odvedli skvělou práci, vytvořili si hodně šancí a chybělo jim jen trochu štěstí. Postup jsme si prohráli v předchozích zápasech, kdy jsme nebyli zdaleka tak dobří," rekapituloval účinkování svého týmu jeden z dvojice švédských trenérů Lars Lagerbäck. Seveřané v úvodu turnaje podlehli Belgii 1:2 a pak hráli s Turky bez branek.

Švédský trenér složil poklonu svému přemožiteli a vyjádřil přesvědčení, že Itálie dojde na turnaji hodně daleko. "Má úžasnou technickou kvalitu po celém hřišti," řekl Lagerbäck. "Naše porážka je tím smutnější, že Turci porazili Belgii, a to znamená, že jsme měli šanci ve svých rukách," smutně konstatoval Henrik Larsson, který svůj padesátý mezistátní zápas ozdobil gólem. Pro útočníka Celtiku Glasgow, který déle než půl roku marodil se zlomenou nohou a do nominace se dostal až za minutu dvanáct, je malou satisfakcí, že byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Italské novináře zajímalo jediné. Přesvědčil Del Piero trenéra Zoffa, že patří do základní sestavy? "Předvedl vynikající výkon a zaslouží si můj obdiv. O Del Pierovi nemám nejmenší pochybnosti, za to o ostatních ...", nedopověděl italský trenér. S mezerami v obraně a s vlažnou hrou středové řady mohl být sotva spokojen.

"Jsem šťastný, že jsem využil příležitost. Nebral jsem to jakou žádnou speciální zkoušku. Byl to pro mě zápas jako každý jiný," řekl Del Piero, který první gól skvěle připravil a druhý dal sám po asi nejhezčí individuální akci šampionátu. Na to, že musí o své místo na slunci tvrdě bojovat, je zvyklý. Před dvěma lety ve Francii soupeřil s Robertem Baggiem bez většího úspěchu, po pondělním zápase však bude mít v konkurenci s římským Tottim tifosi na své straně.

"Je lepší mít čtyři výborné útočníky, než žádného," komentoval těžký Zoffův výběr obránce Pessotto. Fanoušci s obavami sledovali kapitána Maldiniho, který po kolizi s Larssonem ještě před přestávkou odkulhal. "Má trochu pohmožděné koleno, ale do čtvrtfinále bude fit," uklidnil je Zoff.

Iuliano má naražené rameno a Di Biagio svalové problémy, ale také oni by se měli dát do pořádku. Navíc Zoff má i mezi náhradníky tolik skvělých fotbalistů, že mu soupeři mohou jen závidět. Přiznal to i švédský záložník Nicklas Alexandersson. "Italové mají druhou jedenáctku stejně silnou. V tom se s nimi nemůžeme rovnat," řekl Alexandersson.

Švédy před mistrovstvím pronásledovala zranění víc, než kohokoli jiného a trenéři museli v sestavě improvizovat. "Postupně jsme se zlepšovali, ale ne dost rychle na to, abychom mohli na turnaji zůstat," povzdechl si při loučení Lagerbäck.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze